Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

Menderes Anadoludan MANÇA PRojesi...

NAZİLLİ MENDERES ANADOLU LİSESİ YÜREKLERİ ISITIYOR

Menderes Anadoludan MANÇA PRojesi...

                         NAZİLLİ MENDERES ANADOLU LİSESİ YÜREKLERİ ISITIYOR

      İlçemizin başarılı ve duyarlı  lisesi , Nazilli Menderes Anadolu Lisesi, MANCA (Menderes Anadolu : Niyetimiz Canlara Aş )adlı yeni bir projeyle  sokak hayvanlarına umut olacak. 

  Her konuda ilklere imza atan,öğrencilerini yaşamla iç içe tutan  ve sosyal duyarlılık projeleriyle adından sürekli söz ettiren Nazilli Menderes Anadolu Lisesi, MANCA(Menderes Anadolu : Niyetimiz Canlara Aş) adlı projeyle ilçemize ve ülkemize örnek olacak. Sokak hayvanları düşünülerek yola çıkılan projenin, çocuklarımızı ve gençlerimizi birçok konuda geliştireceği düşünülmektedir. 

   Manca ,Osmanlı Döneminde  sokak hayvanları için hazırlanan yemeklere verilen isimdir; Mancacı ise , bu işi yapanlara verilen addır.Geçmişteki bir mesleği de canlandıracak olan bu proje , toplumda duyarlılık oluştururken şehir canlılarına da umut olacak.

    Okul Müdürü Oktay DOĞANLI; projemizin amacı Osmanlı’daki manca ve mancacılığı tanıtmak, şehir canlıları için farkındalık   oluşturmak,doğa ve doğal yaşam sevgisini pekiştirmek, sorumluluk duygusunu geliştirmektir.

     Biz, toplum olarak hayvanlara karşı duyarlıyız.Osmanlı Döneminde Dolmabahçe’de kuş, Üsküdar’da kedi hastaneleri  vardı.Sonbaharda geri dönemeyen ve yardıma muhtaç leylekler için açılmış dünyanın ilk hayvan hastanesi,Bursa’daki Düşkün Leylekler Evi’dir. Bu da Osmanlının hayvanları ne kadar önemsediğinin en güzel örneğidir.   

   Sene başında okumuzda , öğrencilerimizde bilinç oluşturmak ,bitiremedikleri  yiyecekleri hayvan barınaklarına göndermek için  başlattığımız bir projemiz vardı . Okul koridorlarındaki çöp kutularının yanına , yiyecek artıklarının toplanması için sarı besin atıkları kutularını koymuştuk.Sarı besin atıkları  kutularıyla,   öğrencilere  bilinç kazandırmayı   amaçlamıştık.    Hayvan sevgisini ve tüketici bilincini öğrencilerimizin okulda fark etmelerini istemiştik.Aslında MANCA Projemizin ilk adımını  sene başında attık. Kısa sürede bir farkındalık yaratmayı başardık  ki MANCA bunun en güzel örneği.

    MANCA Projemizi de ,duyarlı iki öğrencimin dikkati sonunda hayata geçirdik. Yanımızdaki ilkokulun velilerinin şehir canlılarından çekindiklerini, şehir canlılarını kendilerinden ve çocuklarından uzaklaştırmaya çalıştıklarını  gözlemlemişler. Son zamanlarda medya ,ülkemizde hayvanlara yapılan şiddete sıkça yer veriyor. Yeni nesilde bir duyarlılık , bir bilinç , farkındalık oluşturmak istedik. Bu amaçla, Hayvanseverler Dayanışma Grubu , Adnan Menderes Üniversitesi ,Zafer İlkokulu ve gönüllü paydaşlarımızı da bu projeye dahil ettik. Şehir canlarımıza umut olabilmek ,onların ihtiyaçlarını giderebilmek için kermesler yapılacak, gönüllü paydaşlar tarafından şehir canlarının ihtiyaçları karşılanacak. Bu hedeflerimizi belirledik ve projemizin onayı için   Kaymakamlığa başvurduk. Projemizin onayını aldık ve uygulamaya başladık. İlk etapta okulumuzda bakımını üstlendiğimiz hayvanlarımıza barınak yaptık, Nazilli İlçe Tarım Müdürlüğünden gelen veterinerimiz hayvanlarımıza aşılarını yaptı. Bundan sonraki adımlarımız projemizdeki etkinlik takvimine göre gerçekleşecek.

   Biz ,öğrencilerimize okullarımızın sadece akademik bilgiler verilen bir yer olmadığını yaşamın kendisi olduğunu gösterdiğimize inanıyoruz. MANCA Projemiz ,değerler eğitimindeki amaçlarla da bağlantılı . Projemiz okulumuza , ilçemize , ülkemize , insanlığa hayırlı olsun , dedi.


Next page

Gazete Yenigün