Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Meclis toplantısında 'işsizlik' konuşuldu

İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) ocak ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.

Meclis toplantısında 'işsizlik' konuşuldu

İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz ve İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, konuşmalarına Elazığ depreminin yarattığı büyük üzüntüye dikkat çekerek başladı. Kestelli, “Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Borsamızın kardeş kurumlarla birlikte hazırladığı yardım aracı geçtiğimiz pazar günü yola çıktı” derken, Kocagöz ise “Ne yazık ki bir deprem ülkesi olan vatanımızda, yine kalitesiz yapılaşma sonucu kayıplar verdik. Yaşanan acıların bu kez gerçekten ders olması ve gereken önlemlerin kararlılıkla alınmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Genç işsizliğin daha da yükseldiğine dikkat çeken Kocagöz, “Ocak başında yapılan açıklamaya göre işsizlik oranı 2019 ekim ayında 2018 yılının aynı ayına göre 1,8 puan artarak yüzde 13,4'e yükseldi. Ne yazık ki genç işsizliğin daha da yükselmesi bizi çok üzüyor. Çünkü söz konusu ayda 15 ila 24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 3 puan yükselerek yüzde 25,3 oldu” ifadelerini kullandı. Türkiye’ye giren net yabancı sermaye girişinde düşüş olduğunu vurgulayan Kocagöz, “Ülkemizde güveni yüksek düzeyde tesis etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü yabancı yatırım ülkemize girmedikçe işsizlikle mücadelemiz çok zor olacak” dedi. Kocagöz, Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı bitkisel üretiminde kesinleşen verilere göre, mahlıç pamuk üretiminin geçen yıla göre yüzde 17 oranında azalarak 814 bin tona gerilediğini ifade etti. Kocagöz, “Küresel iklim değişikliğinin önümüzdeki yılların en önemli konularından birisi olacağını pamukta yaşadığımız bu durum da açıkça gösteriyor” şeklinde konuştu.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise artık tarım ve hayvancılığa soğan ve et fiyatları üzerinden bakılmaması gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Tarımı; sürdürülebilirlik, verimlilik, teknoloji, finansman sistemi, nüfusun gençleştirilmesi gibi etkenler üzerinden tartışmamız gerekiyor. Borsa olarak 2019 yılında işlem hacmimiz yüzde 9 artışla 17.9 milyar liraya çıktı. Ürün grubu olarak değerlendirdiğimizde; bitkisel yağlar, pamuk, yağlı tohumlar, et ve canlı hayvanlar ile kuru meyveler toplam içerisinde yüzde 56’lık pay ile ilk beş ürün grubunda yer aldı. Veriler, ilimizde hayvancılık sektörünün ne kadar önemli boyuta ulaştığını göstermesi açısından da büyük önem taşıyor. Bu nedenle İzmir’de gerçekleştirilecek projelerde hayvancılığın da gelecek için önemli bir alan olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.”


“İzmir Ticaret Borsası Üyeleri Gelenekten Geleceğe Yürüyor” adlı projenin İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye değer bulunduğunu dile getiren Kestelli, “Bu projemiz, İZKA’nın “özel sektörün kurumsal kapasitesinin ve rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesi mali destek programı” kapsamında desteklenecek. İlk etapta yumurta ve süt-süt ürünleri sektöründe seçilecek borsamız üyesi 10 firmanın kurumsal yapılarının ve yönetsel yetkinliklerinin geliştirilmesi için yol haritalarını çıkaracağız. Borsa-üye ilişkilerinin kalitesinin yükseltilerek sürdürülebilirliğini öngören bu projeyi zaman içinde diğer üyelerimize de yaymayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün