Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Mavi listeye beyaz markaj

CHP'de Kongre sürecinin ilk tartışması ve parti içi muhalefetin ilk bayrak açtığı ilçe Karşıyaka oldu. Muhalif mavi listenin ardından, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım'ın beyaz listesindeki üyeler toplandı

Mavi listeye beyaz markaj

CHP'de yaklaşan ilçe kongrelerini kimin kazanacağında yapılacak mahalle delegeleri seçiminin önemli rol oynadığı biliniyor. Mavi listenin ardından beyaz listenin de bir araya gelerek toplantı yaptıkları ve kongrede etkin olmak için neler yapacaklarını masaya yatırdıkları öğrenildi. Alaybey ve Tersane mahallelerini kapsayan toplantıda beyaz listedeki partililerin, iktidar olmak için çalışmak istediklerini ve delege seçimlerinin parti içinde küskünlük ve ayrıştırmaya yol açmaması gerektiğini ifade ettikleri öğrenildi. Kulislerde, İlçe Başkanı Uğur Yıldırım ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın karşı karşıya geldiği konuşulurken partililer önceki akşam bir kafede bir araya geldi. Mahalle temsilcileri tarafından organize edilen zirveye yaklaşık 400 kişinin katıldığı aktarıldı. İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, Tersane Mahallesi Üyesi ve İl Başkan Yardımcısı Adnan Alabay, Alaybey Mahallesi Üyesi ve İl eski Başkan Vekili Barış Erel’in de katıldığı toplantıda başlayacak delege seçimleri öncesinde belediye yapısının karşısında olan ekibin izlenecek yol haritası noktasında fikir alışverişinde bulunduğu öğrenildi.

BAŞKANDAN BİRLİK MESAJI
Geniş bir katılımla gerçekleştiği ifade edilen toplantıda konuşan İlçe Başkanı Yıldırım’ın birlik, beraberlik mesajları verdiği belirtildi. Yıldırım'ın daha önceki günlerde CHP Lideri’nin ‘belediye başkanları örgütün seçimlerine karışmasın’ şeklindeki talimatını hatırlattığı biliniyor. Yıldırım’ın bu minvalde yaptığı konuşmada örgüt vurgusu yaptığı da aktarıldı. İl Yöneticisi Alabay’ın da, “Delege seçimlerinin partiyi ayrıştırmaması gerekiyor. Her zamankinden daha fazla birliğe ihtiyacımız var. İktidar yolundayız. Genel Başkan'ın bu konudaki hassasiyeti belli. Örgütün işlerine müdahale edilmesini istemiyor” diye konuştuğu öğrenildi.

"KİMSE RENKLERLE BÖLEMEZ"
Önceki dönem İl Başkan Vekilliği görevini yürüten Erel’in ise, “CHP’de asıl unsur örgüttür. Uzunca bir süredir tek başına iktidar yüzü görmeyen partimiz hala Türkiye’de ilk günkü gibi umuttur ve iktidarın tek alternatifidir. Bunları bu örgüte borçluyuz. CHP’yi kırmız-mavi diye renklere ayırarak kimse bölemez. Bu girişimlere kalkışanlara örgüt seçimlerde gerekeni yapar. Enerjimizi içeride tüketmemeliyiz. İktidar yolunda çalışmalı ve yorulmalıyız” ifadelerini kullandığı belirtildi.

BEYAZ LİSTEYİ 
KİMLER DESTEKLİYOR?

Ayrıca kulislere yansıyan bilgilere göre; mevcut İlçe Başkanı Yıldırım’ın, ilçedeki etkili konumda olan Alabay’ın, yıllardır örgütün içinde önemli kademelerde görev yapan Erel’in yanı sıra İlçe eski Başkanı Cevdet Tümtürk ve ilçede önde gelen çok sayıda partilinin beyaz liste etrafında kenetlendiği de vurgulandı.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün