Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Madımak katliamında ölenler İzmir'de anıldı

Sivas'ta 35 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak olaylarının 26. yıl dönümü nedeniyle, İzmir'in hemen hemen tüm ilçelerinde anma törenleri düzenlendi.

Madımak katliamında ölenler İzmir'de anıldı

Sivas’ta 35 kişinin öldüğü Madımak olaylarında 26 yıl geride kaldı. 2 Temmuz 1993'te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu yaşamını yitiren kişilerde, İzmir'in hemen hemen tüm ilçelerinde anıldı. Buca ilçesinde yapılan anma töreni, Kasaplar Meydanındaydı. Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç’ın da katıldığı etkinlikte, Türk halk müziği sanatçısı Tolga Gül türkülerini Madımak için söyledi. 


Bayraklı ilçesinde de çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlk olarak sabah erken saatlerde belediye binası önünde 2 Temmuz 1993’te Madımak oteldeki yangında hayatını kaybedenler anısına resim sergisi açıldı. 2 Temmuz Anıtında da bir tören yapıldı. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve katılımcılar anıta karanfil bıraktı. "Faili Meçhuller, Siyasi Cinayetler, Katliamlar” başlıklı düzenlenen panelde ise müzik dinletisi sunuldu. 


SELÇUK

Sivas’ta hayatını kaybeden 35 aydın, katliamın 26.yılında; Amfi Tiyatro’da Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi'nin hazırladığı, Selçuk Belediyesi’nin katkı sunduğu programda anıldı. Gecede konuşan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, hukukçu olarak Madımak Katliamı’nın bir insanlık suçu olduğunun altını çizerek; "İnsanlık suçunun zaman aşımı olmaz" dedi.
Sivas’ta hayatını kaybeden 35 aydının anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anma programının açılış konuşmasını Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi Başkanı Haydar Yurdakul yaptı.  Yurdakul konuşmasında Sivas Katliamı’na zemin hazırlayan süreci anlatarak, katliamı kınadı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı anma etkinliğine Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, CHP Selçuk İlçe Başkanı Mehmet Karanfil, CHP'li Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Belediye Meclis Üyeleri ile ilçe örgütü de yoğun katılım gösterdi.
ONLAR YÜREKLERDE IŞIK OLDULAR
Toplum vicdanında kapanmayacak bir yara bırakan Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden aydınların anıldığı gecede konuşan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Sivas Katliamı’nın bir insanlık suçu olduğunu ve bu sebeple asla zaman aşımına uğramayacağına dikkat çekerek; “Sözcüklerin tükendiği bir gecedeyiz. Büyük acılarla ilgili bütün diller dilsiz olur. Küçük acıları ise konuşmak çok daha basit olur. Ama büyük acılar her daim sessizliği daha fazla içine atar ve 2 Temmuzlar türkülere yaraşır, şiirlere yaraşır, 2 Temmuzlar bir arada durmalara yaraşır. Her 2 Temmuz bize kardeşçe yaşamayı çağrıştırır. Her 2 Temmuz bize bu ülkeden faşizm, yobazlığın, gericiliğin bize sebep olduğunu hatırlatır. Her 2 Temmuz yiten aydın canları yâd etme günüdür ve onları tekrardan anma, anlama günüdür” dedi. 
İNSANLIK SUÇUNUN ZAMAN AŞIMI OLMAZ
Hukukçu olarak Madımak Katliamı’nın bir insanlık suçu olduğunun altını çizen Başkan Sengel; “İnsanlık suçunun zaman aşımı olmaz. O gün o otelde yakılanlar yüreklerde ışık oldular. Hepimizi de aydınlatıyorlar.  Ruhları şad olsun” diyerek üzüntüsünü dile getirdi. 
Konuşmaların ardından Sivas’ta hayatını kaybeden aydınların anısına şiirler okundu, deyişler ve türküler söylendi. Halk Ozanı Tekin Karadağ’ın ardından  sahneye çıkan Efe Tül’ün yan flüt performansına Kahraman Tuğrul Karnıca şiirleriyle eşlik etti. Hülya Yıldırım ve Ceylan Araz tarafından söylenen türküler de katılımcıların beğenisini topladı. 
Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin anıldığı etkinlik Ercan – Gökhan Çağıran kardeşlerin söylediği duygu yüklü türkülerin ardından son buldu.


Karabağlar​​​​​​​


Sivas Madımak Katliamı’nın 26'ncı yıldönümünde,  hayatını kaybedenler Karabağlar’da düzenlenen etkinlikle bir kez daha anıldı. Uzundere Rekreasyon Alanı Murat Çobanoğlu Amfi Tiyatro'da düzenlenen gecede Murat-Özlem Sincer çifti konser verdi. Deyişler ve ağıtların seslendirildiği konsere Karabağlarlılar yoğun ilgi gösterdi.Başkan Selvitopu anma töreninde yaptığı konuşmada birlik, beraberlik ve dayanışma mesajları vererek, “Hep birlikte insanı yok etmeye çalışan zihniyetleri bu ülkeden yok etmeliyiz;  dostluğu, sevgiyi, kardeşliği hakim kılmalıyız.” Dedi.

Konsere Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve eşi Fügen Selvitopu, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte konuşan Başkan Muhittin Selvitopu katliamı bir kez daha kınarken,  Sivas'ta hayatını kaybedenlerin anısı önünde saygıyla eğildiğini ifade etti.
Bunları yapanları lanetliyoruz
Bundan 26 yıl önce ülkemizde göz göre bir katliam yaşandığını belirten Selvitopu, “Herkesin gözü önünde insanlar yandılar. Bizler de yandık. O acıyı yüreğimizde hissettik. Ama birileri bundan mutlu oldu. Böyle mutluluk insana yakışmaz. İnsan olan kim olursa olsun her canlıya üzülür, onların yaşam hakkına sahip çıkar. Ama bizim ülkemizde birileri bunları büyük bir coşkuyla seyrederek kutlamalar yaptılar. Buradan o insanları yakanları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.” dedi.
Bu katliamlara dur demeliyiz
Bu katliamı yapanların insanlık içinden ayıklanması gerektiğini, insana olan saygı ve sevgiyi hakim kılmak gerektiğinin altını çizen Selvitopu,  “Hep birlikte insanı yok etmeye çalışan zihniyetleri bu ülkeden yok etmeliyiz;  dostluğu, sevgiyi, kardeşliği hakim kılmalıyız. Biz bunun için buradayız. Biz orada yananları rahmetle minnetle anıyoruz. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Dünya durdukça onlar unutulmayacak. Onları yapanlar da lanetle anılacak. Bizler de bu acıyı hiçbir zaman unutmayacağız. Dünyanın neresinde olursa olsun insanlık adına yapılan bu katliamlara dur demeliyiz. Hep birlikte el ele omuz omuza karşı durmalıyız” dedi
Bu coğrafyada her şey çok güzel olacak
Son olarak Anadolu topraklarının Mevlana’ları, Hacı Bektaş’ları, Pir Sultan’ları, Yunus Emre’leri ve bir çok insani felsefenin yüce insanlarını çıkardığını hatırlatan Selvitopu,  “Böyle bir coğrafyadayız, bu coğrafyada insanlık, sevgi, saygı hakim olacak. Bu katliamlar eninde sonunda yok olacak. Ve bu coğrafyada eninde sonunda her şey çok güzel olacak.” diyerek sözlerini noktaladı.

Konser sonunda Başkan Selvitopu,  Murat ve Özlem Sincer çifti ve ekibine teşekkür ederek çiçek verdi.

Next page

Gazete Yenigün