Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Lösemi arkadaşının yaşadıklarından yola çıktı: ‘Şimdi kan verip can veriyorlar’

Kan ihtiyacı anonsu ile yaklaşık 23 bin kişiye anında ulaşan Salim Sabuncu, Türk Kızılayı sloganı olan “Kan Ver Can Ver’ e Türkiye ismini ekleyerek ‘Kan Ver Can Ver Türkiye’ sayfası ile sosyal medya üzerinden başta kanser olmak üzere olmak üzere hastaların umudu oldu

Lösemi arkadaşının yaşadıklarından yola çıktı: ‘Şimdi kan verip can veriyorlar’

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Birçoğumuzun zaman zaman hayati derecede  ihtiyaç duyduğu kan, Türkiye’de gönüllü bağışçı yetersizliğinden hastalar ve yakınları oldukça zorluk çekiyor. İhtiyaç duyulan kana ulaşabilmenin yollarından biri öncelikle bu konuda vatandaşların duyarlı olmaları gerektiğidir. Aynı zamanda söz konusu kanın her zaman herkese lazım olabileceğinin anlaşılması gerektiği de uzmanlarca ifade ediliyor. Kan bağışına, herkesin her zaman ihtiyaç duyabileceğini bizzat yaşayarak bu konuda hiçbir maddi beklenti içine girmeden, kan bağışçılarını sosyal medya üzerinden biraraya getiren, kan lazım olduğunda bir anons ile yaklaşık 23 bin kişiyi habedar ederek harekete geçen Salim Sabuncu'nun yaşadığı ve bugün yaptıklarının hikayesi oldukça dikkat çekici.Yaklaşık 11 yıl önce yakın bir arkadaşının lösemiye yakalanmasından sonra Bursa’da tedavi sürecinde kan ihtiyacı nedeniyle yaşadığı zorluklardan yola çıkarak 2013 yılında Facebook ve Twetter üzerinden önce Türk Kızılayı’nın sloganı olan ‘Kan Ver Can Ver’e yaşadığı kenti ekleyerek ‘Kan Ver Can Ver Bursa’ sayfası, ardından ise yine ‘Kan Ver Can Ver Türkiye’ sayfasını kurdu. Bu sayfalar sayesinde binlerce insan zamanında kana ulaşabiliyor.

23 BİN KİŞİYE ULAŞILIYOR

Kurulan sayfalar sayesinde kan ihtiyacı olanlar ile kan vermek isteyenlerin birbirinden haberdar olduğunu, bu durumun bir dayanışmaya dönüştüğünü ifade eden sayfaların kurucusu ve yöneticisi İnşaat Teknikeri Salim Sabuncu, gazetemize bu başarıyı ve iyilik hareketine dönüşen kan bulma hikayesini anlattı. Sabuncu “2008 yılında bir arkadaşıma lösemi teşhisi konuldu. Kan lazım oluyordu ve bu süreçte Çanakkale’den Bursa’ya gelen kanser hastası bir kadın ile tanıştım. Bu iki insana kan ararken bu işin çok zor olduğunu ve bulunmazsa hayati bir mesele olduğunu gördüm. Bu iki insanı da sonradan kaybettim ancak  o gün anladım ki bu işi aslında rahatlıkla internet üzerinden açılacak bir sosyal medya hesabı üzerinden, çözebilir, kan vermek isteyenlerle kan ihtiyacı olanların buluşturulabileceğiydi. 2013 yılında bir Facebook sayfası açtım. Zaman içinde burada insanlarla bir araya geldik. Bugün itibari ile Twitter takipçimiz 16 bin civarı, Facebook’ta ise yaklaşık 5 bin kişi. Örneğin dün (18 Haziran 2019)bir kan ihtiyacı mesajı paylaştığımda 21 bin insana ulaştık. Bunun yanı sıra sadece çok acil durumda ise tam 100 gönüllü kan bağışçımız var. Ki bu insanlara şimdilik ihtiyaç yok ancak gerktiğinde anında 100 insan kan verecek durumda. Binlerce insana kan ulaştırdık aracı olarak ve bir o kadar kan vermek isteyen insanlarla da iletişim halindeyiz. Sosyal medya üzerinden hiçbir maddi beklenti içine girmeden bunu yapıyoruz” dedi. 

“KAN VER CAN VER TÜRKİYE”

Bölgede oldukça başarlı bir hastane olan Uludağ Üniversitesi Hastanesi’nde, özellikle Türkiye’de tanınan onkologların bulunması sebebiyle Türkiye’nin bir çok ilinden kanser hastası gelmeye başlayınca Sabuncu, ‘Kan Ver Can Ver Türkiye’ sayfasını kurma gereği duyduğunu ifade ediyor. İnşaat teknikeri Sabuncu, “Bursa’da bu işin yapılabileceğini görünce bu sayfamızı da kurduk. Bu nedenle Örneğin Ankara’da kan ihtiyacı olan bir hasta yakını bizimle irtibata geçtiğinde önce teyit ediyoruz. Daha sonra sayfa takipçilerimizle paylaşıyoruz anında. Takipçilerimiz sadece Bursa’dan değil. Türkiye’nin her yerinden mesajımıza anında çok sayıda insan dönüyor ve iletişime geçip buluşturuyoruz. Bu işi hiçbir karşılık beklemeden yapıyorum. Çünkü arkadaşımı kaybettim ve Çanakkaleli kadın hastanın oğlu şuanda sayfaya teknik hizmet veriyor gerektiği zaman” şeklinde ifade etti.

“TAKİP  VE TEYİT GEREKİYOR”

Bir inşaat yapı firmasında çalışan Sabuncu, günün bir kısmında bu sayfalara, kan ihtiyacı olan hasta ve yakınlarını kan vermek isteyenlerle buluştururken sosyal medya hesaplarına ayırırken, Türkiye’de kendileri gibi duyarlı insanların biraraya gelerek benzer sayfalar kurmasını nasıl değerlendirirsiniz sorusuna ise “Yapılabilir ancak zaman ayırmak gerekiyor ve gelen kan ihtiyacı mesajını teyit etmek gerekiyor. Takipçilerin aramasına cevap verebilmeli ve kan ihtiyacı karşılandığında ise bunu bildirmek gerekiyor…” dedi.

“KESİN ÇÖZÜMÜ VAR”

Sabuncu ülkemizde kan bulma sorunun tamamen sonlanması için ise şunları kaydetti:
Türkiye’de yeterli oranda yani nufusun %1’i bile gönüllü bağışçı olsa, düzenli kan veren 800 bin insan olduğu gerçeğine ve imkanına ulaşmış oluruz. Düzenli kan bağışçılarının yanı sıra zaman zaman kan verenleri de düşündüğünüzde sayı yaklaşık 10 milyonu bulur. Tavsiyem insanların kanın hayati bir ihtiyaç olduğunu süreklilik arz eden bir ihtiyaç olduğunu anlatmamız ve de anlmamız gereiyor. Türkiye’de % 1 oranı bu sorunu çözer. B u sayı olduğunda kimse kan aramak zorunda kalmayacak. Biz sosyal medya hesaplarımız üzerindentakipçi sayımızı artırıyoruz sürekli. Son cümle olarak ‘Kan Ver Can Ver Türkiye’ diyoruz. 

Next page

Gazete Yenigün