Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Lise eğitiminde "PROJE OKUL"

Konak Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, yaptıklarıyla örnek bir okul olmaya devam ediyor. Konak'ta bulunan okulun genel felsefesi, eğitim modeli, aktiviteleri, yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri ile ön plana çıkıyor. Okul 2014 yılından beri eğitim vermeye devam ediyor

Lise eğitiminde "PROJE OKUL"

Ezgi ÖZMERİÇ - YENİGÜN İzmir'in Konak ilçesinde bulunan, Konak Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, yaptıkları ile ön plan çıkmaya devam ediyor. 2014-2015 yıllarından beri eğitim veren okul, ilk olarak Hisar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi adı altında eğitim-öğretime başlamıştır. İngilizce hazırlık eğitimi veren bu okul 'Proje Okulu' kapsamındadır. Daha sonrasında, aynı binada 2017-2018 eğitim öğretim döneminde ortaokul açılmıştır. Değerleri ile ön plana çıkan Konak Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin temel felsefesini, özdisiplin, düzen, üretkenlik, verimlilik, başarı, temizlik, saygınlık, güvenirlilik, ileri görüşlülük, ilim, irfan, edep, girişimcilik, yenilikçilik, farklılık, evrensellik oluşturmaktadır. 


TEMATİK YAZI ETKİNLİKLERİ

Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin tamamında öğrenciler Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanındaki

dersleri Anadolu Liseleri’yle eşit olarak almaktadır. Fen ve Sosyal Bilimler programlarının uygulandığı okulda öğrenciler Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında 6 saat daha fazla ders alabilmekte, Fen Liseleri’ndeki derslerin müfredatını ve kitaplarını da okuyabilmekte. Ayrıca üniversitelerle, protokoller yapılarak Akademik Öğrenmeleri ile Kariyer Planlamaları desteklenmektedir. Bu bağlamda öğrenciler akademik camiayla tanışmakta üniversitelerin birikiminden yararlanmaktadır. Belirli bir başarının üzerinde olan öğrenciler tematik yazı etkinliklerine katılma imkanına sahip olabilmekteler.

EĞİTİM MODELLERİ

Birçok eğitim modeliyle ortaya çıkan okulda, Yodem Eğitim Modeli, Katem Eğitim Modeli, Mesleki Eğitim, Fen Bilimleri, Sosyal bilimler, Yabancı Dil Eğitim, Çağdaş ve Geleneksel Görsel Sanatlar bulunmaktadır. Bulunan bu modeller şu şekildedir; 

YODEM EĞİTİM MODELİ

Eğitim öğretimde, yetenek odaklı eğitim modeli sayesinde öğrencilerin kabiliyetleri tüm boyutlarıyla ortaya konmaktadır.

Bu sistem öğrencilere, yaşamları boyunca rehberlik edebilecek bir raporlama sunarak kendilerini tanımalarını ve yaşamda farkındalık oluşturmalarına yardımcı olur.

KATEM EĞİTİM MODELİ

• Öğrencilerin, öğrenme sürecinde özdisiplin, problem çözme, iletişim kurma becerilerini deneyimleyerek yaşama aktarılmasını sağlar.

MESLEKİ EĞİTİM

• Okulun genel kültür derslerinin yanında meslek dersleri olarak Kur’an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelam, Akaid, Siyer, Dinler Tarihi, Hitabet ve Meslekî Uygulama, İslam Kültür ve Medeniyeti dersleri verilmektedir.


FEN BİLİMLERİ

• Fen Bilimleri alanında seçilen ve okutulan dersler Fen Liseleri ile aynı olup; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilim Tarihi ve Uygulamaları, Matematik Tarihi ve Uygulamaları dersleridir. Fen Liseleri’nde ilave olarak Bilgisayar Bilimi dersi vardır. Ayrıca her yıl için Fen Bilimleri alanında makaleler ve kitaplar okunmakta, kulüp çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca okuldaki farklı bilimsel etkinlikler ve projeler de yapılmaktadır. 

SOSYAL BİLİMLER

• Sosyal Bilimleri alanında seçilen ve okutulan dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Mantık, Psikoloji, Sosyoloji, Sosyal Bilim Çalışmaları, İslam Bilim Tarihi, Osmanlı Türkçesi, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersleridir. Sosyal Bilimler liselerinde farklı olarak Sanat Tarihi dersi okutulmaktadır. Ayrıca her yıl için Sosyal Bilimler alanında makaleler ve kitaplar okunmakta, kulüp çalışmaları yapılmaktadır.

YABANCI DİL EĞİTİMİ

•11.Sınıfa gelmiş öğrenciler YDS sınavına girecek yeterliğe sahip olmaktadır.

• Öğrencilere anadilinin yanı sıra yabancı bir dilde okuma, yazma, anlama ve konuşma becerilerinin kazandırılması hedeflenir. Hazırlık sınıfında Arapça, İngilizce, Almanca ve İspanyolca dillerinden biri birinci yabancı dil olarak okutulur.

• Okulun eğitim süresi hazırlık + 4 yıl olmak üzere toplam 5 yıldır. Hazırlık sınıflarında 20 ders saati birinci yabancı dil, 7 ders saati de ikinci yabancı dil eğitimi verilmektedir.

•Yurt dışında eğitim çalışmaları ile destekleyerek öğrencilerin örnek uygulamalar çerçevesinde lise eğitimleri esnasında dil öğretimini gerçekleştirmek, uluslararası düzeyde eğitim almalarını sağlamak ve küresel rekabet içerisinde olmalarına destek vermek okulun hedefleri arasında yer almaktadır.


Hazırlık sınıfındaki bazı uygulamalar

• Aracı Dilsiz Eğitim (Hedef dilin %100 konuşulduğu eğitim yöntemi)

• Proje Okulları Arasında İştişare ve Değerlendirme Toplantıları

• Sınıf Mevcutlarında Sınırlılık ve Hareketlilik

• Yoğun Dil Etkinlikleri

• Yurt Dışı Eğitimleri

• Yaz Takviye Eğitimleri

• Proje Okulları Arası Ortak Sınav

• Proje Okulları Arasında Ortak Etkinlikler (münazara vb.)

• Yabancı Dilde Hazırlanan Dergiler


 ÇAĞDAŞ VE GELENEKSEL GÖRSEL SANATLAR

• Anadolu İmam Hatip Liseleri sosyal - kültürel ve sanatsal etkinlikler açısından oldukça zengin bir geleneğe sahiptir. Fen ve Sosyal Bilimler Programlı okullarda eğitim alan öğrenciler de bütün İmam Hatip Okulları’nda gerçekleştirilen sosyal kültürel faaliyetler ve eğitim etkinliklerinden yararlanmaktadır. Kendilerini geliştirecekleri bir çok sosyal ve kültürel faaliyette yer almaktadırlar.

Okullarda klasik/çağdaş sanatlar (Hüsn-i Hat ve Ebru) alanlarında öğrencilerin kabiliyetlerini geliştirmek, sanat alanları hakkındaki bilgi ve becerilerini artırmak, sanatsal çalışmalar ortaya koyabilmelerini sağlamak ve bu bağlamda tercih ettikleri sanat alanında yükseköğretime hazırlanmalarına katkı sunulmaktadır. Bu okullara öğrenciler yetenek sınavı ile alınmaktadır.

MÜZİK

Okulda yeteneklerine göre öğrencilerin kullanabilecekleri enstrümanlarla ilgili ders alabilmekte ve bu konuda yapılan etkinliklerle performanslarını sergileyebilmektedirler.

KONAKLAMA VE PANSİYON

Okulun, 150 yatak kapasiteli, 3 kişilik odalardan oluşan, ev konforunda, klimalı, mini buzdolaplı, lüks ve aynı zamanda samimi pansiyon da televizyon odası, satranç odası, dostluk odası bulunmaktadır. Ayrıca, 3 Kapalı Spor Salonu ve kapalı yüzme havuzu, Beden eğitimi derslerinde yıllık plan içinde öğrencilere yüzme dersi, bu alanlarda voleybol, masa tenisi, badminton, taekwando, kickbox, geleneksel ve modern okçuluk dersleri verilmektedir.

YARIŞMALAR VE OLİMPİYAT

Okul her sene MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen alanlarda yarışma ve olimpiyatlara hazırlıklanmaktadır. Okulun katıldığı yarışmalar; 

 Tubitak Yarışmaları

 Genç Nida Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması

 Şiir Okuma Yarışması

 Arapça Bilgi Yarışması

 Fizik Yarışmaları

SOSYAL SORUMLULUK

Öğrenciler, geri dönüşüm şuuru oluşturmak için koordine edilen “Sıfır Atık Projesi”ne katkıda bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen "Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri" projesi kapsamında “İzmir Gönül Elçileri Merkez Buluşması" gerçekleştirmiştir.

KABUL EDİLEN PROJELER

Büyüyen ve gelişen çağdaş Türkiye’ye hizmet etme yolunda “ilim ve edeple geleceğe “ sloganıyla yola çıkan okul, bilimi ve islamı yaşam pratiğinin merkezine alarak aşağıdaki çalışmaları yürütmektedir.

 Malatya İnönü Üniversitesinde Gençlik ve eğitim konulu 2. Uluslararası İmam Hatip Sempozyumu’na 5 bildiri,

 İstanbul Beyoğlu İmam hatipte Modeloic 2019 Sempozyumu’na 2 bildiri,

 Konya Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği sempozyuma 1 bildiri,

 Uluslararası İsveç Stockholm Junior Water Prize Sempozyumu’na 1 bildiri,

 Liseler arası 50. TÜBİTAK proje ve araştırma yarışmasına katılım,

 4006 TÜBİTAK projelerine 20 proje ile katılım,

 TÜBİTAK tarafından düzenlenen olimpiyatlara 4 alanda katılım,

 TEKNOFEST 2019 yarışmalarına 1 proje ile katılım,

 GSB’nın çağrıya çıktığı projelerden kabul gören “Geleceğe Atılan Ok” proje ile katılım,

 İçişleri Bakanlığı’na “Hayallerim Masal Oluyor” proje başvurusu,

 İngilizce alanında yabancı öğretmenler eşliğinde kurslar,

 Avrupa Birliği projelerine 2 proje ile başvuru,

 Etwinning projeleri,

 İngiltere’deki Manchester Üniversitesi ile anlaşma yapılarak 2 haftalık dil eğitimi protokolü,

 Ürdün’deki dil okulları ile Arapça eğitimi üzerine iş birliği protokolü,

 GSB’nın açtığı şiir yarışmasında birincilik,

 Masa tenisi Türkiye şampiyonluğu,

 Mesleki alanda hafızlık, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma ve musiki yarışmalarında birincilik,

 Ege Orman Vakfı işbirliği ile okulumuzun adına koruluk çalışması,

 Kızılay ile ilgili kan bağışı projesi,

 STEM, Robotik ve Türkçe atölyeleri kurulumu,

 Halk eğitim merkezi işbirliği ile yüzme, hat sanatları ve Kur’an Kursu açılarak okul çevresindeki komşulara, öğrenci ve velilere yönelik çalışmalar,

 Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu öğretmen eğitim kampına ev sahipliği yapmaktadır. 

Next page

Gazete Yenigün