Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kuzey Afrika’da, Türk ürünleri boykotu artıyor

Suudi Arabistan ve BAE'den sonra Fas, Tunus Cezayir'in de Türk mallarına ilişkin boykot uygulayacak olmasını değerlendiren İzmir iş dünyası kararın siyasi olduğunu ifade etti

Kuzey Afrika’da, Türk ürünleri boykotu artıyor

Mehmet Emin AL / YENİGÜN- Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden sonra Kuzey Afrika ülkeleri olan Fas, Tunus ve Cezayir'de fiili zorlukların yaşanmaya başladığı ifade ediliyor. En son Fas, Türk mallarına yüzde 90 oranında gümrük vergisi uygulamasına gitti. EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, yaşananların siyasi karar olduğunu ancak ticaretin birleştirici bir kimliğinin olduğunu hatırlatırken Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ihracatı sorunsuz bir şekilde artırmak istediklerini söyledi.

 

YÜZDE 90 GÜMRÜK VERGİSİ

Suudi Arabistan ile yaşanan boykot sorunu çözülmeye çalışılırken, şimdi de Kuzey Afrika ülkeleri, Fas, Tunus ve Cezayir'e ihraç edilen malların normal sürenin beş katına kadar bekletildiğini ifade ediliyor. Fas beş yıllık süre için tekstil sektörün ağırlıklı olmak üzere yüzde 90'lara varan gümrük vergisi koydu.

 

”ALINAN KARARLAR SİYASİ”

İzmirli iş insanı olarak ürettiği plastik borularının yaklaşık yüzde 30'nu Kuzey Afrika ülkelerin ihraç eden Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Salih Esen, söz konusu gelişmelere ilişkin konuştu. Meclis Başkanı Salih Esen, siyaseten ülkeler arasında görüş farklılıkları olabileceğini ancak bunun ticarete yansımaması gerektiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Bu kararların siyasi tavırla alınmış kararlar olduğunu düşünüyorum. Ülkeler arasında bir takım siyasi görüş ayrılıkları olabilir ancak bunun ticarete yansımaması gerekiyor. Uzun süreden sonra ilk kez böylesine bir hadise yaşıyoruz. Umarım bu ülkelerde sağduyu hakim olur aklın yolu bir, ticaret ayrıştırıcı değil birleştirici olması nedeniyle de bundan istifade edilir."

 

"ÜYELER ZOR DURUMDU"

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hayati Ertuğrul ise Türk mallarının Kuzey Afrika ülkelerinde yaşananlara dair şunları ifade etti:

"Bir pazar kavgası diyebiliriz. Çünkü Avrupalılar Çin'den talep ettiği giyimi yavaş yavaş Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerine doğru kaydırmaya başladılar. Burada önemli ülkelerin başında Türkiye geliyor. Fas, Tunus, Cezayir bu pazara hakim olmaya çalışma çabasında. Beş yıl için Türk mallarının gümrük vergilerini yüzde 90 oranında artırma kararı almışlar. Kuzey Afrika ülkelerinin, Türkiye’den giden malları ortalama 15 gün beklettikleri duyumunu alıyoruz. Öncesi Suudi ve BAE de limanda malları bekletiyorlardı sanki sözleşmiş gibi bir durum var ortada. Üyelerimizi sıkıntılı durumlara sokuyor. Avrupa pazarı bizim için çok önemli, siparişler bu ülkelere kayınca bir güç kavgasına dönüştü belki de geçici bir durumdur. Bence siyasi değil pazar kavgasıdır, dolaylı yönden siyasi olabilir ancak doğrudan siyasi diyemeyiz bence. Ama ilk bakışta pazar kavgasıdır bana göre." 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden sonra Afrika ülkeleri olan Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelerin Türk malarına getirilen yüzde 90 oranındaki gümrük vergisine ilişkin konuştu. İhracatın devam ettiğini ifade eden Jak Eskinazi, "Ticaretimiz devam ediyor. Bu yönde konuşulanlar var medyada biz ihracatçılar olarak ülkemize döviz kazandırmak ve sorunsuz bir şekilde bütün dünyaya ile ticaretimizi en iyi şekilde büyütmek ve geliştirmek istiyoruz" dedi.

Next page

Gazete Yenigün