Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kuşadası, Didim ve Çeşme'de 68 kaçak göçmen yakalandı

Kuşadası, Didim ve Çeşme'den yasa dışı yollarla Yunan adalarına gitmeye çalışan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu toplam 68 kaçak göçmen, yakalandı

Kuşadası, Didim ve Çeşme'de 68 kaçak göçmen yakalandı

Kuşadası Körfezi'nde görevli Sahil Güvenlik botu, dün saat 05.00 sıralarında açıklarda bir lastik bot olduğunuı tespit etti. Hemen durdurulan lastik botta 22'si Suriye, 7'si Kongo, 2'si Orta Afrika Cumhuriyeti uyruklu toplam 31 kaçak göçmen yakalandı. 20'si erkek, 5'i kadın, 6'sı çocuk olan kaçak göçmenler, kıyıya çıkarıldı.

Didim açıklarında devriye görevi yürüten Sahil Güvenlik botu da ilk yakalama olayından 2 saat sonra denizde ilerleyen bir lastik bot olduğunu belirledi. Durdurulan lastik botta 20'si Filistin, 8'i Suriye uyruklu toplam 28 kaçak göçmen yakalandı. 17'si erkek, 6'sı kadın , 5'i çocuk olan grup da kıyıya getirildi. Toplam 59 kaçak göçmen, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.


Çeşme açıklarında ise, bindikleri lastik botla yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Sakız Adası'na gitmeye çalışan 9 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.

Devriye görevi yürüten Sahil Güvenlik botu, geçen pazar günü, Çeşme kıyılarından denize açılan ve yasa dışı yollarla Sakız Adası'na geçmeye çalışan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bir grup kaçak göçmeni fark etti. Kaçakların bulunduğu lastik botu durduran ekipler, 7'si Somali, 1'i Eritre ve 1'i Küba uyruklu olmak üzere toplam 9 kaçak göçmeni yakaladı. 6'sı erkek, 2'i kadın ve 1'i çocuk olan kaçak grubu, Sahil Güvenlik botuna alınarak kıyıya getirildi. Kaçak göçmenler, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Next page

Gazete Yenigün