;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kurtuluşun 97. yılı coşkuyla kutlandı

Dün sabah erken saatlerde düzenlenen geleneksel Zafer Yürüyüşü ile başlayan İzmir’in kurtuluşunun 97. yıl dönümü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama programıyla devam etti. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Eylül tarihinin sadece İzmir için değil tüm ülke için çok önemli olduğunu söyledi.

Kurtuluşun 97. yılı coşkuyla kutlandı

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü, birbirinden renkli etkinliklerle kutlandı. Sabah erken saatlerde 97. Yıl Zafer Yürüyüşüne katılan İzmirliler bu kez Cumhuriyet Meydanında düzenlenen resmi kutlama töreninde buluştu. Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra İzmir milletvekilleri ile kent protokolü katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende İzmirlilere hitap eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Eylül tarihinin sadece İzmir için değil tüm ülke için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “İzmir’in kurtuluşuna sahne olan zafer, Anadolu’nun bağımsızlık kazandığı sürece de yön vermiştir. İzmir, ilk kurşunu atarak Kurtuluş Savaşını, işgalin bittiği gün de kuruluş seferberliğini başlatan şehirdir. Yaşamın her alanında kökleri sağlam, yenilikçi eserler meydana getirmek için 9 Eylül’ü iyi hatırlamaya ihtiyacımız var” dedi.  

COŞKULU YÜRÜYÜŞ

Konuşmaların ardından düzenlenen İZFES konseri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları ve Ritim Topluluğu Harmandalı gösterisi, Çok Sesli Çocuk Korosu, Halk Dansları ve Ritim Topluluğu Ritim Davul şovu gösterileri ile İzmirlilere coşkulu anlar yaşattı. Ayrıca saat 17.00’de Süvari Birlikleri’nin Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından Türk Yıldızları’nın hava gösterileriyle birlikte 9 Eylül coşkusu zirveye çıktı. (İHA)
 

"Vatan size minnettardır"

Törende, Atlı Süvari Birlikleri’nin 9 Eylül'de İzmir'e girişi ve İzmir Valiliği binasında Türk bayrağını göndere çekişi canlandırıldı. Duygulandıran canlandırma, alanda bulunan vatandaşlar tarafından alkışlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, birlik komutanına plaket takdim etti. Törende ayrıca, Büyük Taaruz Atlı Birliği'nin Afyonkarahisar'dan getirdiği Türk bayrağı ve toprak da, Vali Ayyıldız'a teslim edildi. Türk bayrağını öperek teslim alan Ayyıldız, "Kutsal emanet ilelebet bizde ve İzmir'imizde yaşayacaktır. Vatan size minnettardır" dedi. 
 

Next page

Gazete Yenigün