Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kuradan AK Partili Aydın Pehlivan çıktı

Yılan hikayesine dönen Menemen Başkanvekili kura çekimi yenilenmesi, Vali Yardımcısı Hulisi Doğan idaresinde yapıldı. Kuradan AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan çıktı. Belediyenin önünde “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları atıldı.

Kuradan AK Partili Aydın Pehlivan çıktı

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Menemen Belediye Başkanı iken yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden el çektirilen Serdar Aksoy’un yerine gelecek başkan vekili belirlendi. İzmir Valiliği tarafından kura çekiminin yenilenmesi için görevlendirilen Vali Yardımcısı Hulusi Doğan yönetiminde, Menemen Belediye Meclisi Olağanüstü toplandı. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı meclis üyeleri toplantıda hazır bulundu. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İl Başkanı Deniz Yücel, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Bedri Serter, Buca İlçe Başkanı Hacer Taş ile CHP Menemen İlçe Başkanlığı’nda kura çekimini canlı yayından takip etti. Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Milletvekili Necip Nasır, Mahmut Atila Kaya, Yaşar Kırkpınar, İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da AK Parti Menemen İlçe Başkanlığı’nda bir araya gelerek, seçimi takip etti.

Kuradan AK Partili Pehlivan çıktı

Yeterli meclis üyesinin bulunmaması sebebiyle 12 Ocak Salı günü açılışı yapılamayan meclis için, ilgili kanun maddesinin öngördüğü dörtte bir (8) yeter sayısı arandı. Olağanüstü meclis toplantısı 12 Cumhur İttifakı, 4 Millet İttifakı ve 1 bağımsız olmak üzere 17 meclis üyesiyle açıldı. 11 Millet İttifakı Meclis Üyesi ise, belediyeye geldi fakat meclise katılmadı. Vali Yardımcısı Doğan, usulde anlaşıldığını ifade etti. Millet İttifakı Deniz Karakurt ile Cumhur İttifakı ise Aydın Pehlivan ile kuraya katıldı. İsimlerin A4 kağıt üzerine bilgisayarda yazılması talep edilerek, kabul edildi. İsimler yazıcıdan çıkartılarak, meclise gösterildi. Masada yan yana konularak, mühürlendi. Doğan, “kağıtlar torbaya konulurken ben bakmayacağım” diyerek, salondan ayrıldı. İsimlerin yazılı olduğu kağıtlar meclis üyelerinin göreceği şekilde katlanarak siyah torbaya konuldu. Torba sallanarak, kağıtların karışımı sağlandı. Doğan, kurayı çekti ve torbadan AK Parti’nin adayı Aydın pehlivan çıktı.

 

Sloganlı kutlama

Yapılan kuranın ardından belediyeden çıkmak isteyen Millet İttifakı Meclis Üyeleri, meclis salonunun önünde kurulu polis barikatından geçirilmek istenmedi. Kendilerine, diğer koridordan çıkmaları çağrısı yapılan meclis üyeleri, Deniz Karakurt öncülüğünde polis barikatından geçerek, belediyeden dışarı çıktı. Belediyenin önünde toplanan grup ise, “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı.

 

PEHLİVAN, “MAHKEME KARARINA BOYNUMUZ KILDAN İNCE”

Belediyeden çıkarak, basın açıklaması yapan AK Partili Aydın Pehlivan, “En nihayetinde yasaların, kanunları tarif etmiş olduğu şekilde ilgili kura çekimini sonunda gerçekleştirebildik. Bu kura sonucunda da Allah bizlere nasip etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Belediyeciliği, Menemen’le tanıştırmanın heyecanı içerisindeyiz. Bu konuyla ilgili de hepinizden, tüm teşkilatlarımızdan Allah razı olsun. Herkes geldi, gitti, emekleri çok büyük. Ben Menemen’in evladıyım. Bu konuyla ilgili biz, muhalefettik, layıkıyla yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Tüm Menemen halkının gözü önünde cereyan etti konular. Şu anda da Rabbim bize Menemen’i yönetmeyi, nasip etti. İnşallah çok iyi hizmetleri halkımızla buluşturacağız. Menemen’e hayırlı olsun” dedi. Pehlivan mahkeme sürecinin hatırlatılması üzerine, “Biz kanunlarına, hukuka saygı duyan insanlarız. Türkiye Cumhuriyeti Devleri bir kanun devletidir. Bu konuyla ilgili ilerleyen süreçte mahkemenin vereceği kararlarda boynumuz kıldan incedir. Biz şu anda mahkemenin vermiş olduğu kararı icra ettik. Bunu yapabilmek adına hepiniz yoruldunuz. Yarından itibaren belediyemize geleceğiz. Hep birlikte Menemen Meclisi olarak 31-32 kişilik ekip olarak hep birlikte Menemeni yöneteceğiz, bir ve birlikte olacağız” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün