;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kültürpark’ın belgeseli çekildi: İzmir'de Bir Vaha!

Yönetmen Hande Zerkin ve Sosyolog Fatih Bilgin yıllar sonra yeniden yerleştikleri İzmir'de eşsiz güzelliği ve tarihi ile her zaman göz kamaştıran Kültürpark'ın belgeselini yaptı. İzmirli çift, belgeselin yapım sürecini ve çekim yolculuğunu Yenigün Gazetesi'ne anlattı. Kültürpark’taki söyleşimizde bize 2.5 yaşındaki kızları Uzay da eşlik etti.

Kültürpark’ın belgeseli çekildi: İzmir'de Bir Vaha!

- Kültürpark’ın belgeselini yapma düşüncesi nasıl oluştu?
Düşüncemizin ilk oluştuğu günlerde İZFAŞ binasının bir üniversiteye bedelsiz verilmesi İzmir'in ilk gündemiydi. Böylece, Kültürpark'ın geçmişini ve kent için önemini sorgularken yapmayı düşündüğümüz belgeselin konusunu bulduğumuzu fark ederek çekimlere başladık. Kültürpark'ın bizler de dâhil İzmirli'lerdeki algısı, çocukluk yıllarında gelinip pavyonlarda çeşitli etkinliklerin hayranlıkla izlendiğiydi. Yaptığımız belgeselle hafızamızı güncellemek istedik çünkü biz bu tür kamusal alanlara sahip çıkmazsak ve daha etkin kullanmazsak atıl bir hal almaya başlıyor. Belgeseli yapana kadar biz de burayı kullanabilir bir mekan olarak görmüyorduk. Annem bile;  belgesel çekimlerine başladıktan sonra 'Ben niye buraya hiç gelmiyorum' diye sormaya başladı. Belki kızımın da burada daha keyifle ve güvende vakit geçirmesi, farklı kuşların seslerini duyup kedi ve köpeklerle oynuyor olması hatta sosyalleşmesi üstelik de tüm bunları ücretsiz bir şekilde yapabilmesi çok önemli. Açıkçası, tüm bunları şehrin merkezinde yapabilmek varken ben çocuğumu AVM'lere götürmek istemiyorum açıkçası. Benim gibi düşünen insanların çoğalması ve bunu bilmeyenleri de buraya çekebilmek için Kültürpark’ın görünürlüğünü daha da artımalıyız. 


- Belgesel Kültürpak'ın tarihini mi anlatıyor yoksa geleceğine dair öneriler mi sunuyor?
Belgeselimiz daha çok bilirkişi görüşü oldu aslında. Orhan Beşikçi, Sancar Maruflu, Burkay Pasin, Prof. Dr. Ümit Erdem, Halil İbrahim Aplarslan, Özlem Şenyol, Altan Köse, Yasemin Sağlam, Sezai Göksu, Ayşen Tekşen ve Tanzer Kantık Kültürpak'ın tarihini ve bugüne dair önemini anlattı. Uzman görüşlerinin yanı sıra gününün 10-12 saatini burada geçiren parkın her şeyini bilen insanlarla da görüştük. Bu belgesel ilk oldu ama devamını getirmeyi düşünüyoruz. Burada torunlarını gezdiren annelerle, spor yapanlarla, çaycısıyla, fotoğrafçısıyla, yeşil dokusuyla ilgili bir başka belgesel daha yapmak istiyoruz. Kültürpark İzmir'de bir vaha belgeseli bitmek üzere. Bittikten sonra çevreyle ilgili çalışan ulusal ve uluslararası yarışmalara göndererek görünürlük yaratmak istiyoruz. İzmir'deki gösterimlerini bahar sonunda yapmayı planlıyoruz.


- Kültürpark, Sosyolog Fatih Bilgin için neyi ifade ediyor?
Eşimle İstanbul'dan İzmir'e geldikten sonra Kültürpark'ın aslında çok güzel ve Türkiye standartlarının üstünde bir yer olduğunu, bunun yanında İzmirliler’in Kültürpark'ı hiç de kullanmadığını gördük. Bu tür alanların kullanım dışı kalması, halkın kontrolünden çıkması anlamına da geliyor. Kültürpark aile bahçesi görünümünde ancak, bir aile bahçesinde olmazsa olmazı olan çay bahçesi ve tuvaletler yok. Aile bahçesi gibi bir izlenim veriyor ama ailenin ihtiyacı olan temel şeyler karşılanmıyor. İki tane tuvaleti olan bir yerde 20 bin kişilik bir etkinlik yaptığınızda tüm bu ihtiyaçlar sorun haline gelecek.


- Belgesel çekimleri sırasında yeni keşfettiğiniz özellikler oldu mu?
Belgeselin çekimlerini yaparken Kültürpark’la ilgili çok fazla bir şey bilmediğimizi fark ettik. Çekimlere başlarken buranın kamusal bir alan olduğunu ve insansızlaştırıldığını biliyorduk sadece. Bitikten sonra korunup geliştirilmesi gerektiğini gördük. Kültürpark'taki ağaçların ciddi şekilde kurumaya başladığını görüyoruz. Belki buraya daha fazla insan gelirse bunu daha çok insan görür ve kurumasına engel olabilir.

BERABER ÇALIŞIYORLAR
Hande Zerkin İzmirli ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü'nden mezun. Yaklaşık 15 yıldır belgesel filmlerinde yönetmenlik yapıyor. Ulusal ve Uluslararası projelerde kameramanlık, film atölyelerinde eğitmenlik ve kolaylaştırıcılık yapıyor. Fatih Bilgin de, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu ve yaklaşık 15 yıldır belgesel ve video klip çekimleri yapıyor.

 

Gülsen CANDEMİR

Next page

Gazete Yenigün