Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kültürpark'ın dünü, bugünü, yarını...

İzmir Kültürpark'ın geleceğinin ne olacağı merak konusuyken, Kültürpark'ı ortak akılla şekillendirmek istediğini söyleyen Başkan Soyer ile Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer halkın görüşünün önemli olduğunu belirtti

Kültürpark'ın dünü, bugünü, yarını...

 Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Geçtiğimiz gün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Kültürpark'ın geleceğinin ne olması gerektiği yönünde gerçekleştirdiği arama konferasında, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri ve vatandaşların görüşüne başvurdu. Kurulduğu günden beri ekonomik ve kültürel değer olan ve kentin gündemine yeniden gelen Kültürpark alanına ilişkin konunun geçmişi ve bugününü derledik. Kültürpark'ın geleceği için yapılan arama konferasında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katılanların görüşlerini dinledikten sonra kısa bir konuşma yaptı. Soyer konuşmasında, Kültürpark'ın geleceğini hep beraber, ortak akılla şekillendirmek istediklerini belirterek "Kültürpark'la ilgili daha çok sizi dinleyeceğiz ki bundan sonra yapacaklarımızla ilgili yol haritası çıkartabilelim. Çok kıymetli, kentin en büyük zenginliklerinden Kültürpark konuşulacak. Kültürpark bu bölgede yaşayan kuşların yatakhanesi. İzmir'in en iyi korunmuş ve en zengin noktası. Bu salonda bulunan herkesin, burada olmayanların da Kültürpark'la ilgili benzer hassasiyetleri taşıdığını biliyoruz. Bunun üzerinden konuşmamız ve geleceğini birlikte planlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu toplantı, birlikte ortak akılla yönetim irademizin ilk örneğidir. Bu konferanslardan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi bir yol haritası çıkartacak. Fikirleri toplayacağız, fikir elde edip sonuç ortaya çıkaracağız. O sonuçları tekrar sizinle paylaşacağız" dedi.

"MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPILDI"

Konferansta söz alan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, ise alanın etrafında otellerin yatırım yaptığı ve kentin ekonomisine, istihdamına katkı koyduğunu hatırlattı. ETİK Başkanı İşler, "Burası 42 hektarlık bir alan, biz 2.9 hektarlık alana uydu kongre merkezi yapılsın, buraya ayrıca ağaçlandırma yapılsın ve yeşil alan % 23'ten % 56'ya çıkarılsın diyoruz. Hem yeşil alanı artırmış olacağız hem de bu bölgede yaklaşık 1 Milyar Dolar'lık 48 otel yatırımı yapılmış. Yatırımcı buralara güvenerek yapmış bu yatırımı ve istihdam sağlıyorlar ve kente turistin gelmesini sağlıyorlar. Çevrecilerin bu konuda çok gündem yapması, çok bağırması onları haklı kılmaz biz de çevreciyiz ve zaten burayı korumak istiyoruz uydu kongre merkezi talep etmekle. Herkesin sesine kulak verilmeli ve hakkaniyetle bakılmalıdır" dedi.

"UYDU KONGRE MERKEZİ TALEBİ"

Kültürpark Fuar alanında uydu kongre merkezinin yapılmasının aynı zamanda alanın geleceğini de korumak anlamına geldiğini ifade eden İşler, "Bugün Bodrum'a termik santral yapamazsınız insanlar ayağa kalkar. İşte fuarda da bir uydu kongre merkezi yapılırsa güvence altına almış olmakla beraber, böyle bir merkezin çevreci bir yaklaşımla oluşturulması ve yaşama geçmesiyle düzenlenecek etkinlikler kentimize ve sektörümüze can suyu olacak, yaratacağı katma değerle sektörü hareketlendirecek ve kent ekonomisinin çarklarını yağlayacaktır. Böylelikle, desteklediği 54 yan sektörle birlikte turizm sektöründe çalışanların iş ve aş kaygısı da giderilmiş olacaktır. İzmir'e gelen turistlerin farklı kültürü ve yaşam tarzıyla öne çıkan şehirle buluşmalarının şehir otellerinde konaklamalarıyla mümkün olduğunu hatırlatmak isteriz” şeklinde konuştu.

"POTANSİYELİNİN UZAĞINDA"

Kültürpark Fuar alanına ilişkin değerlendirmede bulunan Halil İbrahim Alpaslan, "Kültürpark bugün kent merkezinin en önemli yeşil alanı ve tarihi zenginliği ile nadide bir alan olmakla birlikte yoğun ve uygunsuz işlevlerle kullanma ve bakımsızlık nedeni ile şu an potansiyelinin uzağında bir görünüm arz diyor bize göre. Biz Kültürpark’ın ilk kuruluş amaçlarına uygun olarak bir kent parkı ve halk okulu olarak yaşamına devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle florasını ve faunasının korunması çok önemli. Dolayısıyla verilecek her türlü kararda bu kriter ve tarihi karakteri ön planda tutulmalıdır. Ayrıca Kültürpark bir SİT alanı olduğu için bu alanın korunması için anayasa anlamına gelen Koruma Amaçlı İmar Planının katılımcı bir anlayışla hazırlanması gerekiyor. Bu konuda belediyenin yeni yönetiminin olumlu girişimleri var. Son olarak Kültürpark’taki geçici kaydı ile yapılan fuar hangarları ömrünü tamamlamış binaların alandan kaldırılması, korunmaya değer yapıların restorasyonlarının yapılması gerekiyor. Tabi hangi binaların korunup hangilerinin kaldırılması gerektiği kararını vermek için de önce bir envanter çalışması ardından da konunun uzmanları ile çalışmalar yapılması gerekir diye düşünüyorum" biçiminde ifade etti.

“BEHÇET UZ’UN İZİNDEN GİDELİM”
Uzun yıllar kentte Kültürpark ile ilgili haberler yapmış, bir süre de İZFAŞ'ta yöneticilik yapmış olmakla beraber 'Fuar İzmir', Fuar Bizim Hayatımız' kitaplarını kaleme almış olan 
Gazeteci ve Yazar Elvan Feyzioğlu, "Dr. Behçet Uz’un izinden giderek bulabiliriz diye düşünüyorum. Behçet Uz’u kaybetmeden çok kısa süre önce kendisiyle Kültürpark’ı dolaşarak bir söyleşi yapmıştık. 9 Eylül Kapısı civarındaki bir ağacı elini dayayarak şunları söylemişti: 'Bu ağaçların büyük bir çoğunluğunu 1937 yılında diktik. Şimdi bunların dimdik ayakta kalmasının nedeni nedir biliyor musun?  Halk bunları korumasını bildi. Halk sahip çıkarsa yapılmayacak şey yoktur. Şimdi benim en büyük üzüntüm Kültürpark’ın binalarla dolması. Binalarla burayı öldürüyorlar' demişti" şeklinde aktardı. Elvanoğlu, Kültürpark'ın ne yapılması gerektiğini Dr. Behçet Uz'un o gün dile getirdiklerini şu şekilde aktarıyor: "Behçet Uz, Kültürpark’ı korumak ve geleceğe taşımak için sanayi ve ticaret odaları ile belediyenin başında bulunacağı bir komitenin bu amaçla çalışması gerektiğini söylemişti. Bugün Kültürpak Platformu’nun çabaları, bu amacın gerçekleşebilmesi için önemli bir adım. Kültürpark’ın binalardan kurtarılmasını istemekle birlikte, Kültürpak’ın asıl amacına uygun kültürel amaçlı kullanılabilir. Kültürpak alanı içinde uluslar arası edebiyat festivalleri yapılabilir. Sanıyorum en iyi koruma yolunu, gözümüzü  ilk kuruluş yıllarına çevirip, Behçet Uz’un önerilerine ve kaygılarına kulak vererek bulabileceğiz."

"KORUMA AMAÇLI PLAN BAKANLIKTA"

Şehir Plancıları İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer ise Kültürpark'a dair görüşünü şu şekilde dile getirdi: Kültürpark’ın 90 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Kocaer,“Kent merkezinde halkın yoğun olarak kullandığı bir alan. Böyle bir alanın hızlıca projelendirilmesi doğru değil. 25 yıl önceki projenin revizyonunu gördük. Kültürpark’ın bir imar planı var. 3’üncü derece tarihi doğal sit. Koruma statülerine uygun bir plan yürürlükte yok. Mevcut planı mevzuatlara uygun yapılması lazım. Hukuka aykırılıklar içerdiğini fark ettik. Geçmiş proje artık geçmişte kaldı ancak elimizde bir koruma amaçlı imar planı var. Bu geçen dönemin bir mirası olarak kaldı. Öncelikli olarak koruma amaçlı imar planı yapılması daha sonra detayların konuşulması gerekiyordu. Bu plan şu anda bakanlığa gitti ve şu an görüşme aşamasında. Bu konuda Tunç Soyer ile görüştük ve bu koruma amaçlı planın bizimle paylaşılmasını istedik. Buradan olumlu dönüşler var. Ortak havuzdan bizim kastımız katılımcılık konusudur. Kültürpark sadece İzmirliye ait değil, tüm Türkiye’ye aittir. O havuz dediğimiz oluşumda Kültürpark hakkında herkesin görüşlerinin toplanmasını istiyoruz. Halkın da nasıl bir Kültürpark istediği konusunda görüşleri alınmalı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Next page

Gazete Yenigün