Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kovid- 19'un öldürücü gücü devam ediyor!

Zaman geçtikçe koronavirüsün farklı belirtilerinin ortaya çıktığını ve riskin azalmadığını iddia eden Korona Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Gözlemler eskisi gibi, virüs yine hastalık yapıyor, öldürüyor” dedi

Kovid- 19'un öldürücü gücü devam ediyor!

Korona Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü Kovid-19’un mutasyona uğrayıp uğramadığına dair bilgiler paylaştı. Virüsün farklı belirtilerinin olduğunu dile getiren Özlü şunları söyledi; “Zaman geçtikçe, vakalar arttıkça bizim de virüs hakkındaki bilgilerimiz artıyor. Farklı belirtiler ortaya çıkıyor. Önceden zatürre gibi başlıyordu son zamanlarda daha çok ishal, soğuk algınlığı, kas ağrıları, halsizlik, baş ağrısı, koku ve tat alma kaybı belirtileriyle başlıyor. Ardından öksürük ve solunum sıkıntısı olabiliyor, bazı vakalarda hiç olmadığı da oluyor. Hafif başlayabiliyor ardından ağırlaşabiliyor. Ağırlaşmadan atlatan vakalar da var. Bu durum bize ‘Virüs mutasyona uğradı’ teşhisini yaptırtmaz. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Sağlık Bakanlığımız mutasyon araştırması da yapacak. Dünya genelinde de virüsün mutasyona uğradığına kanıtlanmış ya da yeterli bir bilgi bulunmuyor.”

“HASTALIK RİSKİ AZALMADI”

Tüm dünyada pandemiye sebep olan Kovid-19’un öldürücü etkisinin devam ettiğine dikkat çeken Bilim Kurulu Üyesi Özlü, “Bir mutasyon geçiriyor, mutasyon geçirdiğine dair bazı kesinlik kazanmamış bilgiler var fakat mutasyonla hastalık yapma etkisinin azaldığına dair veri yok. ‘İyi yönde mutasyon geçirdi. Artık bulaşmıyor’ ya da ‘Ağır hastalık yapmıyor’ diye bilgi yok” dedi. Hastalık riskinin azalmadığını sözlerine ekleyen Özlü şu şekilde konuştu: “Gözlemler eskisi gibi, virüs yine hastalık yapıyor, öldürüyor. Dünya genelinde de vakalar artıyor. Hasta sayıları  300 binlere, ölüm sayıları da 7 binleri aştı. Hem hasta ediyor hem de ölüm sayısı artıyor. Dolayısıyla virüsün bulaşmasının azalması ya da hastalık yapma riskinin azalması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil.”

“ORTA YOL BULUNMALI”

Prof. Özlü okulların 31 Ağustos’ta açılmasına dair yapılan planlamaya dair görüşlerini paylaştı. Özlü, “Okulların açılması çok zor bir olay. Bu durumda okulların açılması çok büyük bir risk. Milli Eğitim Bakanlığı değerlendiriyor, bu riski azaltacak tedbirler düşünüyorlar. Eğer okullardaki öğrenci yoğunluğunu azaltacak şekilde tedbirler alınabilirse değişimli eğitim, kademeli eğitim gibi bunları da uzaktan eğitimle desteklemek gibi önlemler düşünülüyor. Eskisi gibi olmasa da açılabilir. ‘Açılmayacak’ deseniz bile salgının ne kadar devam edeceği belli değil. Çocuklarımızın geleceği söz konusu. Bunu yaparken de çocuklarımızı ve kendimizi tehlikeye de atmamız gerekiyor. Orta yol bulunmalı” açıklamasını yaptı.

“AŞI BULUNMAZSA 2 SENE SÜRER”

Salgının olası süresi ile ilgili de konuşan Özlü şu açıklamaları yaptı: “Açılması bir süre daha geciktirilebilir ama tümüyle açılmaması da zor. Çünkü bu süreç böyle bir müddet daha devam edecek. Kısa zaman diliminde aşı bulunmazsa salgının ortadan kalkacağını, düzeleceğini düşünmüyorum. Aşı bulunmazsa en az 1-2 seneyi bulur diye düşünüyorum. Bu süreç zarfında okulların bir şekilde eğitim vermesi de gerekiyor. Karma eğitim, değişimli-dönüşümlü eğitim, karma eğitim gibi farklı seçenekler var. Bunlar 10-15 gün içinde konuşulmaya, değerlendirmeye başlanılır.”

“BOŞVERMİŞLİK SÖZ KONUSU”

Salgının insan psikolojisini de etkilediğine vurgu yapan Özlü konuşmasını şu şekilde tamamladı: “İnsanlar uzun süre evde kaldığı için sıkıldı. Bu salgın insanların psikolojisini etkiledi. Yaz döneminin sonuna doğru geldiğimiz ve tatil süresi bittiği için insanların ‘Ne olacaksa olsun’ mantığıyla hareket ettiğini düşünüyorum. Benim gördüğüm bir boşvermişlik durumu söz konusu. İnsanlarımız ülkemizde tedavi yöntemlerinin arttığını, ölüm oranlarının azaldığını duyuyorlar. Bundan dolayı bir rehavete kapıldıklarını düşünüyorum. Bu durum iyi değil. Çeşme’ye 2 milyon insanın gelmiş olması çok ciddi bir durum. Bir de Türkiye’nin her yerinden insanın geldiği unutulmamalı. İzmir Kurban Bayramı öncesine kadar iyiydi, son zamanlarda vakalar çok yoğun değildi. Bundan sonra ne olacağını bayramdan sonraki 1 haftada göreceğiz.” - Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün