Zengin olmak,

Yayın Tarihi 31 Mart 2021

Hayatta en büyük zenginlik sağlıktır. İnsanda sağlık evrende sağlık devlette sağlık yaşamın gerçeği ve zenginliğidir.

Evrenin sağlıklı olması dünyanın sağlıklı olması anlamına gelir. Dünyanın sağlıklı olması devletlerin insanların sağlıklı olması anlamına gelir. Denizlerin sağlıklı olması denizde yaşayan canlıların sağlıklı olması anlamına gelir. Kara kütlesinin sağlıklı olması kara canlılarının sağlıklı olması anlamına gelir. Devletlerin sağlıklı olması devlet yöneticilerinin sağlıklı olması anlamına gelir. Devlet, sağlıklı yöneticilerle sağlıklı devlet olur. Sağlıklı devletler sağlıklı topluluklarını meydana getirir. Sağlıklı işletmeler sağlıklı personellerle doğar büyür gelişir. Sağlık varsa zenginlik vardır.

Sağlıklı bir devlet adaletini, hukukunu sağlam sağlıklı temellere oturtmuşsa gelişirler büyürler zenginleşirler.

Sanayi ve teknoloji Argesi ile üretim ekonomisini geliştiren Devletlerin zenginleşmesi önünde engel olamaz. Bu zenginleşme vatandaşların sağlıklı ve zengin olması anlamına gelir. Tersinde ise Vatandaşının sırtından zenginleşmeye çalışan devletlerin hastalık kapması önlenemez.

Gelişme zenginleşmeyle mümkündür.

İnsanın en temel değer alınması gerektiğini kavramış devletlerin insana yatırımı, insani gelişmişlikte ön plana çıkar. İnsani gelişmişlikte dünyada en üst sıraları zengin ülkeler oluşturur. Kısacası milli gelirleri en yüksek olan ülkeler, insani gelişmişlikte en üst sıralardaki ülkeler olmuşlardır. Ülkelerin gelişimini en iyi sağlayacak yöneticiler siyasi ahlak sahibi olanlarla mümkündür. Dünya savaşını yaşayıp ciddi zarar gören devletler 100 yıl bile sürmeden dünyada süper güç ve süper zengin duruma sorumluluk sahibi devlet yöneticileri tarafından gelmişlerdir. Bu ülkelerin yöneticileri, tevazu sahibi para ile pulla zenginlik olmayacağını, onurla şerefle ve en başta halkın sağlığı ve devlet sağlığının en büyük zenginlik olduğunu kavramış ve bununla mutlu olan insanlardır.

Kısacası ülkesini halkını zenginleştirmeye çalışan , zenginleştiren devlet yöneticileri olduğu sürece o devletler sağlıklı ve zengin olurlar. Dünyanın gelişmiş zengin ülkeleri arasına girerler.

Aksi halde devlet yönetimini zenginleşme aracı gören anlayışın yönettiği devletler 3. Sınıf fakir ülke haline gelirler ki bunun örneğini günümüz dünyasında görmekteyiz. Devletlerin zenginliği ekonomik olarak devleti yöneten kişilerin zenginliği olarak inşaa edilirse, toplumun halkın fakirleşmesi sürekli fakir kalması durumunu doğurur.

Türkiye olarak zengin ülke haline gelmek istiyorsak Siyasi ahlak yasasının çıkarılarak siyasetin zenginleşme aracı olmasının önü alınmalıdır. Ahlak sahibi ülkenin bekası ve toplumun sağlığı için mücadele edecek idealist insanların siyasette rol alması zengin ülke olmamız için ilk adım olacaktır. Zengin olmak iktidar yalakası olarak değil halkını mutlu sağlıklı görerek mümkün olabilir. Sağlıklı ve mutlu zengin yarınlarda ahlaklı siyasilerin iktidarda olması temennisi ile hoşçakalın…