Zaman her şeyi yeniliyor

Yayın Tarihi 05 Mayıs 2020

Bir gün rahmetli Metin Oktay ile gazetede oturuyorduk. Havalarda İzmir'de epeyce ısınmıştı. Bir yerlere kaçmanın zamanıydı yani...

Bir gün rahmetli Metin Oktay ile gazetede oturuyorduk. Havalarda İzmir'de epeyce ısınmıştı. Bir yerlere kaçmanın zamanıydı yani... Metin Abi de bir arayış içindeydi. "Ne yapalım?" derken benim odanın kapısı birden ardına kadar açılınca içeriye giren eski takım arkadaşım Babür'dü. Gözlerime inanamadım. Nazillispor'da oynarken zaman zaman futbolun genelinden de söz ederdik

Sonra Babür Galatasaraylıydı. Neyse Babür de geldi ve birlikte otururken birden aklıma Babür'ün yıllar önce iddialı olarak söylediği cümleyi anımsadım.

Sohbete girmek için de "Babür sen Metin ağabeyi iyi tanıyorsun hadi topa nasıl vurulduğunu ona öğretmiştin ya bir daha anlatsana" dedim. Metin Oktay bir bana bir de Babür'e baktı ve biraz da şaşkındı. Babür iyi bir insandı ama palavra atmayı ve böbürlenmeyi pek severdi. Yıllar önce anlattığı bu sözün ben palavra olduğunu biliyordum. Metin Abi ile Babür'ü birlikte tesadüfte olsa görünce o sözü gündeme taşımıştım. Benim bu çıkışımdan sonra Babür birden kızardı ve ne yapacağını şaşırdı.

Oturduğu koltuk onu ciddi biçimde rahatsız etmeye başladı, "Benim bir işim var" deyip hızla odadan ayrıldı.

Babür aramızdan ayrılınca Metin Abi , "kimdi bu arkadaş?" diye sorunca bende yıllar önce yaşanmış olan konuyu yeniden anlattım. Metin abi başını sallayarak "Ne insanlar var bee" deyip kendince hayıflandı. Babür bizlere yıllar öncesi anlattığı palavrayı unutmuştu ben ise zamanı gelince anımsamıştım. O zamanda söylediklerine inanmamıştım zaten. Derler ya yalancının mumu yastığa kadar yanar. Biz bu atasözünü bir kez daha gerçekleştirmiş oluyorduk. Gerçi Babür'ün üzülüp aramızdan ayrılması beni de üzmüştü ama ne yaparsın lafı gediğine koymak da vardı.