Zalimler utansın Srebrenitsa!

Yayın Tarihi 13 Temmuz 2016

Srebrenitsa soykırımının üzerinden tam 21 yıl geçti. 1995 yılı 11 Temmuz'unda Bosna’da yaşanan katliamda ölenler bir kez daha acıyı hala içlerinde yaşayanlar tarafından anıldı.

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın onur duyulacak çabası ve daveti ile ülkemize gelen soykırımda eşlerini, çocuklarını kaybeden anneler törende duygulu anlar yaşadı, yaşattı.

“Bizlere sesimizi duyurmak için yardımcı olun.”

Bana bu köşe yazısını bu sesleniş yazdırdı. Seslenen Ramiza Gurdiç’ti. Sanki kendisini Srebrenitsa’da oğlunun mezarı başında ağlarken görmüştüm: “Nema Mustafa!” diye ağlıyordu.

“Mustafa artık yok!”

Hafif tabutlarda getirilen cenazeler bir bir defnediliyor ve mezarlarına göz yaşları içinde ben de toprak atıyordum. O gün kendime söz vermiştim, Srebrenitsa soykırımını unutmayacağım ve unutturmayacağım! diye.

Şimdi bu isteği Ramiza Gurdiç herkesten diliyor. Gelin ailesinden 38 kişiyi soykırımda kaybeden Ramiza Gurdiç’i dinleyelim:  

“Bugün buradaki görüntüler beni 20 yıl öncesine götürdü. Orada iki oğlumu ve kocamı gömdüm. Şu anda 20 sene önceki gibi mezarları arıyormuş havasındayım. Biz anneler yarınlar için güçlü ve sabırlı olmak zorundayız. Sadece 6 yaşında kızım kaldı, onunla hayata tutunmak zorunda kaldım. Ailemden 38 kişiyi kaybettim. Ben oğlum Mustafa’nın vücudunun bir kısmını bulabildim. Onu bir bütün olarak doğurdum ama bir bütün olarak gömemedim. Bugün burada çok duyguluyum. Zalimler, soykırımı gerçekleştirenler utansın. Bizler dimdik duralım. Soykırımda kaybolanlar 12 bin kişi. Ama kayıtlı olarak 8 binlerden bahsediyorlar. Bizlere sesimizi duyurmak için yardımcı olun”.

Ramiza Gurdiç’in “soykırımı gerçekleştiren zalimler utansın” sözü çok anlamlıdır. Çünkü bazen tarih çarpıtıcıları zalimlere gerekçe ararlar. Yanlış tarih yazıcıları zalime değil mağdura yönelirler. Oysa hırsımızı, öfkemizi, hedefimizi, lanetimizi zalime yöneltmeliyiz.

Bosna’da Avrupa’nın göbeğinde yapılan katliam karşısında ikiyüzlü olanları teşhir etmeliyiz.

Kemik testi yapılan 1868 kurban defnedilmeyi bekliyor. Dün Potoçari Anıt Mezarlığı'na 127 soykırım kurbanı daha defnedildi. 65 toplu mezar gerçeği hala ortaya çıkarılmadı. Yargılamalarda 15 kişi suçlu bulundu ama Boşnakları paramiliter Sırplara teslim eden Birleşmiş Milletler’in Hollandalı komutanı yargılanmadı. Lahey Adalet Divanı-Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi Sırbistan’ı sorumlu tutmadı. Ama şimdi Sırp Parlamentosu'na bir önerge verildi. Önergede şunlar var: 1-Soykırımın tanınması

2-11 Temmuz'un soykırımı protesto anma günü ilan edilmesi

3-Soykırım yakınlarına destek verilmesi

4-Soykırım sırasındaki cinsel istismara uğrayan mağdurlara tedavi ve topluma kazandırma çalışması yapılması.

Sırbistan bakalım bu sınavı başaracak mı?

Sadece Sırbistan mı, bakalım Avrupa bu sınavı başaracak mı?

Yoksa biz Ramiza ana gibi“zalimler utansın” diye seslenmeye devam edeceğiz!