Yurttan, dünyadan…

Yayın Tarihi 06 Mayıs 2021

“Tam kapanma” (-dan başka her şeye benzeyen!) günlerimiz devam ediyor…

Dışarıdan hurdacıların “eskiler alıııırrıımm” sesleri, manavların “hepsi bugün toplandıııııı!” naraları geliyor, sokaklar bisiklet motosiklet ve otomobil dolu, elbette üstleri ve içleri de insanlarla dolu! 

“Kısıtlama”nın başlamasının üzerinden günler geçti ama ilgili Bakanlıklar neredeyse her gün yeni bir düzenleme duyururlarken, vatandaş hala online kanallardan “izin belgesi” alma derdinde…

Ne tuhaf şeyler...

 

Bu arada, bu kadarı bile yetiyor olmalı ki, Covid-19 vaka sayıları 81 ilimizin hepsinde de azaldı.

Ama ne yazık ki kayıplarımızın sayısı hala çok yüksek.

Elbette çok ciddi bir biçimde, tutarlıllıkla devam etmeli.

Asıl önemli verileri, “tam kapanma” sürecinin sonunda geleceğimiz noktada alacağız.

Hayırlısı…

 

***

 

Hindistan perişan halde… Coronavirus vaka sayısının 20 milyonu geçtiği ülkede tırmanış gittikçe daha trajedik bir hal alıyor ve can kayıpları salgının başladığı günlerden bu yana en yüksek seviyeye çıkmış durumda.

Durum, bana göre cehalet denen şeyin en çarpıcı örneklerinden biri; bunu yazmak çok acı ama, daha birkaç hafta önce salgın yokmuş gibi davranan onbinlerce insanın el ele tutuşarak Ganj nehrine girdiği bir sürecin sonucu nasıl olabilirdi ki zaten?

 

***

 

Birkaç hafta önce Doğu Akdeniz’de kartların yeniden karılmaya başlanmasıyla manzaranın değişmeye başladığını yazmıştım. Yunanistan Libya ile “normalleşme”ye çalışırken, Türkiye’nin de Mısır hamlesi kaçınılmazdı; nitekim öyle de oldu; bizimkilerle Mısırlıların Kahire’deki temasları sürüyor.

Böyle de olmalıydı zaten… Orta Doğu’da gelenekselleşmiş klasik politikalar büyük bir değişim içinde, irili ufaklı çok sayıda Arap devletlerinin İsrail’i tanıdığı ve hatta Muhammed bin Selman’ın bile İran’la yakınlaşmaya çalıştığı bir dönem bu.

 

***

 

İskoçya’da bugün “bağımsızlık oylaması” yapılacak parlamento seçimleri var…

Yüzyıllardır (elbette kendilerine çok yakışan!) bağımsızlık peşinde olan ama tarih boyunca bu fırsatları çok kaçıran İskoçlar için belki de son şanslardan biri…

Bana kalırsa İskoç halkı “bağımsız” olmayı seçecek ve “yeniden” Avrupa Birliği üyesi olacak.

 

***

 

Mısırlı ve İsrailli kadın askerlerin sınırda karşılıklı dans etmelerini şaşkınlıkla karışık bir hayranlıkla izledim… Elbette “dünyayı kadınlar kurtaracak”, çünkü onlar daha sevgi dolu, daha merhametli, daha tutarlı, daha mantıklı ve daha birçok şeyler...

“Dünyayı kadınlar kurtaracak” ama engelleri aşabilirlerse tabii; söz konusu kadın askerler hakkında her iki tarafta da soruşturma başlatıldı!