Yunanistan yangınına acil yardım kampanyası başlatılmalı!

Yayın Tarihi 26 Temmuz 2018

Önce Yunanlılara “acınız acımızdır” diyorum. “ O Pona sas”

Sonra Attika, Pandeli ve Mati yerleşim yerlerini saran orman yangını nedeniyle 3 günlük yas ilanına katılıyorum.

Ve daha sonra da Yunanistan’a yardım kampanyası çağrısı yapıyorum!

Başta İzmir Ticaret Odası olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine, Esnaf Odaları Birliğine, Sivil Toplum Örgütlerine, İzmir Barosuna, Mimar Mühendisler Odalarına, İzmir Tabibler Odasına yardım kampanyası çağrısı yapıyorum.

Yunanistan’daki yangın nedeniyle önce dışişleri bakanımız Yunan mevkidaşını arayıp yardım edebileceğimizi iletti, Sonra Cumhurbaşkanımız Çipras’ı arayarak yardım edeceğimizi bildirdi. Tarım ve Orman bakanlığı da yangın söndürme helikopterleri ve uçaklarını hazır etti. Ancak Yunan tarafın yardımı şimdilik kabul etmemesi beni-bizi üzdü.

Ben de devletler arası çeşitli siyasal nedenlerle bu gibi durumların olabileceğini ama sivil toplumla siyaset dışı yardım girişiminin karşılık bulacağını düşündüm ve bir gazeteci olarak bu yardım çağrısı kararını aldım.

İZTO başkanı Mahmut Özgener ve İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Esnaf Birliği başkanı Zekeriye Mutlu’nun öncülük edeceği bir yardım kampanyası eminin çok yerinde olacak ve yaraları sarmaya yardım edecektir. Kendilerini yakından tanıdığım bu üç önder eminin çoktan yardım çalışmalarına başlamışlardır.

Yunanistan’da yanan yerlerin Türkiye ile yakınlıkları var. Fethiye Kaya Köy’den mübadele ile gidenlerin yerleştiği Nea Makri-Yeni Fethiye- yerleşimi bizim neden buralara yardım eli uzatmamız gerektiğini daha da anlamlılaştırıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem devlet olarak hem de partiler, basın ve sivil toplum olarak yardım kampanyası başlattılar. Türkiye acil olarak bu refleksi göstermeli ve Yunan makamları siyasi nedenlerle şimdilik yardımı kabul etmeseler de sivil girişimlerle bu aşılmalıdır.

99 depreminde bize yardıma ilk koşanların başında Yunanistan geliyordu. Biz de önceki yıllarda duyarlılıklarımız ve reflekslerimiz çok yüksekken hemen dünyanın her yerine yetişmeye çalışıyorduk. Latin Amerika’daki diktatörlüklere karşı mücadeleden tutun, Güney Afrika’daki ırkçı yönetime karşı mücadeleye, Filistin direnişinden tutun, Vietnam bağımsızlık savaşına kadar Türkiye ve Türk insanı her yerde dayanışma içindeydi.

Kendi iç siyasal-sosyal sorunlarımız, konularımız ne olursa olsun bu temel vicdani özelliklerimizi kaybetmeden kararlılıkla ve istikrarla dünya insanlarıyla dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

Başkasına uzattığımız elimiz aslında kendi yüreğimize uzattığımız elimizdir. Yunanistanda yanan ormanlar aynı zamanda bizim de oksijen kaynağımızdı.

Haydi İzmir! Haydi Ege! Sana güveniyorum. Yunan dostların yardım elini bekliyor.