Yıllar sonra tren...

Yayın Tarihi 25 Kasım 2019

Çocukluğunun neredeyse bütün yolculukları trenlerde geçmiş, Mülkiye'deki üniversite günlerinde hep trenleri kullanmış biri olarak, demiryollarının kalbimde yerleri var...

Çocukluğunun neredeyse bütün yolculukları trenlerde geçmiş, Mülkiye'deki üniversite günlerinde hep trenleri kullanmış biri olarak, demiryollarının kalbimde yerleri var... Kentin gürültüsünden ve pisliğinden kaçmak için firar rotalarımın başında da (tarihi ve doğasıyla tam bir saklı cennet olan) Göller Yöresi geliyor... Geçenlerde bu iki tutku yanyana geldi, TCDD yıllar sonra Göller Ekspresi’ni yeniden sefere koymuş, bambaşka bir macera oldu benim için... Ara sıra yaptığım gibi, yine notlarımı arz ediyorum efendim, buyrun: 
*Yıllar sonra online bile almak çok tuhaftı. Trende görevli memur adımızı söyleyince sadece kimlik gösterdik o kadar. 
* Tren o kadar dakikti ki, yıllar önce gideceğimiz yerlere 5-6 saatlik tehirler ile varan biri olarak gerçekten büyük şaşkınlık hatta şok yaşadım. 
*  Bir sürü indirim var ama öğrenci bileti yok, ne acayip bir şey! 
* Kaloriferler yıllar öncesi gibi yine tam gaz, vagonlar gereğinden çok fazla ısıtılıyor, hatta hamam gibi. 
* Hijyen açısından önemli olan koltuk baş örtüleri yok. Yerleri var ama kendileri maalesef sökülmüş. 
* İstasyonları  yüksek sesle anons eden  hoparlörler hiç susmuyor, parlak ışıklar da hiç söndürülmüyor! Farketmez ben birkaç kitap daha bitiriririm ama ya yaşlılar? Hem sonra burası Göller Ekspresi mi, Yarasalar Ekspresi mi?
* İnternet prizi her yerde olmalı, ama sadece bazı yerlerde var. 
* Camlarda TCDD ibaresini ve ayyıldızı aradı gözlerim, ama artık yoklar. 
* Ben olsam o güzel manzaralı güzergahta gündüz seferleri de koyarım. 
* Evciler ve Sütlaç yol haritasında belirtilen istasyonlar olmamasına rağmen oralarda durdu, ama mesela Çapalı ve İncesu’da durmadı. 
* Tamam herkes bir konunun cahilidir ama Denizli’de sabahın 4’e çeyrek kalasında neden uzun süre geri geri gittik onu anlayamadım!
* Tuvaletler tam bir felaket! Görmeyenler için anlatılamayacak bir facia! Neden yıllarca bu iş düzelmedi anlaşılır şey değil. Yani kabahat insanda mı, işletmede mi acaba? TCDD’ye önerilerim var; biletlerimiz yüzde 1 pahalı olsun ama bu iş için bir adam tutalım! Ya da garlardaki tuvaletler temiz ve sabaha kadar açık olmak koşuluyla trendeki tuvaletler iptal edilsin!
Bu kadar... Bir gün siz de trene binerseniz beni hatırlarsınız...