Yıkın duvarları!

Yayın Tarihi 09 Aralık 2014

“Break down the wall”

Tamam mecazi anlamda anlayın, yıkın duvarları, her türlü duvarı, kafanızdakileri, kurgunuzdakileri, yüreğinizdekileri, her yerdeki duvarları yıkın.

Ama benim bugün yıkılmasını istediğim duvarlar mecaz, değil. Daha somut, elle tutulur, gözle görülür duvarlar. Kültürpark’ın duvarları.

* * *

Yıkın Kültürpark’ın duvarlarını!

* * *

İzmir Fuarı’nın (Fair İzmir) Gaziemir’e taşınmasından sonra Kültürpark holleri ne olacak tartışması tekrar açılınca sevgili Tunç Soyer’in sözleri aklıma geldi. Seferihisar Cumhurbaşkanı (Doğan Karabulut böyle diyor) Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığının konuşulduğu günlerde “İlk işim Kültürpark alanını çevreleyen duvarları yıkacağım” demişti.

Hani olmaz ya, olursa ben de Büyükşehir Belediye Başkanı olursam ilk işim duvarları yıkmak olacak, Kültürpark duvarlarını!

 

* * *

Hani bir söz vardır ya, düğün değil bayram değil diye, bir baktım kısa adı EGİAD olan Ege Genç İşadamları Derneği bir toplantı ve açıklamayla Kültürpark alanı ne olacak, proje yapalım diye gündeme konuyu attı!

Ben bunun ardında ne var diye beklerken burnuma kokular gelmeye başladı.

Mesela en başından söyleyeyim. EGİAD, Kültürpark duvarlarının asla yıkılmamasını rapor olarak yazmış. Ben buna karşıyım.

Son günlerde birkaç kez Mandıra Filozofunu izlediğim için “ben buna karşıyım” diye replik atıyorum. Aslında benim görüşüm temel olduğu için EGİAD benim fikrime karşı!

 

* * *

Şu anda Kurtuluş Savaşı’nın temellerinden, yıkıntılardan doğan Kültürpark halkın kullanımında ve halkın malı iken, EGİAD raporunda burjuvalaşan, modern ama en pahalı tesisler ile halktan kopan bir yer haline gelecektir. Bunu ben değil, raporun kendisi söylüyor.

 

* * *

İBB Başkanı Sevgili Aziz Kocaoğlu’na hollerin durumu sorulduğunda “henüz verilmiş bir karar yok” diyor.

TMMOB, bu konuda bilimsel görüş üreten önemli bir demokratik kitle örgütüdür. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Kültürpark’ın yeşil alan olarak korunması gerektiği görüşünde.

Aslında herkes söze böyle başlıyor, yeşil alan diyor, sonra kendi projelerini sıralıyor. Fakat TMMOB rant uğruna talana dikkat çekiyor ve Dönem Sekreteri Melih Yalçın “Alandaki hollerin yıkılarak yerine kongre merkezi yapılması yerine Kültürpark`ın tamamen yeşil alan olarak varlığını sürdürmesi gerekmektedir. Kültürpark`ın Londra`daki Hyde Park benzeri bir işleve kavuşmasını istiyoruz. Bizim örneğimiz budur. Yeni bir yapılaşmaya karşıyız" diyor.

Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özay Yerlikaya, Kültürpark`ta 200`den fazla türe ait 7 bin 261 ağaç ve çalı bulunduğunu söylüyor. Peki, ne kadar çimen var?

Ben de üşenmeyeceğim, çimenleri sayacağım, milyonlarca çimen var. Hatta Nasrettin Hoca gibi rakam vereceğim, gökteki yıldızlar kadar diyeceğim ve inanmazsanız sayın diye ekleyeceğim.

Özay Yerlikaya altına imza atacağım şu sözleri söylüyor: “Kültürpark`ın geleceği tartışmalarında ve tasarılarında sahip olduğu bu önem ve özelliklerin hassasiyetle korunması gerekmektedir. Ancak ülkemiz metropollerinde örneklerini sıkça gördüğümüz üzere tarihi alanların, yeşil alanların hızla yok edilerek betonlaştırıldığı, bizden sonrakilere verilmek üzere bize emanet bırakılan değerlerin rant uğruna bir bir talan edildiği su götürmez bir gerçektir. Aynı kaderi Kültürpark`ın yaşamaması için her platformda tarihi, kültürel değerlerimize, kentimize sahip çıkmanın sorumluluğu ile hareket etme gerekliliğini hatırlatmak meslek odaları olarak öncelikli görevimizdir. Bu doğrultuda, fuar alanının taşınmasının ardından Kültürpark`ta ‘kongre merkezi` ya da benzeri işlevlerle yapılaşmaya gidilmesine karşıyız.”

* * *

Kültürpark halkındır. Kimi kimden koruyorsunuz, Kültürpark’ı halktan korumayın, yıkın duvarlarını!