Yeter artık yeter !

Yayın Tarihi 03 Mart 2020

Hatay valisinin verdiği bilgilere dayanarak 34 mehmetçiğimizin Suriye topraklarında şehit olduğu haberi tüm yurtta infialle karşılandı. Hepimiz yastayız. Yas ve taziyemiz, acımız büyük. Ulusal yas ilan edilmesinin gerekli olduğunu düşünenlerdenim. Ancak yas ilan edilmedi.

Hatay valisinin verdiği bilgilere dayanarak 34 mehmetçiğimizin Suriye topraklarında şehit olduğu haberi tüm yurtta infialle karşılandı. Hepimiz yastayız. Yas ve taziyemiz, acımız büyük. Ulusal yas ilan edilmesinin gerekli olduğunu düşünenlerdenim. Ancak yas ilan edilmedi. Hatta Sayın Cumhurbaşkanının bir toplantıda espriler yaparak gülümsemesi sosyal medyada trend topik oldu. Ciddi eleştiriler tepkiler çeken cumhurbaşkanının bu yas gününde gülmesi ve bakanların da alkış tutmasının toplumun yoğun kesiminden tepkilere neden olduğu görüldü. 
Toplumsal olarak bende kendime ve bizi yönetenlere soruyorum. Biz Suriye'de kiminle savaşıyoruz? Askerimizin Suriye'de bulunma amacı nedir? Askerlerimiz niçin şehit oluyor? Askerlerimizi Suriye rejim güçleri mi, Rusya mı, İran yanlısı kesimler mi ? Gerçekten kim öldürdü? Bu karmaşa içinde toplumsal bilgilendirme ve haber akışı doğru sağlanmıyor. Toplumsal tepkinin yoğun oluşmaması mı isteniyor. Bilemiyoruz.  
Ancak ne olursa olsun toplumun ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinnin gerekli olduğu konusunu düşünüyorum. Yapılan ve yapılmış yanlış algısal tutumlar ve doğru olmayan haber akışları teknolojik çağda gitgide artıkça yönetenlerin meşruiyeti sorgulanmaya başlar. Bu da istikrasızlık ve birlik beraberliğe zarar veriri diye düşünüyorum.
'Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır.' söylemi içten ve candan ifade edilmeli ve özellikle ülke yönetenleri tarafından icraatta ön plana çıkarılmalıdır. Siyasi rant ve kamuoyu yaratma düşüncesinden uzak ülke menfaatleri ön plana çıkarılmalıdır. 
Sonuç olarak şehitlerimizin evlerine acı haberler geldiği anda ailelerinin feryatlarını gördükçe içimiz parçalanıyor. İzmir şehidini uğurlarken şehidin abisinin 'Yeter artık yeter şehitler gelmesin' diye feryadını ortaya koyması ve ülkeyi yönetenlere seslenmesi ciddi dikkate alınması gereken bir konudur. Ana Muhalefet Partisi'nin 'Millet İttifakı iktidarında şehitler gelmeyecek' çıkışı da ciddi bir toplumsal kabul görmüştür. “Şehitler tepesi boş kalmayacak" diyen AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı, "şehitler tepesi millet ittifakı iktidarında boş kalacak” çıkışı yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun çıkışları gündeme oturdu. 
Gerçekten 40 yıldır bu ülkede şehitler ölmez vatan bölünmez sloganlarını şehit cenazelerinde dile getiriyoruz. Ama ne yazık ki şehitler gelmeye devam ediyor. İktidar partisi AK Parti iktidara geldiğinde sıfır terör olayı sıfır şehit sayısı ve sıfır komşularımızla dış politik sorun vaadini yerine getirememiş olmanın sorumluğunu bugün üstlenmelidir. 
Kısacası yeter artık vatan evlatlarının ölümünü görmek şehit olduklarını görmek, bunu yaşamak istemiyoruz. Yeter artık yeter diyen şehit abisinin feryadına kulaklarımızı kabartıyor sonuna kadar destekliyoruz.