Yerinde kentsel dönüşüm 2013

Yayın Tarihi 24 Mart 2013

Yıllardır yazdığım, haykırdığım, söylemekten bıkmadığım” İzmir’in değişimi, dönüşümü, kentleşmesi, “Yerinde Kentsel Dönüşüm= Ekonomik Sosyal Kültürel kalkınma ”ile mümkündür” tezim gün geçtikçe anlaşılıyor ve çözüm olduğu artık kabul görüyor.

Her ne kadar Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ile Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ 2009 seçim bildirgelerine “Yerinde Kentsel Dönüşüm”ü koymuş olsalar bile, teknik altyapı yetersizliklerinden ve imkânsızlıklarından olsa gerek diye düşünüyorum, hayata geçirememişlerdi. Ancak imdatlarına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yetişerek gerek Bayraklı, gerekse Karabağlar ilçelerimizde değişim ve dönüşümün yerinde olması gerektiği tezi ile protokoller imzalandı ve proje çalışmaları hayata geçti. Bu arada önemli olan kimin yaptığı değil hayata geçirilmesi için adım atılmasıdır.

Kentsel dönüşüm yasasının çetrefilli yapısına rağmen mücadele veren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bir sürü engele rağmen Yerinde Kentsel Dönüşüm için var gücü ile çalıştığını bize gösteriyor. Bu çalışmalar ebetteki beni de memnun ediyor.

İzmir’de değişim ve dönüşümün yerinde yapılması mutlak ama mutlak suretle vatandaşın beklentisine göre şekillenmelidir. Örneğin vatandaşların ruhsatlı ruhsatsız evlerinin tamamına karşılık konut verilmelidir. Ayrıca vatandaşa kira yardımı yapılmalıdır.

Belediyeler garantör olmalıdır. Ayrıca işsiz vatandaşların bu projelerin hayata geçirilmesi aşamasında gerek inşaatlarda ve gerekse diğer iş alanları yaratılışında iş edinmeleri sağlanmalıdır. Özellikle Belediyelerimiz müteahhitlere ihale edecekleri inşaatların, alt taşeron işlerinin işçilerinin kesinlikle İzmir dışından olmamasına dikkat etmeleri gereklidir. Hatta gerekirse müteahhitlerinin ve taşeronlarının bile şartnamelerine en az 5 yıllık İzmir firması olmaları şartı koymalılar.” diye düşünüyorum.

İşsizliği de yerinde kentsel dönüşümle bir nebze olsun azaltmak düşüncesi öne çıkmalıdır. Kısacası yerinde kentsel dönüşüm bir sosyal demokrat belediyecilik projesidir. Uygulama esası sosyal belediyeciliği işaret eder.

Notcuk;

Belediye başkanlarımız ve yerel seçimlerde aday olmak isteyen aday adaylarının vatandaşa neler yapacaklarını ifade etmeleri bence daha makbul olacaktır. Ayrıca vatandaşa gidecekleri ve onların aralarında olmaları gerekirken, hizmetlerini aksatmadan hayata geçirmeleri gerekirken, televizyon ekranları ile gazetelerin, internet haber sitelerinin manşetlerini attırmakla ve şakşakçılarının söylemleriyle kafayı bozuyorlar… Kafalarını kuma sokmuş bir deve kuşu hikâyesinin hatırlatılması yanlış olmaz sanırım.

Çalışın arkadaşlar çalışın ne anketlerle ne de kendinizi çalışıyorum hizmet ettim diye yırtınmakla değil çalışarak kendinizi ispat edin, vatandaşın arasına karışın onlar gibi olduğunuzu farklı olmadığınızı ispat edin lütfen… Ayrıca Dikkat diyorum, şu şakşakçılarınızdan da kurtulun… Dost acı söyler… Benden söylemesi…