Yerelde kalkınma!

Yayın Tarihi 24 Aralık 2013

CHP İzmir seçim stratejisi belli oldu¶: Yerelde Kalkınma! Cumhuriyet Halk Partisinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aziz Kocaoğlu açıklanınca şaşalı törenlere gerek kalmadan seçim çalışmaları başladı. Pazar günü CHP MYK ve CHP Parti Meclisinde onay alan Aziz Kocaoğlu hemen Pazartesi günü il başkanı Ali Engin’le görüşüp CHP İzmir il yönetimi, ilçe başkanları ve ilçe yönetimleri ile Büyükşehir Meclis salonunda bir toplantı düzenlediler. Keşke bu toplantıyı İBB dışında bir salonda yapsalardı.

Toplantının ana gündem maddesi ilçelerin sorunlarını bizzat ilçe başkanlarının ağzından dinlemek ve seçim stratejisini birlikte belirlemek. Çünkü her ilçede aday adayları her biri haklı olarak tabii kendi kafalarına göre çeşitli vaadlerde bulunuyorlar, adeta ortalığı bir proje yarışına çeviriyorlardı. Hangi proje gerçekçi, hangisi uygulanabilir, hangisi İBB ile uyumlu şimdilik bakan yoktu.

Geçen yazımda da belirttiğim gibi Aziz Kocaoğlu seçim bildirgesini çoktan yazmaya başlamıştı zaten. Halen de üzerinde çalışılıyor. Aziz Kocaoğlu henüz adı açıklanmadan yazdığım yazıdan dolayı bir arkadaşımla girdiğim takım elbise iddiasını kazanmıştım. Arkadaşım Aytun Çıtay’ın aday gösterileceğini söylemişti. Aytun Çıray’ı ortak dostumuz rahmetli usta gazeteci Akın Kıvanç döneminden beri tanıyor ve çalışmalarını beğeniyordum ama bu başka konu idi.

Aziz Kocaoğlu’na “Sizin adaylığınız üzerine iddiaya girmiştim. Sayenizde bir takım elbise kazandım” dedim. Kocaoğlu “daha da girebilirsin, ev- ocak sahibi bile olabilirsin iddialarınla” dedi.

Yani bu seçimi kazanıp kazanamayacağı iddiasına da gir demek istiyordu. Valla, Kocaoğlu riski üstlendiğine göre ve beni de teşvik ettiğine göre benimle iddiaya girmek isteyenler varsa buradan bana bildirsinler. Ben iddiaya varım. İddiayı severim. Gazetecilik de, hukukçuluk da iddia işidir. Aslında siyaset de iddia işidir.

* * *

Gerek CHP İzmir il başkanı Ali Engin ve gerekse de İBB başkanı Aziz Kocaoğlu’nun dünkü toplantıda yaptığı konuşmalardan anladığım seçim stratejisi belirlenmiş durumda.

Seçim stratejisini buradan açıklıyorum: AKP’yi ekonomiden vurmak ve topluma ekonomik kalkınma sözü vermek, yerelden kalkınma modeli sunmak!

Ali Engin konuşmasında :”Yeni bir iktidara, başbakana ihtiyaç var. Biz Kemal Kılıçdaroğlu’nun başbakanlığında tarım, özgürlük, hukuk sorununun giderileceğine inanıyoruz. Bunu topluma da inandırmamız lazım.

Ekonomi ile ilgili İzmir, Adıyaman, Balıkesir gibi illerde işadamları ile toplantı yapıyoruz. Genel başkanımızın yaptığı toplantılara işadamları ve odaların başkanları geldi. Hepsi sunumdan sonra ayakta alkışlandı. Bu ‘CHP ülkeyi yönetebilir’ anlayışını gösterir. CHP geldiğinde ‘istikrarsızlık olur, sermayeyi yönetemez’ tezi tamamen iptal olmuş durumda.  Aynı tutumu ilçelerde, partililerimiz tutarlılığı göstermelidir. Kesinlikle ekonomiye, gelişmeye karşı değiliz. CHP inançlarından dolayı dışlananların, laikliği savunanların partisidir. Demokrasinin evrensel değerler içerisinde yerleşmesi için yegâne partidir. Topluma iyi anlatmamız lazım” diyerek seçim stratejilerindeki ekonomiye önemi vurguladı.

Aziz Kocaoğlu da açıkça yerelden kalkınma modelini uyguladıklarını ve bu modeli önümüzdeki dönemde de uygulayacaklarını söyledi. Hatta köylerden düğün salonu için gelen talepleri, birkaç köyün aralarında anlaştığı merkezi bir köyde çok amaçlı salonlar yapacaklarını ve burada gençlerin ve çocukların spor yapmaları, etkinlikler, konserler, toplantılar ve tabii ki düğünlerin yapılacağını söyledi.

Bu proje bana rahmetli Bülent Ecevit’in Köy-Kent projesini hatırlattı. Aziz Kocaoğlu da CHP’nin 3’üncü genel başkanı ve DSP’nin kurucu genel başkanı sosyal demokrasinin lideri Bülent Ecevit’in KÖY-KENT projesini bu seçim döneminin stratejisi olarak tespit etmişti.

CHP şimdi üst ana başlık olarak tespit ettiği yerelde kalkınma seçim stratejisinin altını doldurma çalışmaları yapıyor. Alt başlıkları da seçim bildirgesi yazılımında görebileceğiz.

CHP İzmir için seçtiği bu stratejiyi Türkiye genelinde de uygulayabilir bence. Çünkü Türkiye’nin de yolu yerelde kalkınmadan geçiyor!