Yerel seçimlere 5 kala ;

Yayın Tarihi 26 Mart 2019

Beş gün sonra sandığa gidiyoruz.  Yaşadığımız kente hizmet edecek, vatandaşın daha iyi yaşam ortamı kazanması için çaba sarf edecek hizmetkârları seçeceğiz. Çünkü belediyeler halka kente hizmet eden siyasi kurumlardır. Belediye başkanları kenti yönetmez kentlere hizmet ederler. Kentlerin sağlıklı  yaşam alanına dönüşmesi için çalışacak hizmetkarlardır.  Bu vesile halk kendilerine hizmet edecek belediye başkanlarını yakından tanımaya ve ilgi göstermeye çaba sarf ediyor. Bu da yerel yöneticilerin halkla temasını ön plana çıkarmaktadır. En iyi halka dokunan,  halkla bir araya gelen adaylar seçimlerde şanslı hale geliyorlar.

Bu bağlamda seçime 5 kala Türkiye de ekonomi yerel seçimleri etkileyecektir. Bunun dışındas adayların siyasi sosyal ve kültürel liyakat üst seviyede olanların ön plana çıkacağı bir seçim yaşayacağız. Metal yorgunluğu ile betonlaşmanın ön plana çıkarıldığı AKP li belediyelerin olduğu kentlerde vatandaşların değişimi hem kentleşme vizyonu hemde ketlerin ekonomik kalkınma vizyonu ile halkın rahatlığını ve daha sosyalleşmesinin ön planda gözetildiği bir seçim yaşayacağız.

Bu seçimde kendini iyi tanıtan, kararlı güçlü yönetici becerisi olan ne istediğini bilen ne yapacağını bilen ,vatandaşın sempatisini kazanan, adaylara oylar dağılacak.  Bölgesel siyasi fikir yoğunlaşması olsa da memlekete hizmet edebileceğe oy verme düşüncesi ön palana çıkması lazım dır diye düşünenler denim. Olacak mı yüzde yüz olma ihtimali yok tabiî ki !

Genel siyasetle yerel siyaseti karıştıran seçim kampanyası yürüten Cumhur ittifakının rakibi millet ittifakına sürekli terör bağlantısı ile suçlayarak kampanya yapması bence inanılmaz bir hata idi. Bu hata, oy kazandıracak yerde oy kaybettirecek gibi görünüyor.

Yerel seçimlerde halka dokunan adayların  yerel seçimlerin daha ön plana çıktığını görebiliriz. İstanbul da Ekrem İmamoğlu, Ankara da Mansur Yavaş , İzmir de Tunç Soyer gibi adaylar sürekli insana dokunan ve halkın arasında olmaları sosyal medyada çok ciddi karşılık bularak halkta sempati oluşturuyorlar.

Binlerce projenin hava da uçuştuğu kampanyalar yürütülürken insana dokuna  halkın ekonomik sosyal kültürel yaşam kalkınmasını sağlıklı yaşam alanlarının oluşması dha iyi hava daha iyi su daha yi yeşil alan ve mutlu kentler oluşması en büyük proje olmalıdır.

Büyük projesi olan değil, büyük yürekli halkı ve vatandaşını düşünen ailesi ile yaşamdaki insana dokunuşları ile taktir toplayan halktan adayların değerlendirileceği bir seçim olması diliyorum.