Yerel kalkınmada İzmir modeli kalıcı olur mu?

Yayın Tarihi 07 Mart 2018

Yerel kalkınmada İzmir modeli kalıcı olur mu?

Aziz Kocaoğlu’nun İzmir Büyükşehir Belediye başkanı olduktan sonra öncellerinden devralıp kararlılıkla sürdürdüğü ve ileride anılmasını sağlayacak Yerelde Kalkınma modeli; kalıcı olur mu olmaz mı sorusuyla gündemde!
Türkiye’de siyasi partilerin yaşı asırlık değil, bizde kalıcılık yok. İktidar partisi dahi henüz 17 yaşında. Ne iktidar partileri gördük, Anap, DYP muktedirdiler ama şimdi esameleri okunmuyor. Sadece siyasi partiler mi çeşitli kurum ve kuruluşlar da asırlık değil. Çünkü bizde sistem yok. Konjoktürel düşünüyoruz. Konjoktürel davranıyoruz. Konjoktürel kurumlar var. Konjoktürel davranış modelleri kalıcılaşmayı, kurumlaşmayı önlüyor.
Yerelde kalkınma programında İzmir, çok önemli girişimler yaptı. Sosyal-siyasal literatürde adı “İzmir Modeli” oldu. Peki bunlar kalıcı olacak mı?
Diyelim yerelde iktidar CHP yeni bir büyükşehir belediye başkanı adayı çıkardı ve o da seçimi kazandı. Yeni gelen Büyükşehir Belediye başkanı yerelde kalkınmayı sürdürecek mi?
Yerelde kalkınma programından yararlanan Tire köylüsü olsam, Urla köylüsü olsam, Kiraz,Kınık köylüsü olsam, Bayındır köylüsü olsam bu soruyu sorar ve bilimsel kuşkuculukla cevabını arardım.
Diyelim yerel iktidarı CHP kazanamadı ve bir başka partinin adayı, mesela İyi Parti veya AK Parti adayı kazandı. Yerelde kalkınmayı dillendirmemiş, bugüne kadarki süreci bilmeyen yeni bir başkan yerelde kalkınmayı kurumsallaştırabilir mi, sürdürebilir mi?
Aslında bu soruları direkt muhatabı olan Aziz Kocaoğlu’na sormak lazım. Sayın başkan öyle ya bir gün bu koltuğu şöyle veya böyle boşaltacaksınız, sizce yerelde kalkınma devam eder mi?
Sayın başkan yerelde kalkınma için kurumsallaştırma adımları attınız mı? Yeni gelen başkan kooperatiflerle yapılan sözleşmeleri iptal ederse ne olacak?
İnanın bilmediğim için soruyorum. Yerelde kalkınmaya inandığım için ve bunun devam etmesini istediğim için soruyorum.
***
Bayırndırın çiçek üreticileri, Seferihisarın mandalina üreticileri, Urla, Mordoğan, Karaburun’un enginar üreticileri, Tirenin süt üreticileri, kuzu yetiştiren köylü kadınlar, küçük turistik işletmeciler merakla bekliyorlar, ne olacak bizim halimiz diye!
Sürdürülebilir Yerel Kalkınma Stratejileri konusunda çokça oturum yapıldı ama temenniden ileri gidilemedi. Benim sorduğum yerelde kalkınma sürsün ü sürmesin mi değil, elbetteki herkes sürsün diyecektir. Benim sorduğum sürdürülebililik konusunda nasıl yasal, kurumsal adımlar atıldığı.
Belediye meclisi kararı bir başka kararla kaldırılabilir mi?
Kooperatiflerle yapılan sözleşmeler gerekli tazminatlar ödenerek iptal edilebilir mi?
Bu sorularım sadece İBB Başkanına değil, konunun muhatabı kooperatif yöneticilerine de!
Kooperatif yöneticisi değişse de, bu program devam edecek mi?
Yaptığım araştırmada, ilgili belediye ve diğer internet sitelerinde güncelleme yapılmadığından aradığım soruların yanıtını bulamadım.
Gerek kooperatif yöneticilerinden gerekse de İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığından bu konuda bir açıklama gelirse yine bu köşede yer vereceğim.
Yerelde kalkınma sürecek mi, sürmeyecek mi, kalıcı olacak mı, olmayacak mı sorusu aynı zamanda İBB nin mustakbel adaylarınana yöneliktir. Onlar da şimdiden adaylığa yoklama yaparken bu arada bu soruların da cevaplarını hazırlasalar iyi olur!