Yeni yılda kuş dili konuşacağız

Yayın Tarihi 02 Ocak 2019

 

“yegenigi yılıga kuşidilinege kogonugişacağınız”

Bizim Karadeniz insanımız doğa şartları gereği yayladan yaylaya, yamaçtan yamaca, yardan yara, dağdan dağa ıslıkla, kuşdili ile haberleşir. 

Hemen hepimiz çocukluk dönemimizde kuşdili konuşmuşuzdur.

Kuşdili nasıl konuşuluyor? “bögöylege kogonuguşuguluguyogor”

Bazen her sesli harften sonra “g” veya “c” veya bazı yörelerde “f” konarak oluşturulur kuş dili. Çocukların kendi aralarında öğretmenlerinden, anne babasından gizledikleri şeyleri bir çeşit şifre gibi geliştirdikleri metodla konuşmalarıdır. 

Bir de sevgililer mecburen kuşdili geliştirmişlerdir, özellikle köylerde. Babalarından, abilerinden, konu-komşudan gizlemek zorunda kaldıkları ileride eş olacak sevgililerini kuş dili ile anlatırlar birbirlerine. 

“segenigisegevigiyogorugum”

Girin bakın yutuuba kuşdili kursları var. Kuşdili sesi yazıya dönüştürülmüş ve işaretleri var. 

Hani bir fındık reklamı vardı. Fındık nerde olur? Tabii karadenizde, Ordu’da, Giresun’da. Karadenizin dili neydi? Kuşdili. Reklam da kuşdili ile yapılmıştı, şimdi yazacağım ve hepimiz aaaa hatırlıyorum diyeceğiz hep birden. “aganigi naganigi”

İki güvercin bir kumru hakkında nasılsa anlamaz edasıyla konuşuyormuşlar. Birinci güvercin “Off şugu kugumruguya bak be, nege güzelege.”

Kumru bunu duymuş: “Ne konuştuğunuzu anlıyorum ulan”

Birinci güvercin: “Abi nası anladı yaaa?”

İkinci güvercin: “Sus kuşbeyinli sus!”

Arada ıslık da kullanılan kuş dili bugün UNESCO’nun kültürel miras listesindedir. 

 Bu yıl sadece Karadeniz değil bütün yörelerimiz, başkentimiz Ankaramız, güzel İzmirimiz hemen bütün toplumumuz kuş dili konuşacak. Sonra bütün dünya ve bütün evren kuşdili konuşacak. Mars’ta hayat aranacağına dünyada hayat aranacak kuşdili ile. 

Demokrasi aranacak, insan hakları aranacak, söz ve düşünce, ifade özgürlüğü aranacak, basın özgürlüğü aranacak kuşdili ile. 

Ben de yeni yıl mesajımı kuş dili ile vereyim. Aman kimseye söylemeyin. Aramızda kalsın, sadece kuşdili bilenler arasında kalsın: “Yegenigi yıgılıgınızı kugulutuyogorugum. İnsanaga sogon sözegözelegerim hepeniginiginizi çogokugu segevigiyogorugum”