Yeni yılda karanlıkta yürümek…

Yayın Tarihi 30 Aralık 2020

Yeni yılda karanlıkta yürümek…

Herkesin kör olduğu bir gezegende gözü gören tek çocuk olsanız ne yapardınız? O çocuk benim ve gözüme mil çekip mağaramdan çıkarım. Diyor musunuz?!

Herkesin sağır olduğu bir gezegende duyan tek çocuk siz olsanız ne yapardınız? O çocuk benim ve kulağıma od döker mağaramdan çıkarım. Diyor musunuz?!

* * *

Ne lanetli bir yıldı. Bir daha gelmesin, gitsin, yakamızdan düşsün, ne çektirdi bize, bize kastı neydi, virüsü yaydı, depremi yaydı, hasreti yaydı, kavuşmaları yok etti, el sıkışırdık unutturdu elleri, öpüşürdük kuruttu dudakları, göz göze gelirdik ırak etti yakınları,…

* * *

Hani bir daha güneş doğmayacaktı, hani bir daha günler entübe olmayacak ve oksijen tüpüne bağlı kalmayacaktı, hani bir daha ay dolunay olmayacaktı, hani bir daha yıldızlar gökyüzünü kaplamayacaktı, hani bir daha nehirler akmayacak, bulutlar yalan söylemeyecek, hani bir daha kutuplar çöl, çöller buz olmayacaktı, hani bir daha sevmeyecektik, hani bir daha ölmeyecektik…

* * *

Bana bir daha umuttan söz etme. İçi boşa şeylerden, kof şeylerden, tutulmayan şeylerden söz etme. Bana bir daha sevgiden söz etme. Bana bir daha ayıptan söz etme. Hani dillerin lâldi. Bana bir daha kelimelerden söz etme…

* * *

Şiirim benim. Şiirimsin benim. Destanım. Derdimin dermanı. Öyküm. Hikayem. Anılarım. Her şeyim. Günüm, ayım. Gülüm, çiçeğim. Balımsın. Dağ çileğim. Defne yaprağım. Doruklarım, Uludağım. Başı dumanlım. Su yılanım. Tatlısuyum. Menekşem, nilüferim. Bataklık çiçeğim. Yaylalarım. Bulutum benim. Beyazım. Akım. Elim ayağım. Nerdesin?

* * *

Ne güzel bir yıldı. Ne şirin bir yıldı. Her şey çok güzeldi. Kötü hiçbir şey yoktu. Bir yaprak dahi kıpırdamıyordu bir yel eser de üşümesinler diye. Güneş hep gülümsüyordu. Açlık, yokluk yoktu. Seller, depremler yoktu. Hastalık salgın yoktu. Yanardağlar patlamıyordu. Ormanlar yanmıyordu. Kimse ağlamıyordu…demek isterdik…

* * *

Zamanı durduramayacağını bilerek yaşamasına karşın sanki bunu bilmiyormuşçasına davranmayı başaranlara gıpta ile bakmanın boşa düşmek olduğunu anladığında ne yaparsan, işte o haldeyim.

* * *

Geçmiş yıllardan bir günün, herhangi bir günün yazısını yeniden yayınlasam, yeni, yepyeni bir yazı gibi ilk günkü gibi yeniden aynı heyecanla, aynı tazelikle okuyabilir misiniz, okuyabilir miyim?

Bu iyi bir şey mi olur, eski bir yazının tazeymiş gibi yayınlanması ve taze bir ekmek gibi okunması, iyi bir şey midir, yazan için, yayınlayan için, okuyan için…?

Hiç mi bir şey değişmedi, hiç mi bir ekleme, çıkarma yapılmadı, her şey aynı mı kaldı diye düşünmeden edebiliyor musunuz? Sormaz mısınız, geriye dönüp bir arpa boyu da olsa yol aldığımızı?

* * *

Herkesin kaderi aynı mıdır? Ortak kader var mıdır? Bazen kendi kaderiniz ile başkalarının kaderinin bütünleştiğini hissettiğiniz oldu mu? Kendiniz ile, kendi akrabalarınız ile, kendi dünyalınız ile, kendi uzaylınız ile, kaderiniz aynı mı?

* * *

Yıldızınız ne diyor yeni yıl için. Hangi burçtansınız, hangi ülkenin hangi ayına denk geliyor yükseleniniz? Siz mi yıldızınızı yönetiyorsunuz, yıldızınız mı sizi?

* * *

Madem kafalarımız karmakarışık, madem her yer karanlık! Haydi o zaman karanlıkta yürümeye! Var mısınız?!