Yeni yıl yeni umutlar

Yayın Tarihi 31 Aralık 2019

Milli kalan bir piyango idaresi vardı. Oda özelleşti. Onun da milliliği kalmadı. Yasal olan şans oyunlarının hepsi özelleşti. Ee yakında CASİNO'larda açılırsa hiç şaşırmam. En azından kimse Kıbrıs’a gitmek zorunda kalmaz. Şimdi yeni kulaktan kulağa dolaşan şans oyunlarındaki hilelermiş. İstediklerine piyango çıkıyormuş. Zaten hak, hukuk, adalette iktidar ve Cumhurbaşkanı'na özelleştirildi. Ee vatandaşa kalan ise vergiler, zamlar, yoksulluk işsizlik, yasaklar vs vs… 

Milli kalan bir piyango idaresi vardı. Oda özelleşti. Onun da milliliği kalmadı. Yasal olan şans oyunlarının hepsi özelleşti. Ee yakında CASİNO'larda açılırsa hiç şaşırmam. En azından kimse Kıbrıs’a gitmek zorunda kalmaz. Şimdi yeni kulaktan kulağa dolaşan şans oyunlarındaki hilelermiş. İstediklerine piyango çıkıyormuş. Zaten hak, hukuk, adalette iktidar ve Cumhurbaşkanı'na özelleştirildi. Ee vatandaşa kalan ise vergiler, zamlar, yoksulluk işsizlik, yasaklar vs vs… 
Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan hiçbir ülkesinde gece yatıp sabah kalktığınızda cebinizdeki sermayeniz yarı yarıya düşmüyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir araç alırken bir de devletinize 1.5 araç almıyorsunuz. Yani 2.5 araç fiyatına 1 araç alımı gerçekleştirmiyorsunuz. İletişimin özel tüketim vergisi ile alakası yoktur. Emlak vergisi çevre temizlik vergisi, gelir vergisi ve stopajı, muhtasar denilen bir vergi var ki sorma ver vergisi vermiyorsunuz, sanırım kazanca dayalı vergi varken zarara karşı da vergi indirimi olması gerekir ama bizde yok. Olmadı borcun varsa çoluk çocuğundan alırız ona göre yeter ki vatandaş ol vergi ver ver ver ver… vergilerin yüzlerce kalem olduğu ülkelerin genel de gelişmemiş ülkeler, zenginleşmemiş ülkeler olduğunu görüyoruz. Devletin açıklarını vergilerle kapatmak iktidarların en kolay yaptığı şey olup vatandaşın ezilmesi kimsenin umurunda olmaz. Oysa ki ek vergiler yüzünden gelişmiş ülkelerde insanlar sokağa dökülürler yanlış yönetimler ek vergiyi doğurur diye tepkiler gösterilir. Bizim ülkemizde biber gazı ile tazikli sulu tomalar ile tutuklanma korkusu,  tepkisiz ve korkak bir toplum olmamızın önünü açmıştır. Sözde demokratik bir toplumuz. Özgür bir ülkeyiz… ne de olsa hayattayız abi yaa!
Dolar bir yılda iki katına çıkmış. Alım gücü yüzde 50 düşmüş. Hayat pahallılığı ile geçim sıkıntısı üst seviyelere tırmanmış. İntihar vakaları artmış. Ama enflasyon TÜİK verilerine göre yüzde 14-15 miş! Yahu arkadaş mutfak enflasyonu desen yüzde 150, tekstil desen yüzde 50-60, otomotiv desen yüzde 50-60, elektrik desen yüzde 100, doğalgaz desen yüzde 70 , su dendiğinde en az yüzde 30-40 oda İstanbul'da zamlanırsa iktidar ayağa kalkıyor. İnternet, telefon, vergiler, trafik cezaları, aidatlar, abonelikler, alabildiğine… içki haram diyenlerin içkiden alıp kullandığı vergiler yüzde 100 artarken. Dönüp memleketimde vatandaşın sırtından küfe yününün üstüne grostonluk gemi yükünü bindirmeye çalışan İstanbul Kanalcılar'ı da var ki oda cabası. Yahu el insaf bu milletin sırtına bu kadar yük bindirmek ne kadar insanidir. Hiç mi vicdan yok merhamet yok. Allah aşkına.. peygamber aşkına… yeter be kardeşim yeter…  özelleştirilmedik, satılmadık kurum kalmadı. Memleketi kalkındıracağım diye iktidara gelenler, memlekette 125 milyon kredi kartı borçlusunun doğmasına sebep oldu. Ülkenin üretime dayalı ekonomisinin yok olduğu, tüketim toplumu ile beton ekonomisine teslim olmuş bir yaşam biçimine sahip olduk. Gösterişten şatafattan şaşadan uzak kalmayan kabile hayatına geçişin önünü açtık. Cumhurbaşkanı'nın iki dudağının arasına sıkışmış 80 milyon vatandaşın geleceğini görmezden geldik. Benzinin 7.5 tl ye satıldığı ülkemizde asgari ücretin 6 depo benzin ile yaşamasını sağlar hale geldik. Çiftçinin, emeklinin, işçinin, memurun, esnafın yaşamaması için yaşam alanlarından bahsettik. Ayranı yok içmeye 75 milyar hatta 100 milyar dolarlık İstanbul Kanalı yapmaya kalktık. Uçuyoruz dedik çivileme kafa üstü yere çakıldık. Ta kim çakıldı. Elbette ki vatandaş çakıldı. Tuzu kuru olan iktidar ve yandaşları elbette bugün zengin olabilirler. En büyük zenginlik bir gurubun zenginliği değil toplumsal, milletsel, ülkesel, zenginliktir.  
Yeni yıl 2020 yeni umutların yılı olsun. Yalanlardan, sahtekârlıklardan uzak, dürüstlükten ayrılmamış, samimiyetten vazgeçmemiş, vatanı, milleti ve devleti için çalışan çabalayan, halkının rehamı milli birlik ve bütünlüğünü savunan, ben değil, vatanım diyen, ülkem diyen siyasetçilerin, yönetimlere geldiği bir dönemin başlaması dileğimizdir.  Üretim ekonomisinin canlandığı, sağlıklı sıhhatli halkını zenginleştiren, kalkındıran bir ülke olmamız umudu ile hepinizin umutlarını asla yitirmediği mücadelenin yaşam ve vatan mücadelesi ile kombin yürüdüğü dönemleri görmemiz umudu ile yeni yılınızı kutluyorum. Sevgi ile sağlıkla, savaşsız ve barışın her zaman olduğu nice yıllar diliyorum.