Yeni yıl

Yayın Tarihi 01 Ocak 2019

İyisiyle kötüsüyle koskoca bir yılı geride bıraktık. Yeni yeni umutlarla bu sabah yeni bir yıla girdik. Yeni günün sabahında bu topraklarda yaşayan herkese mutlu yıllar diliyorum.

Bonne Annee, Happy New Year, Gelukking Nieuwjaar!

Daha başka dillerde de seslenme olanağım olsaydı keşke... Çünkü bugün dünyanın her bir coğrafyasında yeni yılın ilk günü!  İnsanlığın yeni yılını  bir kez daha  selamlıyor ve kutluyorum.

Ay, güneş ve yıldızlar gibi tüm insanlığın düşleri yeni yılda da  parıldamaya devam etsin istiyorum. Gezegenimizde yaşayan  herkese gökkuşağı gibi rengârenk, güneş gibi parlak ve güller gibi mis kokulu mutlu yıllar diliyorum.

Keşke diyorum, lâpa lâpa kar yağsa da geçici bir süre de  olsa  tüm kötülüklerin üstü örtülüverse...

Yeni yıla nasıl girersen öyle geçermiş diyorlar... Ben, eşimin elinden tutarak ve gülerek girdim yeni yıla. O nedenle 2019'un iyi geçeceğinden kuşkum yok.

Gelecek güzel günlere olan umudum hep sürecek.

Yeni yıla girerken düşüncelere daldım. Bildiklerimiz mi çok yoksa bilmediklerimiz mi ?

Zaman zaman kendime sorarım bunu. Memleketimin yüce dağı Tmoloslara adı verilmiş olan  Kral Tmolos, varsıl mı varsıl biriyken bilebilir miydi acaba, günün birinde avlanırken bir yaban domuzunun saldırısına uğrayıp öleceğini...

Sürüler halinde uçarken  sığırcıkların bir anda keskin dönüşlerle ve hiç birbirine çarpmadan sağa sola  uçuştuklarını  görünce,  martıların  özellikle son iki üç yıldır Karşıyaka ve Bostanlı'da geceleri  düğüne gider gibi ötüşerek uçuşlarına tanık olunca düşünüyorum da bilmediklerimiz hiç de  az değil...

Binlerce sığırcığın birbirine hiç çarpmadan o keskin dönüşlerinin altındaki giz perdesini öteden beri merak ediyorum. Martıların her gece  grup grup haykırırcasına bir o yana bir bu yana uçuşlarındaki nedeni hep merak etmişimdir.

Aslanın sadece karnı acıkınca avlandığını, kurtun ise  her daim saldırgan olduğunu ve bir koyunla karnı doyacakken  diğer koyunları  neden parçaladığını  kitaplardan, belgesellerden öğrendik.

Çiçek yetiştiren, heykel yapan, şiir yazan, civata - somun üreten güzel insanlığın  neden savaşlarla birbirini yokettiğini ise öğrenmekte zorlanıyorum. Hepimize yetecek denli hava varken, su varken, kömür varken neden doğayı talan ettiğimizi ise anlamış değilim.

Emekliliğin bir güzel yanı da bu... Oturdukça düşünüyorum, düşündükçe  de yazmam gereken bir şeyler buluyorum. Şunu da düşünmeden edemiyorum ama... Zoologlarla ornitologların da bu konuyu düşündüklerini tahmin ediyorum.

Özellikle son yıllarda Karşıyaka'daki martı popülasyonunda görülen bu ilginç görüntünün bir nedeni olmalı.

Magazin programlarının ve dizilerin çokluğu, dizilerdeki  saray yavrusu evler de hep düşündürüyor beni. Bunları izleyen milyonlarca insan, uzayın derinliklerinin sırrını mı öğreniyor  yoksa  işsizliğin, yoksulluğun nedenlerini mi... Doğrusu meraktayım.

Dizilere olan talebin çokluğu, bence bir tez konusu olarak işlenmeli.

Karşıyaka'da 1745 Sokağa Haluk Besen'in adı verilmiş. Kadirşinaslık gösterilmiş, sayın Besen'in adı ölümsüzleşmiş. Çok güzel. O sokaktan geçerken yüreğim burkuldu. Sayın Besen'in kısa özgeçmişi olan levhadaki yazılar okunur olmaktan çıkmış. Eski bir belediye başkanı olarak hemen değiştiriveresim geldi levhayı. Başkan Hüseyin Mutlu kardeşim, eminim gereğini yapacaktır.

Yaşıyorken hakkını vermeliyiz yılların. Öğrenmeliyiz, öğretmeliyiz! Öğrenecek konular öyle çok ki  60- 70 yıla sığacak gibi değil.

O zaman öğreneceklerimizi planlamakta yarar var. Önceliklerimizin ne olacağına  karar verip sonra da gereğini yapmak...

Bu sıra kafam bunlarla meşgul. Bilmediklerimin, öğrenemediklerimin muhasebesini yapmaya çalışıyorum.

Bilmediklerimi öğrendikçe de mutlu oluyorum. Sokrates'in 'Kendini tanı' sözünü kendime rehber edinmeye çalışıyorum.

Bu, mutlu olmanın da bir  yolu. İnsanın kendisini tanıması, bilmediğini bilmesi...

Eminim ki 2019'da daha çok şeyler öğreneceğim. Öğrendikçe de kuşkunuz olmasın bu köşe daha da güzelleşecek.

Öğrenecekleriniz, sevecekleriniz ve  kuracak düşleriniz bugünden daha çok olsun !