Yeni sosyal medya yasası

Yayın Tarihi 05 Ekim 2020

Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiren sosyal medya yasası 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiren sosyal medya yasası 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Görünen o ki temsilcilik açmayan sağlayıcılara kademeli olarak yaptırım uygulanacak.

Yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda.

Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar var.

Buna göre; Kişilik hakları ihlal edildiğini belirtenler içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.

Temsilcinin, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi lazım.

Ayrıca şikâyetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin görevleri arasında yer alıyor.

Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası var.

Mahkeme kararını 24 saat içinde uygulamayan, içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar sorumlu olacak.

Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı. Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak.

Tartışmalara ve tepkilere neden olan ancak kabul edilen sosyal medya düzenlemesine göre; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek. Temsilci belirlemeyen ağ sağlayıcılara kademeli olarak para cezası verilecek.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında para ve reklam yasağı verilecek. Cezanın aşamalarına göre bant genişliği daraltma cezası verilecek, %90’a kadar daraltma uygulanabilecek.

Yeni sosyal medya yasası ile birlikte kullanıcıların suç teşkil eden paylaşımların sahipleriyle mücadele etmek kolaylaşıyor. Ya da öyle gösterilmek isteniyor.

Bu sayede mağdur olan kişilerin azaltılması hedefleniyor.

Yeni düzenlemelerle beraber şunu anlayabiliyoruz ki sosyal medya platformları artık daha fazla kontrol edilen bir ortam hâline gelecek.

Bu kontrol iyi veya kötü yönden olabilir. Fakat yeni düzenlemelerle beraber biz kullanıcılarında suç teşkil eden davranışlardan uzak durması ve kişilik haklarını hiçe sayacak paylaşımlardan uzak durması gerekiyor.

Ben bu yasa ile ilgili biraz çekimserim.

Ümit ediyorum ki bu yasa kullanıcıları suç teşkil eden davranışlardan uzak tutsun.

Lakin ülkeyi yönetenlerin elinde de davul ve tokmağa dönüşmesin.

Kendilerinin davulu çalıp, şarkıyı söylediği bir sosyal medyayı da bu halk istemez.

Benden söylemesi…