Yeni nesil siyaset tarzı

Yayın Tarihi 22 Kasım 2019

2019 yerel seçimleri sonrasında yeni siyaset tarzı konuşulmaya başlandı.

2019 yerel seçimleri sonrasında yeni siyaset tarzı konuşulmaya başlandı.  
Yıllardır ülkemizde siyasetçiye güven endeksi yerlerde geziniyordu. Son dönemlerde AK Parti'nin iktidarın gücünü hovardaca harcayan tutumu sonrası vatandaşın, AK Parti hoop bir dakika seni biz getirdik biz götürürüz uyarısı sarı karttan kırmızıya dönüşmeye başladı.
Vatandaş isyanda, geçim derdi üst seviyelere tırmandı. Gelir düzeyi git gide düştü. Gider inanılmaz yükseldi. Üretime dayalı ekonomik önlemler planlar projeler paketler yerine, yeni vergi paketleri ile halkın sırtı kamburdu, mide stresten ülsere yakalandı, bir böbrek gitt,i L5-S1,S2 bölgesinde akut fıtıktan hasta yatağına vatandaş düştü. Ama nafile kimin umrundaki! 
Umrunda olmayan bir yaklaşım tarzı ile köprüler ve otoyollar ile şehir hastanelerinin zararları bütçelendirilip dolar bazında müteahhitlere ödenirken, EYT'lilerin sorunlarının  hükümet tarafından sürdürülebilirliğinin olmadığı gerekçesi ile talepleri reddedildi. Seçim kaybetme pahasına EYT'ye izin vermem diyen Cumhurbaşkanı, bütçeye şehir hastanelerinin 8 milyar zararı için kaynak koydurdu. Bay Kemal diye ana muhalefet partisi, genel başkanına yine söylendi. Her CHP'li Bay Kemal'dir diye cevap veren Kılıçdaroğlu; beni ABD ailemin mal varlığını araştıracağım diye tehdit etmedi diyerek, bu konuda Cumhurbaşkanı olan kişi ABD'ye net tavırla “gel neyi araştırıyorsan araştır sen kimsin benim ailemi araştırıyorsun” diyebilmelidir diyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'nın duruş sergilemesi gerektiğini hatırlattı. 
Yeni siyaset  tarzında; gündemi artık ana muhalefet partisi lideri belirliyor. 
Vatandaşın işini aşının önemine dem vuruyor sürekli, ama önce adaletten hukuktan demokrasiden yana adımların atılmasından bahsediyor.  Beni iktidar yapın ülkeye hukukun egemenliğini demokrasinin yerli yerince oturacağı düzeni kurayım diyor. ABD'nin beni tehdit edeceği bir durumum yok diyor. Hak yemem diyor, liyakat diyor, hukuk diyor. Devleti, saray devleti değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak çalışmasını sağlayacağım diyor. Halkın iktidarının halkın ve ülkenin menfaatleri doğrultusunda çalışacağından bahsediyor.  Üreten siyasetçilerden liyakat sahibi siyaseteçilerden halka hizmet eden samimi dürüst siyasetçilerin olması gerektiğinden bahsediyor. 
Rüşvet, yolsuzluk, yandaşa peşkeş çekme, dönemlerinden sıyrılarak, üretim ekonomisine geçişin, kalkınmanın, hakça bölüşmenin, adil paylaşımın olması gerektiğinden bahsediyor. Kim mi?  Kemal Kılıçdaroğlu! 
Hayalini kurduğum siyasetçi yapısı, Japonya, Güney Kore, Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya gibi eğitim kültür alt yapısı oluşmuş gelişmiş ülkelerdeki gibi sorgulanabilir hak yemeyen hukuk egemen toplumlar yaratan yasalar yapan yürürlüğe koyan siyasetçiler. Haklarında dedikodu bile olsa koltukları işgal etmekten sakınan siyasetçiler, ahlaklı dürüst vatanım diyen, halkım diyen örnek siyasetçileri hayal ediyorum. Yolsuzluğun ve yasakların olmadığı, tam demokratik yaşam koşullarının savunucusu, özgürlüğün, sorgulanabilirliğin hakim olduğu siyaset anlayışı ile siyasetçilerin çalıştığı,mücadele ettiği bireyler hayal ediyorum.  
Halkına yalan söyleyen, kefenin sanki cebi varmış gibi öleceğini düşünmeden yaşayan, ye kürküm ye benim memurum işini bilir devlet malı deniz… söylemini şiar edinmiş siyasetçilerin devri kapanmıştır. Kapanacaktır. Kapanmalıdır. Hizmet eden üreten halk için ve hak için çalışan siyasetçilerin dönemidir.