Yeni kıdem tazminatı fonu

Yayın Tarihi 29 Nisan 2019

Kıdem Tazminatı Fonu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının ardından tekrar gündeme geldi.

Açıklamalara göre hedef ilerleyen zamanda gerçekleştirilecek olan kıdem tazminatı reformunun Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile entegre edilmesi.

Bu entegre ile çalışanı neler bekliyor? 

Hepsi yazımda mevcut.

Lakin ilk olarak gündemi meşgul eden "Kıdem Tazminatı nedir?" onu bir açıklayalım.

Kıdem Tazminatı; 1475 Sayılı İş Kanunu'nun 14. Maddesi'nde belirtilen asgari bir çalışma süresini dolduran işçinin iş sözleşmesinin kanunda sayılan nedenlerden biriyle son bulması durumunda işverence işçiye veya  ölümü halinde mirasçılarına yapılan bir ödemedir.

Gelin o zaman bu tanımın ardından Kıdem Tazminatı Fonu'nun bugün itibariyle yürürlüğe girdiğini varsayalım;

Bakalım çalışanın hayatında ne gibi değişiklikler olacak?

İlk olarak askere gitmeyi ve işten ayrılmayı planlayan çalışanları uyaralım. Bu fon yürürlüğe girmeden askere gidenler kıdem tazminatı alırken malesef fon sonrası gidenler kıdem tazminatı alamayacak.

İkinci olarak yeni evlenen kadın işçilere seslenelim: "Bir yıl içinde işimden ayrılırsam tazminat alabilirim" diye düşünmeyin. Bu da kalktı ne yazık ki!

Gelelim prim gün ve çalışma süresi koşulu nedeniyle haklı bir nedenle işten ayrılmak isteyenlere... Siz de tazminat alamayacaksınız. 

Ayrıca çalışan iş koşullarındaki değişikliği kabul etmez ya da ücretinin ödenmemesi gibi nedenlerle işten ayrılsa dahi  tazminat alamayacak.

Emeklilikte yaş şartını beklemek için işten ayrılmak isteyenlerden tutun da haklı nedenlerle işten ayrılmak isteyenlere kadar kimse emekli olmadan kıdem tazminatı alamayacak!

Gelelim en önemlisine!!!

Kıdem tazminatı miktarınız azalacak!

Her 1 yıllık kıdem karşılığı 30 günlük brüt ücret tutarı olan kıdem tazminatı, 14 günlük ücrete düşürülecek. Yani kıdem tazminatı miktarı şu anda aylık % 8,3 iken Fon’a devredilmesinden sonra % 3,8’e düşecek. 

Artık işçi, son aldığı ücret üzerinden değil, fona yatırılan prim miktarının yıllık ortalaması üzerinden tazminat alacak.

Koşullar bu kadar zorlaştırılır, işten çıkarma bu kadar kolaylaştırılırsa elbette sendikalaşma da önemini yitirecek, belki de tarihe karışacak öyle değil mi?

Bakın burası çok önemli!!!

Çalışanın hak etme koşulu gerçekleşinceye kadar parası da Fon’da kalacak.

Belki de kıdem tazminatını almaya ömrü yetmeyecek.

Bakın burası da çok önemli!!!

İşsiz kaldığı dönemde aldığı kıdem tazminatı bir anlamda işçinin geçim güvencesiydi.

Bu reformla bu da tarih oluyor. 

İşte tüm bu yenilikler ile çalışan, ailesiyle birlikte açlığa, işsizliğe mahkûm olmayacakmış! 

Düşük işsizlik ödeneği ile kıdem tazminatından mahrum kalan işçi ve ailesi böylece emeklilik dönemini çok rahat geçirecekmiş!

Bu yeni sistemle çalışan, işveren ve devlet katma değeri en yüksek şekilde oluşturulacakmış.

Söylenen o!