Yeni Başkan Nazlı Kayı…

Yayın Tarihi 27 Ocak 2020

Çok küçüktüm ama ruhuma kazındığı için çok iyi hatırlıyorum… Soğuk bir bahar gecesiydi… İnanılmaz bir sarsıntı ve uğultuyla uyandım...

Çok küçüktüm ama ruhuma kazındığı için çok iyi hatırlıyorum… Soğuk bir bahar gecesiydi… İnanılmaz bir sarsıntı ve uğultuyla uyandım... Odamın duvarlarının birleştiği yerin ayrıldığını ve gökyüzündeki yıldızları gördüğümü çok iyi hatırlıyorum. Annem beni evin penceresinden aşağıdaki kum yığınına atıp kurtardığı anlarda, onlarca insan can veriyor, yüzlercesi yaralanıyor, şehrin asırlar boyunca ayakta duran surları bile dahil olmak üzere büyük bir bölümü yıkılıyor, raylı sistemde önemli bir yeri olan demiryolu kullanılmaz hale geliyor, karayollarındaki yarıklar yüzünden diğer kentlerle ulaşım kesiliyordu. 

Hayatta kaldım ama, pijamamla ve çıplak ayaklarımla üşüyerek şafağın söküşünü izlerken, önümdeki yıkıntıların siluetinin gökyüzüne doğru yükselip alçalması, toprağın derinliklerinden gelen o inanılmaz homurtu da hep içimde bir yankı gibi kaldı…

Büyüklüğü 6,5 olan 8 şiddetinde bir depremdi…

 

Her deprem, insanları çaresiz bırakan büyük bir trajedi olduğundan, hasta yatağımda, bir zamanlar kendi başıma gelen bunları düşünüp, Elazığ ve Malatya’dan yapılan yayınları içim yanarak (ve ruhum üşüyerek!) izlerken az daha Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’nin Genel Kurulu’nu unutuyordum…

 

Bu köşede birkaç kez yazdım; “Mülkiyeli olmak, göğsümde gururla taşıdığım birkaç onur madalyasından biri”...

Elbette, “hastalığı yok sayarak”  hemen yola koyuldum…

Başkan adayları olan çok sevdiğim iki arkadaşımdan birine oy vermek için Genel Kurul’a katıldım.

 

Son başkan Bülent Toptaş beyefendi ilginç bir döneme imza atmıştı… Ben şahsen, onun gibi, gününün tamamını Mülkiyeliler Birliği’ne “adayan” başka bir başkan hiç tanımadım... TCMB’nda pırıl pırıl bir kariyere imza atan Toptaş, inanılmaz “çalışkan” yapısıyla Birlik’in İzmir şubesi için elinden geleni (ve daha da fazlasını) yaptı.

 

Bana oyunculuk dersleri vererek tiyatroyu daha da sevdiren Nazlı Kayı ise genç yaşına karşın hayatını müthiş birikimlerle doldurmuş bir hanımefendi… Bana göre her tüyü ayrı renkte rengarenk kanatlarıyla hayatı kucaklayan bir kuş misali, çok yönlü kişiliğiyle dikkat çeken, İZKA gibi yolu geçen her yerde iz bırakmış bir kadın.

 

Elbette herkes ile tanışık olmak mümkün değil ama Genel Kurul’a katılan herkes 40 yıllık dostum gibiydi sanki; gerçi öyle olmasalardı da ben zaten her Mülkiyeliyi bir bakışta tanırım: gözlerinde alev alev ışıldayan iyilik ve güzellik sevdası, taa uzaktan gözlerimi kamaştırır!

 

Oylama sonunda Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’nin yeni başkanı Nazlı Kayı oldu.

 

İzmir’deki lise yıllarımızın ardından Siyasal’da da birlikte okuduğumuz ve hatta “Ankara’yı birlikte yaşadığımız” Mete Hüsünbeyi ile, “zarafet timsali” değerli arkadaşım Aslı Tengiz ile, “ölümsüz dostluk” denen şeyin yaşayan heykellerine benzeyen Prof. Dr. Hüsnü Erkan, Ahmet Erkan, Lokman Ölgün, Ümit Akseki, Aytek Özel, Suat Gürsoy ve daha niceleri ile o kısacık sohbetler bile benim için paha biçilmez değerde kazanç oldu.

 

Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’nin yeni yönetimi şu isimlerden oluşuyor:  

Yönetim Kurulu: Nazlı Kayı, Tayfun Şenol, Mete Hüsünbeyi, Levent Özkardeş, Neslihan Uyanık.

Denetleme Kurulu: Kutret Ulutürk, Nilgün Eser, Jülide Kesken.

Yön. Kur. Yd. Üyeleri: Asena Gülmez, Cihangir Çakmak, Tarık Serin, Yusuf Sarar, Ali Şahin Akbulut.

Denetleme Kur. Yd. Üyeleri: Seniye Nazik Işık, Murat Cahit Koğacıoğlu, Ruhisu Can Al.