"Ye Ye Ye!!!" zorla yemek yedirmek

Yayın Tarihi 28 Nisan 2021

Çocuklara zorla yemek yedirmek ülkemizde oldukça sık karşılaşılan bir davranıştır. Kültürümüzde yemek yemek önemli bir yer taşımaktadır. “O tabak bitecek’’ veya "Lokma arkandan ağlar" lafını duymadan büyümeyen çocuk yoktur bizde. Hatta aileler bazen çocuklarını sevmedikleri bir yemekle cezalandırıp, sevdikleri yemeklerle ödüllendirme yoluna bile gidebiliyorlar. Tüm bunlar yemek yeme davranışının çocuk için adeta çatışmaya dönüşmesine yol açar.
Yemekle sağlıklı olmayan ilişki kuran çocuklar ileriki yaşamlarında yeme bozuklukları ve obezite ile mücadele etmek zorunda kalabilirler.
Çocuklara Zorla Yemek Yedirmenin Potansiyel Zararları:
Yemek yemek adeta bir güç savaşına dönüşür ve çocuk yememek için inatlaşabilir, agresifleşebilir.
Çocuğa yeme baskısı yapmak çocuğu yemekten soğutabilir. Bu da doğal olarak çocuğun alması gereken besin miktarını alamamasına neden olur.
Çocuk ne zaman acıktığını normal şartlarda kendisi bilir. Zorla yemek yedirdiğimizde çocuk yeme davranışı üzerindeki kontrolünü kaybedebilir. Bu da obeziteye davetiye çıkarır.
Çocuk zorla yedirildiği için mide bulantıları yaşayabilir. Bu durum çocuğun yemekten nefret etmesine hatta bazı durumlarda kusmalara sebep olabilir.
Çocuğun doğal iştah dengesi bozulur.
Zorla Yedirmek Yerine Ne Yapmalı?
Yemek yemek fizyolojik bir ihtiyaçtır. Çocuk doyduğunu söylediğinde yemeği sonlandırın. Çocuk kaç yaşında olursa olsun doyduğunu algılayabilir.
Büyük porsiyonlar yerine, önce küçük porsiyonlar servis edin. Çocuk tabağını bitirip biraz daha isterse ilave edebilirsiniz. Çocuk kontrolün kendisinde olduğunu hissetmelidir.
Çocuğunuza tüm besin gruplarından yemekler yapın. Sevmediğini belirttiğinde alternatif yemek sunmayın.
Değişik tarifler deneyin, böylece hem çocuğunuzun ilgisini çekebilir hem de çocuğun yemekten soğumasına engel olabilirsiniz.
Paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların zararlarını ve bu gruptaki yiyecekleri neden az yemeleri gerektiğini çocuğunuza açıklayın. Birlikte bu yiyeceklerin zararlarını araştırabilirsiniz.