YAZ TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?

Yayın Tarihi 19 Haziran 2019

Yoğun bir eğitim-öğretim yılının ardından okulların kapanmasıyla birlikte öğrencilerin sabırsızlıkla bekledikleri yaz tatili dönemi başladı...

Yoğun bir eğitim-öğretim yılının ardından okulların kapanmasıyla birlikte öğrencilerin sabırsızlıkla bekledikleri yaz tatili dönemi başladı. Çocuklar okul ile ilgili birçok sorumluluğu uzunca bir süre rafa kaldırmaya hazırlanırken, ebeveynler ise “Üç ay boyunca bu çocuk hiçbir şey yapmadan evde televizyon izleyerek, bilgisayarda oyunlar oynayarak oturacak mı?” sorusunu da kendilerine sormadan edemiyor. “Tatil” denince, “hiçbir şey yapmadan oturmak” akla getirilmemelidir. Tatilin değeri, her zamanki rutinden farklı bir şeyler yapıldığında ya da hobiler ile uğraşıp vücudun ve zihnin dinlendirildiği zaman sürecinde anlaşılır. Bu nedenle, çocukların da tatilini bomboş oturarak, uyuyarak, televizyon veya bilgisayar başında geçirmelerini önermiyoruz.
Yaz tatilinin verimli geçmesi için hem ebeveynin hem de çocuğun müşterek planlama yapması gerekir ki çocuğun dışında planlanan yaz tatili dayatmadan öteye gitmez. Çocukların planlamaya dahil edilmesi, “değerliyim, önemliyim” duygusunu pekiştirir ve kendine güven duygusunu geliştirir. Plan, belirlenen hedefe sizi daima daha da yaklaştıracaktır. Tatil planlaması yapılırken, gezmeye, dinlenmeye ve eğlenmeye zaman ayrılırken akademik başarısı düşük olan derslerin telafisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle yaz ayları çocukların spor, sanat ve sosyal açıdan gelişebilmeleri için iyi bir fırsat niteliğindedir. Yaz tatili boyunca çocukların yaşlarına uygun kitap okumalarını teşvik etmek çok önemlidir. Ayrıca televizyon izlemeyi, bilgisayar başında oyun oynamayı ve telefon kullanımlarını sınırlandırmak gerekir. Ailecek yapılabilecek geziler planlanabilir. Yaz tatili, yeni yerler görmek, tarihi ve kültürel geziler yapmak için mükemmel zamanlardır. Çocuğunuzu çeşitli sosyal faaliyetlere katılması için önayak olun. Bu bir tiyatro, drama veya dans kursu ya da yeni akranlarla tanışıp keyifli bir zaman geçirebileceği bir yaz kampı da olabilir. Özellikle büyüme döneminde çocukların akranlarıyla bir arada olması, sosyal becerilerinin gelişmesine destek olacaktır. Tatillerde arkadaşlarıyla açık havada vakit geçirmesi ve sosyalleşmesi desteklenmelidir. Sadece yaz tatillerinde değil, her zaman yapılması gereken bir aktivite olan günlük tutmak, çocuklara yaz tatillerini hatırlama şansı verir ve zeka gelişimlerine katkı sağlar. 
Çalışan anne ve babalar ise çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirmeye yönelik planlamalar yapabilir. İşten arta kalan zamanlarda birlikte oyunlar oynamak, açık havada yürüyüşe çıkmak, birlikte spor yapmak, bisiklete binmek, film izlemek gibi etkinlikler de çocuklarınızı mutlu edecektir. Tatil döneminde çocukların aile büyükleriyle vakit geçirmesi de onlarla yakın ilişkiler kurmasına, değerler anlamında kazanımlarının artmasına imkan verecektir. 
Yaz tatilini çocuğunuzun sizinle daha fazla zaman geçirebileceği, aile ve akran ilişkilerini güçlendirebileceği bir dönem olarak görün. Unutulmamalıdır ki yaz tatili dönemi, anne-babanın çocuğu ile birlikte mutlu ve doyumlu bir ilişki içinde olabilmesi için de bir fırsat dönemidir. 
Keyifli, huzurlu, sağlıklı ve başarılı bir tatil olması dileğiyle…