Yaşar Kemal, Elon Musk,düşen jet ve ağacın çürüğü…

Yayın Tarihi 14 Mart 2018

Yaşar Kemal, Elon Musk,düşen jet ve ağacın çürüğü…

“Adamın çürüğü sözünden,
Ağacın çürüğü özünden olur” Avşar Atasözü

Üç yıl oldu sevgili Yaşar Kemal’i toprağa vereli. Elimde yazılarından derlenmiş bir kitabı var. Sevgili-merhum Alpay Kabacalı’nın 1977 yılında yani 40 yıl önce derlediği “Ağacın Çürüğü”nü okurken İran’da düşen jette bulunan genç kızların üzücü bir şekilde hayatlarını kaybetmeleri karşısında gelen sosyal medya linci karşısında nasıl çürüdüğümüzü-çürütüldüğümüzü düşündüm.
İlbeylioğlu’ndan alıntı bir dörtlükte şöyle diyor “ağacın çürüğü” kitabının başında: “ağacın çürüğü özünden olur/yiğidin kötüsü sözünden olur/el için ağlayan gözünden olur/eşkıya dünyaya hükümdar olmaz.”
 *   *   *
Sevgili Sunay Akın sırf zengin çocukları diye gencecik insanların Jet kazasında ölümü üzerine sosyal medyada yapılan lince karşı çıkarak: “Sizleri, bu üzücü haber sonrasında insan hayatına ve evlat acısına saygı göstermeyen paylaşımlardan dolayı bir dakikalık "kaygı" duruşuna davet ediyorum!)" diyor.
*   *   * 
Sunay Akın’ın haklı tepkisi bu kutuplaşmaya, bu çürümüşlüğe, bu çürütülmüşlüğedir.
Yaşar Kemal’in kırk yıl önceden yazıp tespit ettiği ağacın-insan soyunun içten çürümesinin-çürütülmesinin bugün geldiği aşamaya neden şaşırıyoruz ki?
Sanki biz bu ülkede yaşamadık? Sanki biz “ben zenginleri severim” sözünü duymadık? Sanki biz yoksulların aşağılandığına hiç tanık olmadık? İran’da düşen jette vefat edenlere ilişkin yazılanlar fakir tepkisi değil, insani çürümüşlük tepkisidir. 8 Mart emekçi kadınlar günü nedeniyle iş dünyasında ve medyada cinsiyetçi-ayrımcı dil kullanılmaması konusunda ortak görüş benimsendi ve o günden sonra örneğin gazetelerde artık-iş adamı- yerine iş insanı kelimesi kullanılıyor. Hadi gelin jet faciasından ders çıkaralım ve söylemde, yazıda emek düşmanlığı yapmayalım. Zengin düşmanlığı yapmayalım.
Emek-sermaye çelişkisinin sınıfsal platformlarda hak mücadelesi olarak tanımlanması başka, insani duyguların rencide edilmesi başkadır.   
 *   *   *
Sevgili Yaşar Kemal aynı kitabında insanlığın aya gittiğini ve aya giden insan aklının dünyanın sorunlarını da çözebileceğine inandığını söylüyor.
Yaşar Kemal’den 40 yıl sonra bu kez Elon Musk 2019’da Mars’a deneme uçuşlarının başlayacağını, marsta koloniler kurulacağını söylüyor.(Bakınız: Falcon Heavy roketini başarıyla uzaya fırlatan SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Teksas eyaletinin Austin kenti konuşması)
Musk’a göre Mars Ay'dan daha uzak. Dünyadan ne kadar uzakta koloni kurarsak o kadar iyi. Yani olası bir 3’üncü dünya savaşına karşı Mars daha güvenli!
Musk, "Şayet 3. Dünya Savaşı meydana gelirse, başka bir yerde insanlığın devamını -geride kalanları karanlık çağdan bir an önce çıkaracak bir medeniyeti- garanti altına almalıyız" diyor.
 *   *   *
Korkmalı mıyız? Gerçekten korkmalı mıyız? 3’üncü dünya savaşından sonra dünyada karanlık çağ mı başlayacak?
Peki ay’a giden, mars’a giden insan aklı buna bir çözüm bulamaz mı?
Bu çürümüşlük, bu insanlığın çürütülmesi yoksa bizi karanlık çağa alıştırmak için mi?!
 
  “Mutluluk, ancak insanlığın toptan mutluluğa yönelmesiyle olanaklaşır. Aya (mars’a) giden insan kafasına bundan böyle inanmak gerek. Aya gitmeyi düşünür de, dünyadaki bunca basit sorunu düşünemez mi? Düşünüp de hakkından gelemez mi?”
“aya giden akıl daha çok da vicdan demektir.”
“insan aklı ay’a –mars’a-giderken, insan vicdanının toprakta sürüngenler gibi dolaşmakta devam edeceğine ben inanmıyorum.”(Yaşar Kemal)