Ya deprem olursa

Yayın Tarihi 29 Mayıs 2014

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Alim Murathan açıklama yapıyor, “İzmir’de 6.5 şiddetinde deprem olursa İzmir yıkılır” diye, doğru mudur, doğrudur. Sevgili Alim Murathan 14 yıldır deprem mastır planlarının hazırlanmamasından duyduğu tepkiyi ifade ederken, önerilerinin dikkate alınmadığını da dile getiriyor. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası üyesi olarak defalarca dile getirdiğimiz İzmir çeperlerindeki sağlıksız yapılaşma ve ömrünü tamamlamış binlerce binanın İzmir’in kabusu olabileceği gerçeğinin görmezden gelinmesi yumurta kapı olayını akıllara getiriyor. İllaki ülkemizde olaylar olunca mı önlem alınması gerekiyor diye! Elbette ki hayır diyebilirsiniz. Ancak devletin kanun yapıcılarının vatandaşın geleceğini düşünemez durumda olmaları vesilesi ile de uyarılar dikkate alınmıyor.

Soma’ya kılıf uyarlamaya çalışan, Gölcük depremini görmezden gelen, saymakla bitmeyen tarihte meydana gelen depremleri çok çabuk unutan ve “aman atın ölümü arpadan olsun veya kaderimizde varsa ne yapalım” zihniyeti ile milyonlarca vatandaşımızı toprağa veriyoruz.

İzmit Gölcük depreminden sonra geçen 14 yıllık sürede depremden ne kadar ders çıkardık? Bir düşünün bakalım. Halk olarak elbette değil. Devlet olarak ne kadar ders çıkardık bunu irdelememiz gerekiyor.

İzmir’de sağlığı bozulmuş bina sayısının 10 binlerce olduğunu bilmemizde fayda var. Şehircilik ve Çevre Bakanlığı bünyesinde kurulan kentsel dönüşüm merkezinin evrak işleri ile uğraşması yanında afete karşı binaların veya yaşam alanlarının dayanıklılık testleri ile İzmir’deki ömrünü tamamlamış binaların tespitlerini yaparak derhal yıkım kararlarını çıkarmalıdırlar. Kaldı ki Şehircilik ve Çevre Bakanlığı vatandaşın gelip başvuru yapmasını beklemeden harekete geçmelidir. Demedi demeyin sayın Alim Murathan'ı ve bu yazılarımızı dikkate alın.

Depremin fiziki olarak yıkım etkisi şiddeti ile doğru orantılıdır. Ancak düşük şiddet sayılabilecek 6.5’luk bir deprem etkisi bile İzmir’de ciddi bir yıkım etkisi oluşturabilecektir. Bana göre ciddi bir gaz sıkışması söz konusu olan İzmir ve çevresinde 6.5 şiddetinden daha yüksek bir deprem etkisi beklenmelidir…

Deprem etüt merkezi yaptık, şu kadar dayanıksız bina tespit ettik martavalı üreten şahsı muhteremlerin, dayanıksız binaların yıkımında aktif rol oynamaları gereklidir. Kentsel dönüşümü yerinde yaparak çağdaş konutların İzmir’imize kazandırılmasının önünün süratle açılması gereklidir.

Bizden söylemesi

Gariban vatandaşların genelde doğal afetlerde mağdur olduğunu ülkemizin adaletsiz yaşam kalitesinden biliyoruz. Dolayısı ile bu vatandaşlarımızdan bir tanesinin bile burnunun kanamaması için samimiyseniz el atın. İzmir deprem mastır planını gerçekleştirelim ve Jeoloji Mühendisleri Odası'nın uyarılarını dikkate alalım. Her gün deprem olacak gibi hazır olalım.

Not: CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'deki yerel seçim sonuçlarından duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirmesi ile başkanların dikkatlerini çekti. Belediye başkanlarına “Halkın arasında olun. Kolay ulaşılır olun, vatandaşın size yakın olmasını sağlayın. Kişilerle değil projelerle ve hizmet üretimi ile uğraşın” demiş. Ayrıca birkaç belediye başkanını sanırım kastederek “İşçilerin ekmeği ile oynamaya kimse kalkmasın. İşte o gün de deprem olur” uyarısında bulunmuş…