Wembley

Yayın Tarihi 06 Nisan 2021


Her şehrin, her caddenin ya da her sokağın insanın zaman zaman belleğini karıştıran yaşanmış anıları vardır. Örneğin bizlerin belleklerinden hiç çıkmayan Wembley ismi gibi. Alsancak semtinin tam orta yerinde sağında ve solunda bahçesi olan Gazi İlkokulu'ndan söz ediyorum. Bir tarafta Alsancak bir tarafta Mustafa Bey semtlerini birleştiren okul sanki arabulucu gibi mahallelilerin oyun bahçesiydi. Bugün ne konumdaysa yıllar önce de aynı görevi üstleniyordu. Yanlız tek bir ayrıcalığı daha vardı ki o da stat görevini en iyi şekilde yapmasıydı.
Birçok semt sakini o günleri anımsayacaktır. Özellikle akşam üzeri semtin gençleri bu küçük bahçede maçlara başlamışlardı bile. Tribün olarak okul duvarlarının üstü tıka basa dolardı. Hemen her akşam üzeri bizim minik Wembley dolar taşardı. Okulların kapanması bu okulun yeniden açılması anlamına gelirdi. O küçük bahçede semtin gençleri gibi çocukları da futbol topunun peşinde koşarken basan karanlığı ancak annelerinin seslenmesiyle bitirirlerdi.
Bu bizim Wembley'de birçok ünlü futbolcu da ter atardı. Kimler oynadı derseniz; Varol Ürkmez, Ayfer, Ayhan, Ahmet, Mustafa, Mithat, Miço Mustafa, İlhan, Türker, Gürel, Behzat ilk akla gelenler.
Bu kadar ilgi gören ve herkesin sıra bekleyip futbol oynadığı Wembley ne durumda derseniz, bu konu tamamen farklı... Yeni nesil sokak yerine apartmanda zaman harcıyor ve bilgisayar ustalığı yapıyor. Kısacası üç nesil arasında büyük farklar var. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin eski adı Mesudiye idi o bile değişti. Esnafı değişti, insanları değişti. Yaşadığımız ve çocukluğumuzun geçtiği Alsancak gibi bu kentte birçok şey değişti. Ama ne olursa olsun değişmeyen tek birşey var o da, bizim yaşadıklarımız ve gözümüzdeki Wembley Stadı...