Virüs muharebeleri ve çelişkiler

Yayın Tarihi 06 Nisan 2020

Eskimiş adı “harp” olan “savaş” ile yine eskimiş bir ad olmasına rağmen (her ne kadar yerine vuruşma, çarpışma/çatışma, savaşma/savaşım sözcükleri önerilse de tutmadı!) kullanmaya devam ettiğimiz “muharebe” arasındaki fark -çok bilinmese de- önemli.

Eskimiş adı “harp”  olan “savaş” ile yine eskimiş bir ad olmasına rağmen (her ne kadar yerine vuruşma, çarpışma/çatışma, savaşma/savaşım sözcükleri önerilse de tutmadı!) kullanmaya devam ettiğimiz “muharebe”  arasındaki fark -çok bilinmese de- önemli.

Muharebe demek savaş demek değil; muharebe, savaşta yapılan çarpışmalardan her biri.

Bana göre, bütün insanlığın coronavirus ile giriştiği şey savaş”, ülkeler bazında devam eden önlemler ve benzeri şeyler ise muharebe.

Peki “bizim muharebemiz” nasıl gidiyor?

(Elbette daha yapacağı çok şey olan) Devletin ciddiyetini ve çabasını bütün yüreğimle alkışlıyorum ama daha önce de çok vurguladığım gibi, insanlarımız açısından tutarsızlıklar, devletin önlemlerinin insanlara benimsetilmesi ve kitlelere yayılması konusunda iletişim kopukluğu var

Çok ufak tefek gibi görünse de sonuçta meydana getireceği felaket büyük olan çelişkilerden bazılarını anlatayım ( ne de olsa İstanbulda 1 kişinin 16 kişiye bulaştırdığı, yine bir yerde, umreden dönen birinin 250 kişiyi enfekte ettiği söylenen bir virüsten söz ediyoruz!)  

* TV kanallarından biri Antalya Toptancı Halindeki habercisiyle canlı bağlantı gerçekleştiyor,

gerçekten oldukça gülünç. Güya ürünler tarlada sosyal mesafe korunarak üretilmişmiş, açık havada üretilmişmiş… Coronavirus riski sıfırmış. Ama o ürünlerin toplandığı halde 60-70  kişi vardı, hiçbirinde, bir tanesinde bile maske yoktu! Nasıl inanılır ki bu adamların söylediğine!

* Günde “birkaç 10 kişi müşterisi olan küçük esnafın büyük bir bölümü kepenk kapatmıştı ama yüzbinlerce insanın girip çıktığı Araç Muayene İstasyonlarındaki vize işlemleri daha düne kadar devam etti!

* Bazı belediyeler insanların kendilerini dezenfekte etmesi için “dezenfeksiyon tünelleri” oluşturdu; bilim insanları aynı günün akşamında TVdeki canlı yayınlarda bu ve benzeri uygulanmaların yararsız ve üstelik de riskli olduklarını açıkladı!

* Mayıs- Haziranda yapılacak sınavlar bile ertelenmişken, Nisanda yapılması gereken Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavlarının ertelenip ertelenmediği uzun süre belli olmadı. En sonunda, sınavlara çok az bir süre kala, -nihayet- sınavların web ortamında yapılacağı açıklandı.

* Belediyeler yolları ilaçlayıp yıkarlarken, bazıları bunun gereksiz masrafa yol açan çok beyhude bir iş olduğunu söyledi.

  Bilim insanları başta bizlere sağlıklı insanların maske takmasına gerek yok, hatta takmaları riskli bile olabilir derlerken, şimdilerde toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmesinden söz etmiyorum bile!

Muharebemiz insanlığın verdiği bu büyük savaşın ayrılmaz bir parçası olduğu için sadece bizde değil, bütün ülkelerde benzer çelişkiler bir an önce yok edilmeli.