Vali ve belediye başkanı aynı karede! 

Yayın Tarihi 10 Şubat 2021

İzmir’in valileri ve belediye başkanları meşhurdur. Geçmiş dönemlerde bazen birbirleri ile ufak tefek atışmalarıyla anıldılar, bazen de mükemmel uyumları ile İzmirlilerin gönlünde taht kurdular.  

Vali, merkezi yönetimin İzmir’deki temsilcisi. Belediye başkanı da yerel yönetimin halkın seçtiği kişisi. Klasik anlatımla atanmış ile seçilmiş iki kişi. Eskiden, çok eskiden vali, belediye başkanı, parti temsilcisi hep birmiş. Sonra demokrasimiz gelişmiş, Cumhuriyet yönetimi daha gelişmiş ve bugünkü halini almış. Merkezi yönetimin temsilcisi vali, yerel yönetimin ihtiyaçlarına merkezden çözüm bulabildiğinde ve belediye başkanı ile aralarında yarış olmadığında o yöreye hizmet akar, akar… 

Buraya kadar genel hatlarıyla ortaya koyduğum çerçeveyi somutlaştırayım: İzmirli bir gazeteci olarak, İzmirliler olarak Valimiz ile Belediye Başkanımızı temel konularda bir arada, el ele, kol kola görmek istiyoruz.  

Şüphesiz İzmir Valisi Yavuz Selim Köşker de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de görevlerinin başında ve hakkıyla çalışıyorlar. Eleştiri hakkımı saklı tutarak söylüyorum, genel hatlarıyla İzmirli her ikisini de çalışmalarıyla takip ediyorlar. Ama bazen, önemli konularda aynı karede görmek istiyorlar! 

Mesela İzmir depremde ve selde her ikisi de canla başla çalıştı tek tek resim verdi ama birlikte çalışırken tek karede resimlerini göremedim. Ben atlamışsam lütfen basın danışmanları uyarsın ve resim göndersin yayınlayayım.  

Ben de yılların gazetecisi olarak gündemi takip ediyorum. Gündeme ilişkin görüşlerim, önerilerim oluyor. Çalışanları destekliyorum, eksiklikleri elim elverdiğince ortaya koymaya çalışıyorum, yıkıcı değil yapıcı eleştiri yapmaya çalışıyorum. Vali ve belediye başkanı birbirinden kopuk demiyorum. Mesela selde Menderes ilçesinde vefat eden iki vatandaşın cenaze töreninde birlikteydiler. Böyle acılı bir anda aynı karede resimleri var. Bu vatandaş açısından büyük moral oluyor. Acıda ve sevinçte bir arada olmak önemli. Bu resimler asgari ölçüde iyi. Benim yazımda vurgulamak istediğim vatandaşın bu asgarinin biraz ötesinde isteği ve beklentisi olduğudur. Vali ve belediye başkanının koordine içerisinde temel konularda birlikte çalışması ve aynı karede resim vermesi!  

Şüphesiz valinin de belediye başkanının da siyasi görüşleri olabilir ama bu onların birlikte çalışmalarına engel değil. Çünkü vali her görüşten halkın valisi, belediye başkanı bir görüşten seçilse de artık her görüşten halkın belediye başkanı.  

Eskiden vali Kutlu Aktaş ile belediye Başkanı Burhan Özfatura birlikteliği vardı. Sonradan farklı siyasi partilerden başkan adayı olarak da yarışsalar da görevde oldukları dönemde çok uyumlu çalıştılar.  

Önceki dönemde belediye başkanı Aziz Kocaoğlu birkaç vali ile birlikte çalıştı. Aziz Kocaoğlu, İzmirlinin hakları konusunda çok titizdi ve seçilmiş olmanın demokratik gücünü çok iyi kullanıyordu. Aziz Kocaoğlu’na sözünü geçiremeyen vali “Aziz Beyin yine şekeri çıktı!” diye dert yanıyordu. Aziz Bey haksızlık karşısında anında refleks verir ve tavrını koyardı, bu anda tabii ki insani özellik şekeri de çıkardı, tansiyonu da… 

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer son derece insancıl, saygılı, nazik, diyaloğa açık birisi. Medya Platformu olarak ziyaret ettiğimiz vali Yavuz Selim Köşker de aynı şekilde diyaloğa açık birisi. Şüphesiz her ikisi de kendi görevlerini yapıyorlar. Ama gerek yasal mevzuattan kaynaklanan gerek görev bölüşümünden kaynaklanan kopukluklar ancak kişilerin özel ihtimamı ile aşılabilir. İyi niyetle, samimiyetle başlatılacak bir girişim İzmirlileri sevindirecektir. Aynı masada, aynı sahada birlikte çalışma resmi periyodik olarak yapılabilir. Biraz abartmış olabilirim ama periyodik olmasa da; konuları ve yeri geldikçe aynı masada ve aynı sahada birlikte aynı karede görmek istiyoruz. Selde sahada her ikisini de görmek istiyoruz. Mesela Karabağlar- Seferihisar arasındaki yanan ormanların ağaçlandırılması konusunda bir arada görmek istiyoruz. Mesela depremde sadece Ankara’dan bakanlar geldiğinde değil de onlar olmadığı zamanlarda da birlikte çalışırken görmek istiyoruz.  

Çok şey mi istiyoruz? Olmayacak şey mi istiyoruz? Siyasete aykırı şey mi istiyoruz? Hayır!  

Vali ve belediye başkanımızı aynı karede görmek istiyoruz!