Urfa’da seçimin nabzı ve enaniyet!

Yayın Tarihi 21 Mayıs 2015

Ben geldim yaz getirdim Urfa’ya. İki gün öncesine kadar hava serinmiş. Şimdi meşhur yaz sıcağı başladı. 33 derece. Hafta sonu Urfa dışına çıktım, Harran’a, uçsuz bucaksız Mezopotamya’ya bakan bir tepenin ardındaki Sarı Şıh’ta konakladım, o Sarı Şıh ki kadim 10 bin yıllık Göbeklitepe’nin eteğindeydi. İnsanlığın ilk yerleşim ve ibadet merkezlerinden Urfa-Göbeklitepe’yi henüz Der Spigel dünyaya tanıtmadan önce oradaki ilk kazılara tanıklık etmiş olmanın verdiği paylaşılmaz hazla yontma taş devrinden cilalı taş devrine geçmiş ve harman yarindeki döven altlarındaki çakmaktaşlarının ocağını görmüştüm.

* * *

Nasıl bir şehirden 7 Haziran seçimlerinin nabzını tuttuğumu vurgulamak için bu girizgahı biraz daha uzatmalıyım.

Urfa’dan yazıyorum; Peygamberler şehrinden!

Urfa’ya varıp da Hazreti İbrahim’in makamını ziyaret etmemek olmaz. Balıklıgöl’de oturup çitlembik kahvesi içmeden olmaz.

Ateşte yakılan Hazreti İbrahim, şehir dışına sürülüp bataklık içinde bir mağarada yaşarken topuğunun değdiği yerden su fışkıran Hazreti Eyüp, kuyuya atılan Hazreti Yusuf, Şuayip, Yakup peygamberlerin makamı kutsal topraklardayım.

* * *

Geçen seçim(2011) öncesi de Urfa’daydım, ki tartışma konuları hemen hemen aynı. İktidar partisi geçen seçim Artvin kökenli Bursalı Çalışma Bakanı Faruk Çelik’i Urfa 1’inci sıra milletvekili adayı gösterince aşiretler ayaklanmıştı. Ama seçim sonuçlarında aşiretlerin dediği olmadı: 12 milletvekilinden 10’u iktidardan, 2’si bağımsızlardan seçildi.

Şimdi iktidar partisi biraz aşiretleri gözetmiş ama yine İstanbul’dan bir genel başkan yardımcısını göndermiş Urfa’ya. Şanlıurfalı gazeteciler bir televizyon programında çok sıkıştırdılar ithal aday diye. Ama o ısrarla her ne kadar İstanbul’dan gelse de aslında Urfa kökenli olduğunu ispatlamaya çalışıyordu.

Urfalı gazetecileri tebrik ediyorum. Edessa TV’de iktidar partisinin genel başkan yardımcısını bir sıkıştırdılar ki, sormayın gitsin. Urfa’ya yatırımlardan tutun da, listelerin yapılmasına, barış sürecinden tutun da Suriyeliler konusuna kadar hiç eğip bükmeden dosdoğru sorularını sordular.

* * *

Ben Urfa’ya geldiğim gün HDP’nin mitingi vardı. Sonra HDP milletvekilleri ve adaylarının köy çalışmalarına tanık oldum. Diyarbakır eski belediye başkanı Osman Baydemir Urfa’dan HDP adayı gösterilmişti. Dini bilgisi kuvvetli diye Urfa tercih edildi deniliyor. Eğer HDP barajı aşarsa en az 4-5 milletvekili çıkarır deniliyor. Fakat CHP’de bu kez Siverek’ten Bucak aşiretinden bir aday gösterdiği için onun da bir milletvekili çıkarması bekleniyor. İktidar partisi de oldukça iddialı. Hatta kendine aşırı güveniyor. Genel başkan yardımcısını Urfa’ya göndermiş, onun da tavrı sordum nedir diye dediler; enaniyet!

Yani ki, kendine aşırı güvenen demek enaniyet!

Hatta ki kişinin kendini dünyanın merkezinde görmesi ve hatta ki kibridir enaniyet!

* * *

Urfa’nın GAP Projesi kapsamında köylere kadar sulama kanallarının yapılmasında vardığı son aşamayı, parçalanmış köylü topraklarının toplulaşma çalışmalarındaki son durumu, Antepfıstığı rekoltesinin beklentilerini, yavaş yavaş yaygınlaşan zeytinciliğin durumunu, Gaziantep gibi sanayileşememenin sıkıntılarını, 500 bin göç alan Suriyelilerin durumunu, barış sürecinin ne olduğunun tam bilinmemesine rağmen devam etmesi gereken bir şey olduğunun tespitini belki sonraki yazılarımda paylaşabilirim.