Ünlüler, cehalet ve bilinç

Yayın Tarihi 02 Mart 2021

Yıllardır “basketbol sporu futbola göre daha “bilinçli”, hem sporcu, hem taraftar, hem de seyirci seviyelerine bakıldığında iki spor arasında (basketbol lehine) dağlar kadar fark var” tartışmalarının içinde çok bulundum…

Son günlerde iki ünlü arasındaki bir tartışma bana yine bu tartışmaları hatırlattı.

Şu İbrahimoviç’in sataşması, LeBron James’in “aslanlar gibi” karşılık vermesi olayı…

Malum NBA yıldızı LeBron James, insan hayatını doğrudan etkileyen toplumsal konularda bir kenara kaçıp susmayan, aktivist kimliğiyle öne çıkan ve özellikle ABD’deki siyahlara yönelik baskılara karşı sesini yükseltip ırkçılığa karşı çıkanların en başında gelen, “Black Lives Matter!” diyen bir adam…

 

Zlatan İbrahimoviç, ilerlemiş yaşına karşın “inatçı” kimliğini öne çıkararak futbolda hala “inanılmaz şeyler” yapmaya devam eden bir adam…

 

İbrahimoviç’i o kadar sever(d)im ki, hakkındaki bütün haberleri izlemek için sosyal medyada “bildirim alarm”larım bile var(dı)…

 

Ama LeBron James’e de “bulaştığı” bu son olayın ardından onu “sildim”. (Onu hemencecik satıvermiş değilim ama silinemez olan şey sadece “aşk”; ilgi, beğeni ve saire şeyler güncellenebiliyor)

 

Ne oldu peki; şu: LeBron James efendi efendi görüş bildirirken, durup dururken İbrahimoviç, sanki üstüne vazifeymiş gibi; "O fenomen bir isim ancak statü sahibi insanların siyaset hakkında konuşmalarından hoşlanmıyorum. İşini yap. Futbol oynuyorum çünkü en iyi yaptığım şey futbol, politikacı değilim. Politikacı olsaydım o zaman siyaset yapardım. Ünlülerin yaptıkları hatalardan birisi bu. Benim için belli konulardan kaçınmak ve yaptığının en iyisini yapmak her zaman daha iyidir. Aksi halde bir şeyleri yanlış yapma riskiyle karşı karşıya kalırsınız" dedi!

 

Sesinin ve bulunduğu yerin gücü”nün farkında olduğunu vurgulayan LeBron James de, "Yanlış giden hiçbir konuda çenemi kapamayacağım. Halkım hakkında, eşitlik, sosyal adalet, ırkçılık, seçmen sindirme hakkında, topluluğumuz içinde yolunda gitmeyen her şey hakkında konuşup, fikirlerimi anlatacağım. Bu ülkede ve dünyada olan biten her şeye ışık tutmaya devam edebilmek için elimdeki platformu kullanacağım." diye karşılık verdi.

 

İki cevap arasındaki seviye farkı hemen farkediliyor zaten ama bir insan “poltikacı olmadığım için siyaset yapmam” diyecek kadar geri olur mu yaa! Siyaset sadece siyasetçilere bırakılacak kadar önemsiz bir şey olabilir mi hiç!

 

Bizde de vardı böyle bir tip; Hakan Şükür, milletvekili “yapılıp” Meclis’e “sokulduğunda” bile bir konu hakkında fikri sorulduğunda “en iyisini abilerimiz bilir, gereğini yapar!” derdi.

 

İbrahimoviç gibi düşünenler, “parayı bulunca” dünya sorunlarına arkalarını dönüp saklananlardan… LeBron James gibi düşünenler, Boşnak bir baba ile Hırvat bir annenin İsveç’in Malmö kentinde dünyaya gelen çocukları Zlatan İbrahimoviç, İsveç’te ırkçılığa maruz kaldığında ona sahip çıkıyorlar ama Zlatan boğularak öldürülen George Floyd için ne yaptı ki?

 

Konu bilinç”, “kahramanları da “ünlüler” olduğunda düzey farkı çok çarpıcı oluyor.