Üç soru üç yorum…

Yayın Tarihi 12 Aralık 2018

Soru-Ne olacak bu Fenerbahçe’nin hali?

Cevap- Zor sorudan başladın. Diğer soruları görebilir miyim?

Neden?

Bilgisayara sormuşlar, nasılsın, ne var ne yok? Bilgisayar caz cuz etmeye başlamış ve bütün devreleri yanmış. Öyle ya varları saysa bir türlü yokları saysa bir türlü. Şimdi Si’ri var. Bazen gülmek için soruyorum. Cep telefonu ile sohbet ediyorum.

Soru ile ne ilgisi var bu anlattıklarınızın?

Fenerbahçe yorumumu en son vereceğim.

Soru- Peki, diğer sorum kolay olsun o zaman. İzmir’e gelelim. Bir daha aday olmayacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “Beni öldürmeden yapamazsınız” demiş.

Cevap-Bak, bu çok önemli. Sayın Kocaoğlu’nun söylediğinin tamamını aktarayım. “Akdeniz’in Kıyı Kentlerinde Sürdürülebilir Yaşam” konulu uluslar arası sempozyumun “İzmir Modeli” konulu özel oturumunda konuşması sırasında söyledi bu önemli dediğim sözleri. Ne dedi? Dedi ki; “İnciraltı Kent Ormanında 30 bin ağaç dikerek çok değerli bir araziyi rant tehdidine karşı koruma altına aldık. O ağaçlar sadece ağaç değildir. Onlar İnciraltı’nın koruyucusu, jandarmasıdır.

Kentin EXPO adaylığı sürecinde İnciraltı lagününde yapılaşma önerilerinin gündeme getirildiğinde, ‘beni öldürmeden buradan kimse ağaç kesemez, bir metreküp beton dökemez’ diye karşı çıktım.”

Sayın Kocaoğlu tam bir gezici gibi bir ağaç için canını vermeyi göze almış. Ne denir bu söze, ne yorum yapılır. Sadece alkışlanır ve takdir edilir. İzmir halkı ne badireler atlatmış meğer. Oysa aynı dönemde yani EXPO adaylığı sürecinde İtalya’nın Milano kenti ile yarışılırken CHP İzmir İl Başkanı İnciraltı ve Expo konulu basın toplantısında bir soru üzerine “Birkaç ağaç teferruattır” demiş ve kamuoyunun tepkisini toplamıştı. Demek ki Aziz Kocaoğlu olmasaymış vay İzmir’in yeşil alanlarına, vay İzmir’in akciğeri İnciraltı’na.

O dönem EXPO’yu kim aldı? Tabii ki Milano? Nasıl bir süreçle? Tabii ki Büyükşehir'e yapılan kumpas operasyonu ile. Hay Allah bana zorla söyletiyorsun, yani EXPO’nun Papa’ya altın tepside sunulduğunu mu söylüyorsun!

                              *   *   *

Soru- CHP 1989 ruhuna geri dönebilir mi?

Cevap- 12 Eylül'den sonra tekrar dirilen sol 1989’da İstanbul, Ankara, İzmir belediyeleri olmak üzere çoğunluğu almış ve yerel seçim sonuçlarına göre birinci parti olmuştu. O zaman sola dayanmıştı, sol tabanın sesini dinlemişti. Şimdi hala sağa açılım göstermeye çalışıyor. Siyasi yelpazenin sağ ve sol tarafı dolu. Nasıl olacak şimdi 1989 ruhuna dönüş? Bu konu uzun tahlil gerektirir. Ayrı bir yazıda ele alayım en iyisi.

Soru- Fenerbahçe sorumu unutmadım, başa dönelim mi?

Cevap- Fenerbahçe Akhisarspor’a 3-0 yenilince başkan Ali Koç futbolculara İstanbul’a uçakla değil de otobüsle dönün demiş.

Daha önce de Aziz Yıldırım aynı cezayı vermiş. Ama Aziz Yıldırım yıllarca Fenerbahçe’ye emek vermiş ve alt yapıdan tutun da başarıdan başarıya koşturmuş bir başkan. Ali Koç ne yapmış da kendi yerine cezayı futbolculara kesiyor. Fenerbahçe otobüsü de bu arada belirteyim, uçaktan daha lüks.

Ali Koç ile bu işin olmayacağı başından belliydi. Koç bir an önce istifa etmeli ve Fenerbahçe seçime gitmeli. Ali Koç futbolcuları otobüsle göndereceğine kendisi Akhisar’dan İstanbul’a tabanvayla gitseydi görüşüm değişirdi.