Tysaferin ve Teos'tan Seferihisar'a: Gel ve gör!

Yayın Tarihi 25 Temmuz 2018

Romalı general Tysaferin’in askerlerine konaklama yeri-üs olarak inşa ettiği Ege’nin bu masmavi koyu, ve Teos antik kentinden bugüne adı evrilerek Seferihisar olan ilçe, bir dünya markası olma yolunda.

İlçe belediyelerinin işlevlerinin tartışıldığı yerel yönetim modellerinin ülke gündeminde olduğu bir dönemde Seferihisar yerel yönetiminin-belediyesinin başarıları masaya yatırılmalı ve rol-model olarak bundan sonraki yerel yönetim anlayışlarına sunulmalıdır.

Bütün il sınırlarının hatta bölge sınırlarının tek bir yerel yönetim organınca -bölgeşehir, bütünşehir belediyesince- yönetilmesinin öngörüldüğü ve belde belediyelerinin kaldırıldığı gibi ilçe belediyelerinin de kaldırılmasının gündemde olduğu bir siyasal ortamda Seferihisar örnek belediyecilikte öne çıkıyor.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaşadığı beldeyi marka yapma çabası önce Citta Slow -yavaş şehir-ile başladı ve sonra yerelde kalkınmayla devam etti.

Doğrudur; İzmir Türkiye’de yerel kalkınma öncüsü oldu ve bu konuda markalaştı. “İzmir modeli” denilen bir yerelden kalkınma anlayışı sosyal demokrat belediyeler aracılığı ile hayata geçti.

Ben de uzun zamandır yazılarımda yerel demokrasiye ve yerel kalkınmaya verdiğim önemi anlatmaya çalışıyorum.

Babam belediyeci idi ve çocukluğum ve gençliğim belediye çalışmaları içerisinde geçti. Yıllar sonra da İzmir Büyükşehir Belediyesi efsane başkanı Dr. Burhan Özfatura’nın danışmanlığını yapma olanağım oldu. Dr. Burhan Özfatura danışmanlarına büyük önem verirdi ve şöyle anlatırdı: “Hazreti Peygamberimiz, Allah doğru söyleyen danışmanlar nasip etsin” diye danışmanların önemini belirtir bir hadisi şerifinde.”

Köyden kente göçmüş ve kentte devlet memuru-belediyeci olarak ömür boyu hizmet etmiş bir babanın evladı olarak pek tabii ki köy-kent ilişkisinin sürdürülmesi, köylünün-kırsalın kalkındırılması ve bu konularda yerel yöneticilerin sorumluluğu konusunda fikir ve eylemlerimle katkı koymaya çalıştım. Hâlâ da öyle yapıyorum.

 

                          *   *   *

 

Türkiye’de yeni ve endüstriyel deyimle ‘marka’, siyasal ve sosyolojik tanımlama ile örnek model belediyecilik çalışmaları efsane olmuş yerler var. Yıllar öncesinden Fatsa belediyeciliği, şimdilerde Ovacık belediyeciliği buna örnektir.

İzmir’in bir ilçesi olan Seferihisar hem uluslar arası endüstriyel tanımla “marka” hem de siyasal, sosyolojik olarak model yerel kalkınma belediyecilik örneği ortaya koymuştur. Hem Seferihisar adı, hem de belediye başkanı Tunç Soyer marka olmuştur.

 

                         *   *   *

 

Yerelde kalkınmanın kalıcı olması konusunda kafa yoruyorum ve bu konuda ısrarlıyım. Yerel kalkınmanın kalıcılığına bir çözümü Seferihisar Çocuk Belediyesi getirmiştir. Seferihisar’ın Türkiye’ye ve dünyaya kazandırdığı bir belediyeciliktir bu; UNESCO’nun da öngördüğü Çocuk Belediyesi!

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in dilinden dinleyelim bakalım o bize nasıl anlatacak Seferihisar’ı: “Bir taşra kasabasıydı Seferihisar. İzmirli bile bilmezdi. Bugün Seferihisar sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok yerinde merak edilen, ilgiyle izlenen, hatta gıpta edilen bir kent haline geldi. İnsanlar Seferihisar'a gelmeden, sadece kafalarında yarattıkları algıyla bile bir hayranlık duyuyor Seferihisar'a. Bu çok hoş bir şey. Bizim bile beklemediğimiz bir durum. İnsanlar mutlaka buraya gelmek ve en azından bir tatil yapmak istiyor.”

Bütünşehir için çoktan yola çıkması gereken Sayın Belediye Başkanı, Cittaslow (Sakin Şehir) Genel Başkan Yardımcısı, Cittaslow Türkiye Koordinatörü olan Tunç Soyer’e bir önerim var: Seferihisar özelinde yerelden kalkınma modeli-markalaşma- konusunda özel bir bilimsel çalışma yaptırmasında fayda var görüşündeyim.