'Türkiye'nin katkıları yadsınamaz bir gerçek'

Yayın Tarihi 10 Haziran 2021

KKTC'de bir haftalık süreçte yaşanan gelişmelerin ve bize ulaşan haberlerin özeti şöyle;

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk yurtdışı ziyareti kapsamında Ankara’da temaslarda bulunan KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu’nu kabul etti.

Ankara'daki temaslarına devam eden Sennaroğlu, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi. Oktay, Türkiye ve KKTC arasındaki ilişkilerin tartışılmaz derecede bir bütünlük arz ettiğini belirterek, bu ilişkilerde Meclis’in büyük önem arz ettiğini söyledi. Kıbrıs Türkü’nün hayatına dokunacak konularda hızlı hareket edilebilmesinin önemine işaret eden Oktay, üreten ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir KKTC’nin oluşabilmesi için yapısal değişiklikler için Meclis’e büyük görevler düştüğünü kaydetti. Üretime dayalı sektörü ayağa kaldırabilmek için çalışmalar yapmak istediklerini vurgulayan Oktay, KKTC’nin üreten ve ihraç eden bir yapıya ulaşmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu da konuşmasında, Meclis Başkanı seçilmesi sonrası ilk yurt dışı ziyaretini Ankara’ya yapmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının sevgi ve selamlarını getirdiklerini kaydetti.

KKTC’nin kalkınıp gelişmesinde Anavatan Türkiye’nin yapmış olduğu katkıların yadsınamaz bir gerçek olduğunu belirten Sennaroğlu: “Biz 1571’den beri ordayız. Her zaman da orada olacağız” dedi. Sennaroğlu, 50 yıldır süren görüşmelerde iki eşit devlet temelinde bir çözümü savunduklarını anımsatarak, günün sonunda bir çözüm olacaksa bu çözümde halkın ezici bir çoğunluğunun talebinin Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, AB Avrupa ve Orta Asya Dış İlişkiler Eylem Dairesi (EEAS) Direktörü Angelina Eichhorst ve aynı dairenin siyasi danışmanı Helene Holm-Pedersen’i kabul ederek görüştü. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı müzakere heyetinin de katıldığı görüşmede; KKTC-AB ilişkileri, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler ve iki taraf arasında acil günlük sorunların ele alındığı teknik komite ulaşılır.”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız L’Opinion gazetesinde yayımlanan yazısında, Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu. Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la yaşanan anlaşmazlıkların, Atina ile çeşitli mekanizmalar çerçevesinde serinkanlı diyalog ile ele alındığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin hiçbir zaman yayılmacı hedeflerinin bulunmadığını ve Yunanistan ile diyaloğun bunun bir teyidi olduğunu aktardı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesi bağlamında Türkiye’nin, müzakerenin hedefleri konusunda mutabık kalmaları halinde Kıbrıslı Türkler ile Rumların çabalarını destekleyeceğini aktardı. Bakan Çavuşoğlu, daha önceki girişimlerin başarısızlıkları göz önünde bulundurulduğunda, çözüme ancak eşit egemenlik ve eşit uluslararası statü temelinde ulaşılabileceğini düşündüklerini kaydetti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, The Foundation for International Business Administration Accreditation (FIBAA) tarafından akreditasyon sürecini üstün başarıyla tamamlayarak 7 yıllığına koşulsuz olarak akredite edildi.

DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, Çin merkezli ShanghaiRanking tarafından Dünya Üniversiteler Akademik Sıralaması 2021’de alan sıralamaları listesinde Otelcilik ve Turizm İşletmeciliği alanında 38. sırada yer aldıklarını belirterek, dünya çapındaki en büyük ve en etkili akreditasyon kuruluşu olan FIBAA tarafından akredite olmanın son derece önemli olduğunu söyledi.

Söz konusu akreditasyon ile DAÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği lisans programı ve Turizm İşletmeciliği yüksek lisans programlarının dünya standartlarında kaliteli eğitim verdiğinin FIBAA tarafından yeniden tescillendiğini belirterek, söz konusu akreditasyonun bu programlarda okuyan veya mezun öğrencilerin, velilerin, işverenlerin istihdam ve yurtdışı çalışmalarında güçlü bir referans olmaya devam edeceğini vurguladı.