Türkiye adaletini aradı!

Yayın Tarihi 15 Nisan 2015

5 Nisan’da Bursa’da başlayan Türkiye Adaletini Arıyor yürüyüşü 11 Nisan’da İzmir’de halkın ve sivil toplumun da katılımı ile görkemli bir şekilde noktalandı.

İzmir’den Türkiye’ye seslenildi.

İzmir’de “Türkiye Adaletini Aradı”

* * *

Türkiye Barolar Birliği önderliğinde yapılan mitinge başta İstanbul Barosu olmak üzere fikir öncüsü Bursa Barosu ve bölge baroları başkan ve üye avukatlar duyarlılık gösterdiler ve yoğun katılımda bulundular.

İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan ev sahibi olarak elinden geleni fazlasıyla yapıp konuklarını ağırladı. Başkan Özcan mitingde yaptığı konuşmada baroların arasındaki dayanışmayı kimsenin bozamayacağı vurgusunu yaptı.

 

* * *

Bir ülke adaletini niçin arar?

Olmadığı için arar!

Bir ülke adaletini arama noktasına nasıl getirilir?

Ben demiyorum şimdi yazacağımı, araştırmacılar diyor; Türkiye’de adalete güven, yargıya güven %15'ler düzeyinde. Oysa hiçbir zaman %100 olmadı ama, güven endeksinin %60’lardan düşüşü hiç de hayra alamet değil. Bu sorunun kaynağı savunma, avukatlık müessesesi olmamakla birlikte devleti sorumlu davranmaya itecek güç de avukatlık müessesesidir. Bu duygudan hareketle barolar elini taşın altına koyuyor ve demokratik yolla duyarlılık yaratmaya çalışıyorlar.

5 Nisan’ın avukatlar ve İzmir açısından özel anlamı var. 1963 yılında İzmir Barosu yönetim kurulu 5 Nisan’ın Avukatlar Günü olarak kutlanması kararını alıyor. Nedeni de 5 Nisan 1878 yılında İstanbul Barosu'nun ilk genel kuruludur. 1969 yılında da Türkiye Barolar Birliği 5 Nisan'ı Avukatlar Günü olarak kutlama kararını alıyor.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun İzmir mitinginde söyledikleri tarihe not düşülmesi gereken sözlerdir. Bu sözlerden herkes üzerine düşen dersi almalıdır. Feyzioğlu mitingde şöyle konuştu: “Tünelin ucu görülmüştür! Çünkü hiçbir faşist rejim sonuna kadar yaşayamaz. En sonunda, özgürlük her zaman kazanır. Ve yine kazanacaktır! Bir baskı ve karanlık dönemi Türkiye'de artık sona ermiştir! Hep birlikte geldik, omuz omuza geldik!

Hak için, adalet için, çoğulcu demokrasi için, evlatlarımızın parlak bir geleceğe sahip olması için bugün mücadele günüdür! Ha gayret..

Bize cübbeliler demişlerdi. Bu cübbenin cebi yok, cebine bir şey atmayın diye. Bu cübbenin iliği yok, kimsenin önünde iki büklüm olmayalım diye. Bu cübbenin üzerinde leke yok, namusumuz olsun diye. Bu cübbe bizim namusumuzdur, yeri gelir kefenimiz olur. İki borcumuz var, birisi milletimize, durmaksızın sonuna kadar çalışmak, bir de Allah'a can borcumuz var."