Türkan Saylan...

Yayın Tarihi 17 Mayıs 2017

18 Mayıs 2009 günü yaşamını kaybeden Türkan Saylan’ın aramızdan ayrılışının 8. yıldönümü yarın...

Kendisini hiçbir zaman unutmadığımızı, minnetle yadettiğimizi hatırlatmak için her yıl Mayıs ayının ikinci haftasındaki yazımı aksatmadan değerli eğitimci Türkan Saylan’a ayırıyorum.

Kendisi, ülkemizde eğitim gören kız öğrenci sayısının 36 binden 100 bine çıkarılmasını, Türkiye’deki her köye bir okul ve her kasabaya kız öğrenci yurdu yapılmasını amaçlayan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Genel Başkanı idi.

Burslarıyla 70 bini aşkın öğrenciye gelecek kazandıran, hayatı boyunca karanlık ve cehaletle savaşan Prof. Dr. Türkan Saylan’ı unutmayalım, unutturmayalım!

Günümüzde yaktığı bu eğitim ışığını söndürmeye çalışanlara inat daha fazla mücadele edelim, yaptıklarını onu tanımayan nesillere anlatalım istedim bugün...

O kadar şey yazmak istedim ki onun için…

Tüm yaşamı boyunca hep farklı biri oldu Türkan Saylan.

Bedeninden çevresine öyle garip bir enerji yayıyordu ki belki de yüz binlerce insanın hayatını değiştirmesinde bu enerjinin etkisi vardı. Kendi deyimiyle; ‘aslında o bir şey yapmıyor, yalnızca insanları yapabileceklerine inandırıyordu.’

Gerçekleştirdiği işleri ve aldığı ödülleri yazmaya kalksak halk tabiriyle ‘roman’ olurdu.

Ama tüm bunların ötesinde en önemli hizmeti ülkemizdeki kız çocuklarının okuması ve eğitimde fırsat eşitliği yaratılmasına dair verdiği savaştı. Türkan Saylan bu sebeple çok sevdiği ülkesinin okullarında, yurtlarında, eğitimlerine destek olduğu binlerce gencin ve yol arkadaşlarının yüreğinde, hayalleri ve projeleri ile birlikte yaşamaya devam edecekti.

Ülkemizde; sorgulayan, eleştiren, düşünen ve çağdaşlık yolunda iz süren insan modeline karşı duran bağnaz zihniyet yüzünden Türkan Saylan’ın da başına gelmeyen kalmadı!

Yaşamının son günlerinde, kendisine atılan iftiralar, yapılan haksızlıklar ile mücadele etti.

İnsan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti düzeninin varolduğu; hukuksal, siyasal, ekonomik, kültürel, toplumsal konumunun geliştiği bir Türkiye’ye hasret göçüp gitti bu dünyadan...

En büyük tesellimiz de kurmuş olduğu ÇYDD’nin, Atatürk’ün izinde olması ve Atatürk’ü unutmayı, unutturmayı hedefleyenlere karşı mücadelesine devam etmesi oldu.

Ne mutlu ki ÇYDD; sadece geçmişinden değil, gelecekten de korkan yobazlara inat verdiği savaş ile unutmadığımız geçmişimizin aslında geleceğimizin teminatı olduğu fikrini hür ve gür bir sesle yaşatmaya devam etmekte...

Her türlü ayrımcılığın temeli cehalete karşı büyük bir mücadele ortaya koyarak yüzbinlerce çocuğun eğitim almasına ve karanlıktan sıyrılmasına vesile olmuş, Atatürk ilke ve devrimleri ile demokrasinin temel niteliklerinin tam manasıyla hayat bulması için çalışmış bu kişi için söylenebilecek tek bir söz var:

“İnsanlığa hizmet etmeye, aydınlanmaya adanmış bir ömürdür Türkan Saylan”

Bir vatandaş olarak kardelenleri ışığa kavuşturan, umudu mucizeye çeviren, yüreklerde sevinç uyandıran, çağdaş türk kadınını en iyi şekilde temsil eden, özverinin adı Türkan Saylan’ı sonsuz minnetle anıyorum.

Türkan Saylan’ın yapmış olduğu değerli hizmetleri hiçbir zaman unutmayacağımıza, onun yeşerttiği eğitim filizlerini hiç soldurmayacağımıza söz veriyorum.