Türk insanı çalışmaktan şikayetçi

Yayın Tarihi 04 Nisan 2018

Türk insanı çalışmaktan şikayetçi
Hayatımıza devam etmek ve para kazanmak için çalışmak zorundayız. 
Birçok kişinin benimle aynı fikirde olmadığını biliyorum.
Ama gerçek bu!
Peki, çalışmak sadece para kazanmak için gerçekleştirdiğimiz bir eylem midir? Bu sorunun cevabı pek çok insan için yumurta ile tavuk arasındaki ilişkiye benzer aslında. Çalışmak ve para arasındaki ilişki gerçekten karmaşıktır. 
Ancak bir gerçek var ki; çalışmak sadece temel ihtiyaçlarımızı değil psikolojik ihtiyaçlarımızı da karşılamak için bize imkanlar sunar.
Çalışırken karşıladığımız ihtiyaçlarımıza bakacak olursak, çalışmanın insanın psikolojik bütünlüğü için çok değerli olduğunu görürüz. Diğer bir deyişle, çalışmak kendimizi iyi hissetmek için olmazsa olmaz bir yaşam gerçeğidir. 
İşte bu sebeple medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, dünya üzerinde yer alan bazı ülkelerin çalışma şekillerini incelemiş. 
Ajans Press’in derlediği bilgilere göre, işe gitmek isteyip, evde çalışmak isteyenlerin sıralandığı 32 ülke içinde Türkiye bu listeye beşinci sırada yer alıyor.
Bu bilgiler ışığında malesef Türkiye’de 10 çalışandan 7’si işe gitmek istemiyor, evden çalışmak istiyor.
Yüzde 73’e karşılık gelen oranda insan evden çalışmak isterken buna karşın, yüzde 83’ü halen geleneksel çalışma şeklini sürdürmekte.
Bunun yanı sıra, Türk çalışanların iş değiştirme eğilimi diğer ülkelere oranla düşük seviyede.
Türk çalışanlarının yüzde 45’i aktif olarak iş başvurusu yapmıyormuş. İlginç değil mi? 
Mobbing, mesai saatlerinin fazla olması ve ödemelerdeki düzensizlik gibi unsurlar ise iş hayatının kanayan yarası.
Görüldüğü üzere iş hayatındaki veriler pek iç açıcı değil..
Lakin çalışmak başka şeydir, hangi işte çalıştığınız başka bir şey.
İşinizi sevmediğiniz için kendinizi çalışmaktan soğutmayın, neyi sevmiyorsunuz, neden sevmiyorsunuz analiz edip çözüm yolları arayın. 
Çünkü çalışmak psikolojik bütünlüğümüz için ihtiyaç duyduğumuz bir gerçeklik ve ona herşeyden çok daha fazla ihtiyacımız var.