Turan Güneş

Yayın Tarihi 03 Eylül 2019

Şimdi aramızda değil. Ama siyasette bulunduğu dönemlerdeki yaptığı işler, attığı adımlar, diplomasideki öngörüleri ile, hatta esprileri ile tanınmış ender değerlerimizdendi.

Şimdi aramızda değil. Ama siyasette bulunduğu dönemlerdeki yaptığı işler, attığı adımlar, diplomasideki öngörüleri ile, hatta esprileri ile tanınmış ender değerlerimizdendi.

Demokrat Parti'den (DP) milletvekiliydi ama TBMM kürsüsünden DP'yi eleştirirdi. Genizden ve peltek konuşurdu. İspat hakkı istemek partiden kopmak anlamını taşıyordu. O da zaten DP'den bunun için koptu. O zamanki Hürriyet Partisi'ne geçti. Dirençli bir yapısı vardı. 1957 seçimerinde CHP ile ittifakı gerçekleştiren önderlerden biriydi, sonuçta muhalefet olarak DP'nin oy oranını geçtiler. Turan Güneş daha sonra CHP saflarına katıldı. İsmet İnönü'yle yakın ilişkiler kurdu. Partinin yönetim kadrolarında yer aldı. Konuşmalarında bol espri yapardı. Hatta espri yapmadığı zamanlarda arkadaşları "acaba hoca rahatsız mı" diye kaygılanırlardı. İnatçıydı. Başarılı bir Belediye başkanı olan memleketlisi ( İzmit’i kastediyorum) Erol Köse ile geçinemiyordu. Basının Erol Köse'nin yanında yer almasını da içine sindiremiyordu. Hatta bazen sabrı taşıyor ve basındaki Erol Köse lehine yazılarından dolayı azarladıkları da oluyordu. "Burası benim bölgem, burada benden başka horoz istemem" diye yüksek sesle haykırırdı. Yerel seçim zamanı geldiğinde de gereğini yaptı ve Erol Köse'nin adaylığını engelledi. Ama onun başarı diye saydığı bu inatlaşma (2014 İzmir seçimlerini nasıl andırıyor değil mi) tüm körfezde seçimlerin kaybedilmesine neden oldu. Horozluğu ispatlandı ama parti için körfez yolunmuş tavuğa döndü. En güzel huyu, küslük nedir bilmezdi. Nitekim 1973 seçimlerinde CHP-MSP koalisyonunda Ecevit tarafından Dışişleri Bakanlığı'na getirildi. Bir süre sonra EOKA diye bilinen ve faşist diye nitelenen Güney Kıbrıs Rum kesiminde örgütlü bir çetenin Türk toplumuna saldırısı garantör devlet olarak T.C’nin devreye girmesini zorunlu kıldı. İngiltere, Yunanistan ve Türkiye konuyu diplomatik yönden çözmeyi denediler, olmadı. Ecevit mekik diplomasisini denedi olmadı. CHP-MSP Koalisyon Hükümeti son olarak Dışişleri Bakanı Turan Güneş'i İngiltere'ye gönderdi. Her zamanki gibi oyalamalarla İngilizler öncü rolüne soyunmaya çalıştılar. Bu durumu sezen Ecevit son kez kendisi giderek İngilizlere "hadi birlikte çıkarma yapalım" dedi, ama tavırları ve gururları buna müsaade etmezdi ve etmedi de. Bunun üzerine Bakanlıkta bekleyen Turan Güneş'e "Ayşe tatile çıksın" parolasıyla çıkarma yapılması yönünde talimatı verdi ve harekat başlatıldı. Gerisini zaten halkımız biliyor. Turan Güneş artık aramızda yok, ama anılarıyla yaşıyor. Biliyorsunuz, kendisi Kocaeli'nin Kandıra ilçesindendir. Espri ustasıdır. Diplomaside çok başarılı olmuştur. Ancak, anlatımına göre Kıbrıs konusundaki girişimlerinde bunca başarılı olmasına karşın en büyük şikayetlerinden birisi “Tüm dünyada saygınlığım olmasına karşın bir tek Kandıra İlçe Başkanı'ma yaranamadım” sözü hem anlamlı hem de ünlüdür.