Tunç Soyer’in müjdeleri sürüyor

Yayın Tarihi 30 Eylül 2019

İzmir Medya Platformu Üyesi gazeteci-yazarlar olarak geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in konuğu olduk.

İzmir Medya Platformu Üyesi gazeteci-yazarlar olarak geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in konuğu olduk.

İzmirliler ile birlikte “önce İzmir’i daha sonra da bu enerji ile Türkiye’yi değiştirme” idealini kafasına koyan Tunç Soyer, Ahmet Kaplan başkanlığındaki grubun ziyaretinde de kentle ilgili müjdelerini yeni vurgular yaparak sürdürdü.

İzmir'le ilgili devrim niteliğinde değişimler içeren projelerinden söz eden Başkan Soyer, bir bölümünü daha önce benim de yazdığım bu değişimler hakkında müthiş detaylar verdi... 

Başkan, “İzmir’e kaldıraç olacak” diye tarif ettiği projeleri şöyle özetledi: 
"Konak Pier'den başlayarak, Saat Kulesinden Kemeraltı'na uzanan bir proje ile bütünleştirilmiş “24 saat yaşayan bir Kemeraltı” hedefliyoruz. Zemin malzemeleri değişmiş, aydınlatması tamamlanmış, bina cepheleri değiştirilmiş bambaşka bir Kemeraltı hedefliyoruz. Oradan çıkıp Havra Sokağı’na geldiğimizde Sinagogların restore edilmesini sağlayacağız. Sonra Agora'ya geçiyoruz. Burada ki kazıların sonlandırıldığı ve oradan da İkiçeşmelik yokuşuna çıkmaya başladığımızı düşünün. İkiçeşmelik'teki bütün o spotçular kalkacak. Onların yerine sinemalar, tiyatrolar kafeteryalar geleceğini düşünün. 
O bölgeden devam ettiğinizde, 20 bin kişi kapasiteli Amfitiyatro'ya geleceksiniz. Biz bir karar aldık. 3 yıl içinde 2023'e kadar 10 ayrı ekiple 20 bin kapasiteli Amfitiyatro'yu günışığına çıkartacağız. Efes'le aynı kapasitede bir Amfitiyatro. İzmir bir Efes kazanacak. Sonrasında da burayı bir dünya starı ile açmayı planlıyoruz. 
Kadifekale'den Pier'e uzanan bu güzergah asıl İzmir'in kaldıracı olacak. İzmir'in kalbidir burası. Sadece Kemeraltı dünyanın en eski, en büyük açıkhava alışveriş merkezidir. Bu aynı zamanda İzmir için büyük bir turizm potansiyeli oluşturacaktır. Biz bütün konsantrasyonumuzu bu güzergaha veriyoruz. 2023'e kadar bu hikayeyi tamamen bitirmiş olacağız. 
Kültürpark'ta butik müzeler oluşturacağız. Denizcilik müzesi, popüler kültür müzesi gibi müzeler yapacağız ve Kültürpark'ın Kültürünü yeniden vermek istiyoruz”

Fuar alanını kesinlikle özelleştirmeyeceklerinin de altını çizen Başkan Tunç Soyer, İzmirliler'in çok merak ettiği bir konu hakkında da görüş bildirerek, Fuar’ı yani daha doğrusu Kültürpark’ı çevreleyen duvarların yıkılmayacağını bildirdi.
İzmirli kadınlar ve çocuklar içinde büyük değişimler vaad eden Soyer, Disneyland benzeri eğlence kompleksinin yerinin de belirlendiğini ancak bunu henüz açıklayamayacağını sözlerine ekledi.

Ne müthiş müjdeler bunlar!
Bir kez daha aynı şeyi dileyerek yazıma son veriyorum:
Kolay gelsin Başkan!